Soru: 10 haftalık bir yavru kedim var ancak çok ısırıyor. Henüz kısırlaştırılmadı. Kısırlaştırıldıktan sonra da bunu yapmaya devam edecek mi? Su şişesini veya yüzüne hafifçe üflemeyi denedim ancak ikisi de sorunu çözmedi. Ne yapabilirim?

Cevap: Eğitimine başka bir bileşen daha eklemek gerekli ve böylece istediğiniz davranışı ona sağlayabilir ve bu davranışı güçlendirebilirsiniz.

Su Şişesi Neden İşe Yaramaz?

Su şişesi veya yüzüne üflemek sadece durması için işaret verir ancak onun başka neyle uğraşması gerektiğine dair kediye fikir vermez.

Yavru Kedilerin Neden Isırdıklarını Anlamak

Yavru kedilerde ısırma davranışı yavru köpeklere oldukça benzerdir. Problem agresyon değildir. Çevrelerini keşfetmek için ağızlarını kullanma dürtüsüdür. Eğer şanslıysanız anneleri veya diğer arkadaşları bu davranışı durdurması konusunda onu eğitebilirler. Fakat bazen akranlarından öğrenmezler ve bu kabul edilebilir değildir.

Yavru Kedinizin Isırmasını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Gelecek defa sizi ısırdığında biraz sesli şekilde canınız acımış gibi bağırın, hemen kalkın, biraz uzaklaşın ve onu gözardı edin. Isırmanın sizin ilginizi kaybetmesine sebep olacağını ona öğretmiş olursunuz. İkinci adımda ise oynarken sizi her ısırmadığında ona küçük bir mama ödülü, oyuncak veya sevdiği bir şeyden verin. Zamanla ısırmanın sizi kaybetmek anlamına geldiğini, ısırmadan oynamanın ise eğlence ve ilgi ile sonuçlandığını anlar hale gelecektir.