Spor salonuna gidip de ter atmanın en büyük faydalarından bir tanesi, gün içerisinde biriken stresi atmaya imkan tanımasıdır. Mevzubahis konu ofis problemleri de olsa, tavandaki su kaçağı da olsa, spor bakış açınızı dağıtmaya, toplamaya ve tekrar odaklamaya yardımcı olacaktır.

Bazen standart yoga duruşlarınızı veya koşma rotanızı değiştirmenin yardımı da olur ancak bazen hissettiğiniz stresi atabilmek için yapmanız gereken şey tamamen yeni bir egzersiz formatına geçiş yapmaktır. Kick boks, Pilates ve diğer popüler fitness uygulamaları kadar popüler olmasa da eğlencelidir ve ter attığınız seansları renklendirmenin bir yoludur. Stresinizi bir kum torbasını yumruklayarak atmak, sisteminizdeki iş stresinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Hatta onu yeterince severseniz, normal spor rutininize de ekleyebilirsiniz.

Kick Boksun Tarihi

Kick boks, tam temaslı bir dövüş sanatıdır ve ilk olarak Muay Thai adı verilen spordan Tayland’da türemiştir. Muay Thai bir savunma sanatı olarak geliştirilmiştir ancak silahsız muharebe yöntemleri artış savaşlarda anlamsız hale gelince bir spor haline gelmiştir. Kick boksta hem Muay Thai’den hem de diğer dövüş sanatlarından ilham alınır.

Kick boks ile ilgileniyorsanız yalnız da değilsiniz. Bu spor, 90’ların sonu ve 2000’lerin başında çok popüler hale gelmeye başladı. Bir süre sonra kardiyo kick boks olarak da bilinen bir türü ortaya çıktı ve pek çok eğitmen ona dair videolar ve eğitim programları yayınladı. Fakat bu sporun başka türleri de var ve bunları pek çok salonda bulabilirsiniz.

Kick Boksun Faydaları

Spor yapmak enerji düzeylerinizin artmasına, tansiyonun kontrol altına alınmasına ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Sporun ve grup sporunun pek çok faydası vardır ancak kick boksun kendine ait bazı faydaları da vardır.

Fiziksel Faydalar

Kick boksta pek çok kas hedeflenir ve bu temel olarak hangi kick boks türünü yaptığınıza bağlıdır. Kardiyo kick boks daha kardiyo ağırlıklıdır ve karın kaslarına odaklanır. Normal kick boks ise bir savunma sanatıdır ve tüm bedendeki kasları hedefler. Kick boks genel olarak üst beden gücünü hedefler.

Kick boks üst beden gücünü arttırabilir ve aerobik gücü, anaerobik kapasiteyi, esnekliği, hızı ve çevikliği arttırabilir.

Günlük Faydalar

Kick boksta bol miktarda kardiyo bulunduğu için, kalp damar sağlığını iyileştirme konusunda mükemmeldir. Yani kalp ve kan damarlarına faydaları vardır. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak, kalp hastalıklarını ve diğer kalp problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Kick boks aynı zamanda koordinasyon ve dengeniz üzerinde de faydalı etkilerde bulunur. Kick boksta el ve göz koordinasyonu, çevresel farkındalık ve hızlı tepki zamanı gerekir. Devamlı bu alanları geliştirmeye çalışmak günlük yaşamda da size yardımcı olur.

Kick Boksa Nasıl Başlayabilirsiniz?

Kick boks, yoğun bir tam beden eğitimi gerektiren tam temaslı bir spordur. Eğer ilgileniyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Antrenör ve Tarzınızı Seçmek

Yeni başlayanlar için temassız kardiyo kick boks gruplarının seçilmesi öneriliyor. Pek çok salonda bu tür sunuluyor. Kardiyo kick boks türü, kick boks egzersizlerine başlamanın korkutucu olmayan bir şekilde olmasını sağlayabilir ve grup seansları da fiyatların daha uygun olmasını sağlar.

Eğer daha önceden kick boks deneyiminiz varsa veya temaslı bir spor arıyorsanız, rekabetçi kick boks sınıfları bulmak da mümkün. Eğer zaman içerisinde kick boks konusunda daha ciddi hale gelirseniz, size yardımcı olacak şahsi bir antrenör de bulmanız gerekebilir.

Hangi antrenörü ve türü seçerseniz seçin, genel sağlığınız ve fitness düzeyiniz hakkında antrenörünüzü bilgilendirmeniz gerekir. Sahip olduğunuz sakatlık ve sağlık problemlerinden bahsetmeyi unutmamalısınız.

Doğru Kick Boks Ekipmanlarını Alın

Çoğu stüdyoda eldiven ve diğer bazı önemli malzemeler vardır ve bunlar ellerinizin sakatlanmasını önlerler. Ancak tabii ki büyük bir su şişesini de unutmamak gerekir. Bunlar temel ihtiyaçlardır ancak yine de almanız gereken ekipmanlar konusunda antrenörünüze de danışmanız gerekir.

Bazı güvenlik ekipmanları şöyle:

  • Eldivenler
  • Kasklar
  • Ağız korumaları
  • Kemik koruma ekipmanları

Giydiğiniz kıyafetler rahat olmalılar ancak çok bol olmamalılar ve bir şeylere takılmamalılar. Ayrıca herhangi bir mücevher takmamaya da dikkat etmelisiniz.

Kick Boks ve Zihin Sağlığı

Kick boks yapanlar genellikle bol baskılı bir ortamda uygulama yaparlar ve motivasyonlarının yüksek, zihinlerinin güçlü olması gerekir. Yenilgi herkes için kolay değildir ve kick boksta her zaman kazanamazsınız. Pek çok kick boksçunun maçların rekabetçi doğası ile başa çıkabilmek için özgüveni üzerinde çalışması gerekir.

Kick boks, beyin ile bedeniniz arasındaki daha iyisini yapmanızı gerektiren devamlı bir savaştır. Bu nedenle doğru zihin yapısında olmanız gerekir. Fiziksel fitness düzeyinizi devamlı arttırın, kayıpları çok kafaya takmayın ve karşılaşabileceğiniz sakatlıkların iyileşmesine öncelik verin.

Sonuç Olarak

Kick boks, rutininizi hareketlendirmenin heyecanlı bir yoludur ve iyi bir spordur. O kadar çok sevebilirsiniz ki, normal rutininizin bir parçası haline gelebilir. Kendinizi bir kick boks ortamında ne kadar sık bulursanız bulun, sağlıklı bir zihin yapısını korumak ve gerekli güvenlik tedbirlerini almak önemlidir.