Yeni yılda pek çoğumuz daha sağlıklı olmayı hedeflerimiz arasına koyuyoruz. Tabi sağlıklı olmak söz konusu olduğu zaman saçlarımızın sağlığını da ihmal etmememiz gerekir.

Yeni yıla girerken havaların oldukça soğuk olacağını düşünürsek saçlarımıza kışa uygun bakımlar uygulamamız gerekir. Çünkü soğuk hava saç derimizin kurumasına, pullanmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

Saçlarınızın yeni yılda sağlıkla ışıl ışıl parlamaları için kış boyu aşağıdaki 10 öneriyi uygulayabilirsiniz:

 • Saç derinize saç yağlarıyla bakım yapın. Kışın havadaki nem miktarı az olduğu için saç derisinde kuruluk ve kaşıntı olabilir ve kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Saç derisi için özel tasarlanmış saç bakım yağları ile saç derinize masaj yaparak hem kan dolaşımını arttırabilir hem de saç köklerinizi besleyebilirsiniz.
 • Saçlarınızı sık sık yıkamaktan kaçının. Saçları çok sık şampuanlamak, saçın doğal yağının kaybolmasına neden olur. Bu nedenle her gün saç yıkamamaya dikkat edin. Ayrıca saçınızın doğal nem dengesinin bozulmaması için sülfatsız şampuanlar tercih edebilirsiniz.
 • Saçınızı nemlendirin. Özellikle kışın şampuan sonrası saçlarınızı krem ile nemlendirmeyi unutmayın. Bunun için içerisinde hindistancevizi yağı, jojoba yağı ve shea yağı gibi doğal yağlar bulunan saç kremleri kullanabilirsiniz.
 • Saçınızı şekillendirirken ısı kullanmaktan kaçının. Saçlar kışın daha hassas hale geldiği için ısı ile şekillendirdiğinizde saçlarınızın kurumasına ve daha kolay kırılmasına neden olabilirsiniz.
 • Saçlarınıza haftada bir maske uygulayın. Kullanacağınız maskenin içerisinde yumurta ve bal gibi saçı nemlendiren ve besleyen içerikler olmasına dikkat edin. Bu içerikler kuru saçları nemlendirir, saçların büyümesini destekler ve saçları parlatır.
 • Nemli saçlarla dışarı çıkmayın. Soğuk hava, saç şaftlarının genişlemesine ve kırılmaya eğilimli hale gelmesine neden olur. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce saçlarınızın tamamen kuruduğundan emin olun.
 • Saçlarınızı statik elektrikten koruyun. Saçlarınız kışın normalden daha fazla elektriklenebilir. Bu durumla başa çıkmak için plastik saç fırçaları kullanabilir ve durulanmayan saç bakım kremleri ile saçlarınızın pürüzsüz durmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Duşta çok sıcak su kullanmayın. Kışın sıcak suyla duş alma fikri çekici gelse de sıcak su saçlarınızın doğal yağını kaybetmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu nedenle saçlarınızı ılık suyla yıkayın ve saç kütiküllerinizi kapatmak için duşun sonunda soğuk suyla durulayın.
 • Saçlarınızı düzenli olarak kestirin. Kuru ve soğuk hava saçların kırılmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için saçlarınızı dört ila sekiz haftada bir kestirmeye çalışın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Protein bakımından zengin yiyecekler saçlar için faydalıdır. Ayrıca sebze, meyve, yeşillik, süt ürünleri, et ürünleri ve omega-3 asitleri bakımından dengeli bir beslenme düzeni ile hem bedeninizin hem de saçlarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yeni yıla ışıl ışıl saçlarla girmek ve saçlarınızın kış boyu sağlıklı olmalarını sağlamak için aşağıda sizler için seçtiğimiz 10 ürüne göz atabilirsiniz.

 1. Ogx Dolgunlaştırıcı Biotin & Kolajen Şampuan

Saç bakımı için öncelikle saçların kir ve yağdan arındırılması bakımından işe saçları temizlemekle başlamak gerekiyor. Kış boyu saçlarınızın bakımlı görünmesini ve bir yandan da uzamasını istiyorsanız, Ogx Dolgunlaştırıcı Biotin & Kolajen Şampuan’a şans verebilirsiniz. Kalın ve dolgun saçlar vadeden bu şampuanın içerisinde bulunan B7 vitamini, kolajen ve hidrolize buğday proteini ile saçlarınızı hem temizleyebilir hem de onlara bakım yapabilirsiniz.


 

 1. Vichy Dercos Anti-Dandruff Kepek Karşıtı Bakım Şampuanı

Saçlarınız kışın kepekleniyorsa bu durumda normal şampuanlar yerine bu soruna özel tasarlanmış şampuanlar kullanmanız gerekir. Bu konuda en başarılı ürünlerden biri olan Vichy Dercos Anti-Dandruff Kepek Karşıtı Bakım Şampuanı’nın bu versiyonunu normal ve yağlı saçlara sahip olan kişiler rahatlıkla kullanabilir. İlk kullanımdan itibaren kepek görünümünü azaltmayı vadeden bu şampuan ile saç derinizi temizleyip arındırabileceksiniz.


