© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yazdan önce son çıkış “Ramazan diyeti”

Ramazanda diyet olmaz diyenler, baharda başladığı diyete ramazanda ara verenler, hiç başlamadığı diyeti için ramazanın geçmesini bekleyenler, ruhunun ve bedeninin arınacağı bu güzel ayın tam yazdan önce olması bizim için büyük şans diyebilirim.
Fazlalıklardan kurtulmak için çıktığımız yolda ramazanı nasıl fırsata çeviririz? Dikkat etmen gereken 5 madde ile işte sana RAMAZANDA DİYET!

• Sahur:

Oruç tutanlar için ramazanın en kıymetli öğün sahur! Eğer kilo vermeye devam etmek istiyorsan sahur öğününü atlamamalısın. Sahurda yapacağın dengeli bir öğünün gün boyu enerjini korumaya yardım edeceğini unutma. Ancak yediklerine ve sahur sürene dikkat etmezsen hedefimizden şaşmamız an meselesi. Ramazanda kilo vermek için sahurda nelere dikkat etmelisin;

• Öncelikle en dikkat edeceğin kısım sahur için zamanlamanı iyi yapmak. Sahur için en az 20 dk ayır ve ezandan 1 saat önce olsun ki sahurunu yapıp hemen yatma.

• Protein içeriği zengin bir sahur öğünü ile gün boyu tok hissetmek senin elinde. En değerli protein kaynağın yumurta sahurda mutlaka olmalı. İster haşlanmış, ister omlet, ister menemen, istersen de sebzeler ile yumurtayı kullanabilir, kolestrol problemin yoksa 2 yumurtayı gönül rahatlığıyla sahur öğününe koyabilirsin.

• 1 ay boyunca kahvaltı yapma düşüncesi seni sıkarsa veya sahura yumurtasız alternatif arıyorsan 1 kase yoğurtla birlikte ister zeytinyağlı bir sebze yemeği, ister sebzeli tam tahıllı bir makarna, istersen de yulaf ezmesi ve meyve ile hazırladığın hafif bir lezzet ile sahuruna çeşitlilik katabilirsin.

• Sahur öğününde mümkün oldukça yağ ve tuzdan kaçın. Kızartılmış yiyecekleri, tuzlu zeytin veya peynirleri, doymuş yağ içeriği yüksek besinleri sahurda tüketme. Az yağlı ve tuzlu peynirler, tuzsuz zeytin, ceviz, çiğ badem, avokado, zeytinyağı sahurda kullanmak için alternatifin olabilir.

• Sahurda süt ve süt ürünlerine mutlaka yer ver. Kahvaltı yaparsan çay yerine sütünü, yemek yersen de yoğurdunu veya ayranını öğününün yanından ayırma. Az yağlı olanları tercih edersen yağ hakkını yukarıda saydığım sağlıklı yağları öğüne alternatif yaparak kullanmayı unutma.

• Sahurda tüketeceğin tam tahıllar, sebze ve meyve ile hem kan şekeri dengeni koru hem bağırsaklarını çalıştır.

• Ve son olarak dikkat etmen gereken, porsiyon kontrolünü iyi ayarlamak ve yavaş yemek. Mideni fazla yormamak ve uzun süre tok kalmak için iyice çiğnemek kilo vermeye devam etmek için de sağlıklı bir öğünü oluşturduktan sonra yediğin miktar önemli unutma.

• İftar:

Gün boyu açlıktan sonra iştahını yönetmenin en zor olduğu öğün. Ramazanda kilo vermek için iftarda iştah kontrolü şart! Peki bunu yapmanın en kolay yolu neler şimdi onlara bakalım;
• İftarı 2 öğüne böl. Başlangıç olarak volumetrik yiyecekleri kullan, bir çorba ve salata bunun için en iyi alternatif olacaktır.

• Şimdi tokluk sinyallerinin beyine gitmesini beklemek ve sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlamak için 20-30 dk ara verme zamanı.

• İkinci öğünün glisemik indeksi ve yağ içeriği düşük, protein içeriği yüksek ana öğünün. Izgara, fırınlanmış veya haşlanmış yağsız/ az yağlı et, tavuk, balık ile hazırlanmış yemekler, zeytinyağlı/ etli sebzeler yanında yoğurt ile birlikte ikinci öğünün için en tok tutucu seçenekler olacaktır.

• İftarla birlikte başlayan ve sahura kadar devam eden yemek yeme süresince sıvı tüketimi ramazanda dikkat edilmesi gereken en ciddi konulardan bir tanesi. Tek seferde 2 bardaktan fazla sıvı tüketmemek, yemekle birlikte sıvı almamak, hem mide hacminin genişlememesi hem de şişkinlik yaşanmaması için önemli. Bu yüzden vücudunuz için yeterli sıvıyı öğün aralarında tüketmeye özen göstermeyi unutmayın.

• Ara Öğün:

Yavaşlayan metabolizmaların kurtarıcısı ara öğün! İftarla sahur arasında yapacağın ara öğün ramazanda kilo vermeni kolaylaştıracak. Burada sadece ara öğün için iftardan 2 saat sonrayı beklemek ve doğru öğünü seçmek gerekecek.
• Öncelikle ara öğünde şerbetli, kızartılmış, hamurişi tatlılardan çok, daha hafif olabilecek sütlü tatlıları tercih etmek işini kolaylaştıracak.

• Kilo kaybetmeye devam etmek için tatlı tüketimin haftanın 2-3 gününü geçmemeli.

• Peki kendi tatlını kendin yapmak ister misin? En hafif ve en sağlıklı tatlının kendi mutfağından geçtiğini unutma.

Dondurulmuş/ taze meyveler, az yağlı süt/ yoğurt, bal/ pekmez/ bitkisel tatlandırıcılar, tam buğday unu/ yulaf ezmesi/ yulaf kepeği ve daha birçok sağlıklı malzeme ile yaratacağın sağlıklı ve fit alternatiflerin diyetinin en masum ve tatlı kaçamağına olacağına eminim.

• Ara öğünde tatlı olmak zorunda mı tabiki de değil! İftar ve sahur öğünlerinde atladığın taze meyveleri, yağlı tohumları, süt ve süt ürünlerini her zaman tercih edebilirsin.

Egzersiz:

Evet nerde hareket orda bereket! Ramazan durağanlık sevmez, davetler, uzun uzadıya sofralar, iftardan sonra etkinlikler derken sen de ramazanın rutin hareketliliğine katılmalısın.

• İftardan 1-2 saat sonra yapacağın bir aktivite hem kilo kaybına hem sindirim sistemine yapacağın en büyük iyilik olur unutma.

Sindirim Sistemi:

Azalan öğün sayısı, sıvı, meyve ve sebze tüketimi, uzun süreli açlık, az yeme gibi sorunların beraberinde getirdiği ramazanda sindirim sisteminin en büyük problemi kabızlık ve şişkinlik!

• Sahur, iftar, ara öğün, egzersiz; yukarıda saydığım 4 maddede dikkat etmen gerekenler aslında ramazan boyunca sağlıkla çalışacak sindirim sistemine yatırımın olacak.

• Yeterli sıvı tüketimi ve egzersize ek lifli beslenmek, prebiyotik veya probiyotik takviye almak diyetinin en büyük destekçisi olacak.

Evet işte bu kadar! Artık diyeti ertelemek değil uygulamak için harekete geçme zamanı. Şimdiden hepimiz için sağlık dolu, bolluk ve bereket içinde huzurlu bir ay olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir