Bir insanın sağlıklı olabilmesi bedenen ve ruhen tam bir iyilik haline bürünmesinden geçer. Sabah güne enerjik, mutlu ve ağrısız uyanmak, kusursuz zihin açıklığı, solunum, dolaşım, sindirim sistemlerinin sorunsuz çalışması ve dahası. Bunun temel yapı taşı ise yediğimiz besinlerden geçer. Güzel ve sağlıklı beslenerek kendimizi daha enerjik hissederiz. Enerjinin bize verdiği yetkiye dayanarak spor yaparız dahası iyi bir uyku çekerek hem bedenen hem de ruhen çok daha sağlıklı oluruz.

Temel yapı taşına besinleri koymamın sebebi ise vücudumuzun tam bir makine gibi çalışmasından kaynaklıdır. Bulaşık makinesini düşünün parlatıcısını, tuzunu koymazsanız bir süre sonra error verecek parçaları bozulacak dahası çalışamaz hale gelecektir.

Vücudumuz da hayati fonksiyonlarımız için gerekli olan besinleri, vitamini, minerali almazsa bir süre sonra iç organlarımız zarar görecek ve işlevini yitirecektir.

Besinler demişken bize emanet edilen bedenlerimize nasıl bakıyoruz. Bu kadar besin çeşitliliği içinde amacımız sadece karın doyurmak mı? Yaşamak için yemek mi? Yemek için mi yaşamak mı? Fit kalmak adına bilinçsizce detokslar uygulayarak aç kalmak mı? Duygusal boşluktan tıka basa yemek mi ?

Ya da ya da …. Bu sorular böyle uzar gider.

O halde mevsim değişiklileri ve yaz ayıyla birlikte çok daha enerjik hissetmek, sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olabilmek için neler yapmalıyız onlardan bahsedelim.

Önceliğimiz her zaman kilo vermekten ziyade sağlıklı bir yaşam olmalıdır. Enerji düzeyinde yükselme,parlak bir cilt, yorgunluğunuzun sadece yoğun çalışmaktan gerçekleştiği, hazımsızlık ,kabızlık gibi sindirim problemlerinin önüne geçildiği ve tüm bunların yanında yağ ve kilo kaybınında bonus olarak beraberinde geldiği hayat tarzını benimsemelisiniz.

Bunun için Uzmanlar tarafından hazırlanmış sağlıklı yaşam aktivitelerine katılıp size özel hazırlanan kürler uygulayabilirsiniz, Beslenme Uzmanı ve Yaşam koçuyla çalışabilirsiniz.

Onun dışında kendi hayatınızı kendinizde kontrol edebilirsiniz.

Nasıl mı ?

Her zaman denge ve uyum yaşam mottanız olsun.

Mevsimsel beslenerek paketlenmiş ve doymuş yağ oranı yüksek gıdaları önce rafa daha sonra da hayatınızdan atın.

Egzersiz olmazsa olmazınız olsun. Ben eminim ki ona ayıramadığınız zaman sadece bahanelerden ibaret. 3 gün de olsa 40 dk tempolu yürüyüş yapın

Hareket etmekten ve Güneşten korkmayın.

Tahlil yaptırmayı ötelemeyin vücudunuzda eksik olan vitamin ve mineralleri farkederek önüne geçin.

Probiyotik başınızın tacı olsun.Bağırsak floramızın sağlıklı olabilmesinin yolu probiyotikten geçer ve unutmayalım ki mutlu beyin mutlu bağırsaklardan gelir.

Susuz kalmayın. Özellikle sıcakların bastırdığı yaz aylarında 25 kg başına 1lt su tüketin. Aşırı su içmenin de iyi mineralleri vücuttan atarak ödeme neden olduğunu da  unutmayın.

Asitli gıdaları Bazik gıda ile dengeleyin yani ‘Alkali Beslen’ zinde kal,formda kal,kalıcı zayıfla.

Stres kontrolüne özen gösterin.Enflamasyona neden olan kortizol bağışıklık sistemini güçsüzleştirirken kanserli hücrelerin kansere dönüşmesine neden olur.

D vitamini eksikliğiniz varsa yaz ayının keyfini sürün muhakkak 15-20 dk güneşlenmeye özen gösterin.D vitamini bağışıklık sistemindeki savaşçı güçleri aktive eder.Gerekirse takviye almaya özen gösterin.

ENERJİNİZİ ARTTIRMAK İÇİN GLUTATYON ZENGİNİ BESİNLERDEN DESTEK ALIN..

.Soğan ve sarımsak

.Bamya

.Avokado

.Peynir altı suyu

.Zerdeçal

.Meryemana dikeni

.Ciğer

.Tarçın

.Kabak

.Havuç

.Greyfurt

ALIŞVERİŞ LİSTENİZDE OLMASI GEREKENLER

1.Sağlıklı yağl

ar ; Zeytinyağı,tereyağı,hindistancevizi yağı

2.Çiğ badem,fındık,fıstık tarzı kuruyemişler

3.Organik tavuk ve yumurtası

4.Omega3 zengini yağlı balıklar

5.Keçi sütü,keçi peyniri,lor peyniri gibi asitlendirmeyen alkali süt ürünleri

6.Ev yoğurdu,kefir (probiyotik zengini)

7.Organik Sebze ve meyveler

Yaz aylarında vücudu ferahlatan besinler!

  • Su, salatalık, acur, kelek
  • Ayran, kefir, yoğurt, süt, cacık, soğuk çorbalar
  • Salata ve/veya zeytinyağlı sebzeler
  • Kavun, karpuz, çilek, yeşil erik
  • Sütle veya yoğurtla yapılmış soğuk yulaf lapası
  • Sebze Suyu ile yapılmış detoks içecekleri
  • Nane, dereotu, reyhan, kuzu kulağı gibi mevsim yeşillikleri
  • Hindistan cevizi suyu – sütü