 

 1. Herbal Essences Fas Argan Yağı 100 ml Saç Bakım Kremi

 

Saçlarınızı uygun bir şampuanla güzelce temizledikten sonra kuruluğun önüne geçmek için nemlendirmeniz gerekiyor. Herbal Essences Fas Argan Yağı saç kremi ile saçlarınızın nemlenmesine, canlanmasına ve yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz. Yüzde 90 doğal kökenli içerikten oluşan bu saç kremini şampuandan sonra kullanıp durulayarak saçlarınıza ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz.


 

 1. Gliss Schwarzkopf Oil Elixir Bakım Yağı

Saçlarınızın elektriklenmesini azaltmak ve saçlarınıza ekstra bakım yapmak isterseniz, saç bakım yağları kullanabilirsiniz. Gliss Schwarzkopf Oil Elixir Bakım Yağı, içerisinde bulunan E vitamini ve argan yağı ile kuru saçların beslenmesini ve yumuşamasını sağlar. Duştan çıktıktan sonra avucunuza birkaç damla damlatıp tüm saçınıza uygulayabileceğiniz bu saç yağı ile saçlarınızın daha az kırılmalarını sağlayabilirsiniz.


 

 1. Okay Keratin Smooth Repair Mask 

Saçlarınız yıpranmışsa ve ekstra bakıma ihtiyaçları varsa saç bakım maskesini rutininize katabilirsiniz. Saçın yumuşamasına ve parlamasına yardımcı olan Okay Keratin Smooth Repair Mask’in içerisinde yoğun nemlendiriciler ve onarıcılar bulunuyor. Sıcak havluya sarıp beş dakika saçlarınızda bekleterek uygulayabileceğiniz bu maskeyi kış boyu rahatlıkla kullanabileceksiniz.


 

 1. Remington AC9140 Saç Kurutma Makinesi PROluxe

Saçlarınıza ısı uygulamayı minimum seviyede tutmanız en iyisi olsa da kışın saçlar kolayca kurumayabiliyor. Bu durumda saçlarınızı en kısa sürede ve en sağlıklı şekilde kurutacak bir makine tercih etmelisiniz. Remington AC9140 Saç Kurutma Makinesi PROluxe ile saçlarınızın elektriklenmesini en aza indirebilir ve ısının tüm saçınıza eşit bir şekilde yayılacağından emin olarak saçlarınızı kurutabilirsiniz.


 

 1. Nascita Pro Üç Boyutlu Oval Saç Fırçası

Saçlarınızı açarken uygun bir fırça kullanmanız, saçlarınızın kırılmaması bakımından önemlidir. Klasik fırçalar saçların kırılmasına ve dökülmesine yol açabilir. Nascita Pro Üç Boyutlu Oval Saç Fırçası ile saçlarınızı kolayca tarıyabilir ve onlara şekil verebilirsiniz. Isıya dayanıklı olduğu için saç kurutma makinesi ile birlikte kullanabileceğiniz bu fırçayı çok seveceksiniz.


 

 1. Urban Care Dry Shampoo Go Nuts With Coconut

Saçlarınızı kışın sık yıkamak istemiyorsanız, ancak yağlandıklarını ve kirlendiklerini hissediyorsanız, kuru şampuanlara şans verebilirsiniz. Urban Care Dry Shampoo Go Nuts With Coconut ile yalnızca bir dakika içinde saçınızı fazla yağdan arındırabilecek ve tazelenebileceksiniz.


 

 1. Nascita Bigudi

Saçlarınızı kışın kurutmaya ihtiyaç duysanız da kurutma sonrası maşa ve düzleştirici gibi şeyler uygulamamak için doğal yollar deneyebilirsiniz. Nascita bigudiler ile saçlarınızı ısı kullanmadan şekillendirebilirsiniz. Kuruya yakın nemli saça uygulayarak en iyi sonuçları alabileceğiniz bu bigudiler ile saçlarınız doğal bir dalgaya sahip olacaktır.


 

 1. Philips StyleCare Essential Isıtmalı Düzleştirme Fırçası

Saçlarınıza ısıl işlem uygulamanız zararlı olabilse de mutlaka saçlarım düz olmalı diyor ya da ara ara saçlarınızı düzleştirmek istiyorsanız, en az zarar veren cihazları tercih etmelisiniz. Philips StyleCare Essential Isıtmalı Düzleştirme Fırçası saçlarınızı beş dakika gibi kısa bir sürede düzleştirebilmenizi sağlar. ThermoProtect teknolojisi sayesinde saçlarınızı şekillendirirken korumayı hedefleyen bu fırçayı kullanmadan önce saçlarınızı korumak ve kırılmalarını engellemek adına saç bakım kreminizi ve yağınızı uygulamayı unutmayın.