Modern dünyada hazır ve hızlı yiyeceklerle çevrildiğimizi düşününce evde sağlıklı yemekler hazırlamak zor gelebiliyor. Ancak evde hazırladığımız yiyeceklerin hazır olanlardan çok daha lezzetli ve sağlıklı olduğunu biliyoruz.

Yeni yılda kendiniz ve aileniz için sağlıklı yemekler hazırlamak istiyorsanız ve bunun için motivasyona ihtiyacınız varsa mutfakta işinizi kolaylaştıracak aletlerle motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz 10 mutfak aleti ile yemek yaparken işinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Bu aletlerle yemeklerinizi daha hızlı, daha kolay ve daha sağlıklı bir şekilde hazırlayabilir ve pişirebilirsiniz.

Mutfaktaki işinizi kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak mutfak aletleriyle evde yemek hazırlamayı daha çok seveceksiniz. Bunlar sayesinde yemeklerinizde sebzelere, bitkilere ve meyvelere daha çok yer verecek ve karbonhidrat ve yağ alımınızı azaltarak yeni yılda daha sağlıklı seçimler yapabileceksiniz.

  1. Salata kurutucu

Sağlıklı beslenmek dendiği zaman öncelikle akla daha çok sebze ve yeşillik tüketmek geliyor. Bunları daha fazla tüketmek için en pratik yöntem ise elbette salata hazırlamak oluyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için haftada en azından birkaç kez salata yemeye dikkat etmelisiniz.

Salata malzemelerini iyice yıkamak ve durulamak zor bir iş olabildiği için salata yapmaya üşeniyor olabilirsiniz. Ancak alacağınız bir salata kurutucu ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Tupperware Modern Salata Kurutucu 3,8 litre kapasitesiyle çeşitli sebzeleri ve yeşillikleri aynı anda kurutabilmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken malzemeleri suyla iyice yıkamak ve salata kurutucuyu döndürerek sularından arınmalarını sağlamak olacak.


 

  1. Sebze makası

Yemeklerinizin daha lezzetli olması için tuz eklemek yerine kurutulmuş bitkiler ve taze otlar kullanabilirsiniz. Bunları çorbalara, ızgaralara, yumurtaya, salatalara ve aklınıza gelen pek çok yemeğe ekleyebilir ve bu sayede yemeklerinizin lezzetini arttırabilirsiniz. Tabi kimi zaman sebzeleri ve yeşillikleri doğramak zaman aldığı için bu adımı atlayabiliyoruz. Ancak sebze makasları ile istediğiniz her şeyi kolayca doğrayabilirsiniz.

Sampurchase Çoklu Sebze Meyve Kesme Doğrama Makası, maydanoz ve yeşil soğan gibi sebzeleri doğramanıza yardımcı olur. Beşli paslanmaz bıçağı sayesinde sebzelerinizi düzgün bir şekilde doğramanızı mümkün kılan bu makas ile yemeklerinizin lezzetine lezzet katabileceksiniz.


 

  1. Mutfak robotu

Yemek hazırlama aşamasının uzun sürdüğünü düşünüyor ve buna çözüm arıyorsanız, mutfak robotu ile bu aşamayı hızlandırabilirsiniz. Mutfak robotu kullanarak sebzelerinizi kolayca doğrayabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz sebzeleri karıştırarak püre ve çorba gibi yemekler de hazırlayabilirsiniz.

Arnica Rapid Pro Rose Doğrayıcı, 500 watt gücüyle doğramanız gereken şeyleri hızlı bir şekilde hazırlamanızı sağlar. 1200 ml kapasitesiyle içerisine pek çok yiyecek sığan bu mutfak robotunda üstte ve altta ikişer adet olmak üzere dört adet paslanmaz bıçak bulunuyor. Ekstra dayanıklı yapısı ile uzun süre kullanabileceğiniz bu mutfak robotu ile yemeklerinizin ön hazırlığını kısa sürede bitirebileceksiniz.


 

  1. Yavaş pişirici

Yavaş pişiriciler, gün içerisinde yoğun olan kişiler için mükemmel aletlerdir. Yavaş pişirici sayesinde tüm ailenize yetecek kadar yemeği aynı anda pişirebilir ve yemeğin istediğiniz zaman hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

Russell Hobbs Yavaş Pişirici, yemeklerinizi en sağlıklı şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Gıdaları yavaş bir şekilde pişirerek besin değerlerini ve aromalarını kaybetmelerini önleyen bu yavaş pişirici ile hazırladığınız yemekleri saatlerce sıcak tutabilir ve istediğiniz zaman yiyebilirsiniz.


 

  1. Buharlı pişirici

Tıpkı yavaş pişirici gibi sağlıklı yiyecekler hazırlamanıza yardımcı olacak aletlerden bir diğeri ise buharlı pişirici. Buharlı pişiriciler ile ister sebzelerinizi isterseniz de etlerinizi sağlıklı bir şekilde buharda pişirebilirsiniz.

Russell Hobbs Dijital Buharlı Pişirici aynı anda pek çok farklı gıdayı pişirebilmenizi sağlar. Üç katmanlı buharlı pişiricinin 10,5 litre kapasitesiyle tek seferde birkaç kez yiyebileceğiniz öğünler hazırlayabileceksiniz. Bulaşık makinesinde yıkanabilir parçaları sayesinde kullanım kolaylığı sunan bu alet, mutfaktaki en büyük yardımcılarınızdan biri olacak.


 

  1. Sıcak hava fritözü

Yemek pişiricilerden devam edecek olursak az yağ ile tıpkı kızartma gibi lezzetli yiyecekler elde etmemize yardımcı olan sıcak hava fritözlerine de bakabiliriz. Bildiğiniz gibi yağda kızartılan yiyecekler sağlığımız açısından zararlı. Ancak sıcak hava fritözleri ile kızartmalarınızı sağlıklı bir şekilde hazırlamanız mümkün.

Mi Smart Air Fryer ile yemeklerinizi hem pratik hem lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Akıllı süre ayarı, 360° sıcak hava sirkülasyonu yapma ve 24 saat boyunca işlem yapabilme özellikleri ile ön plana çıkan bu sıcak hava fritözü ile yemek pişirebilir, kızartma yapabilir, kuru meyve hazırlayabilir, buz çözebilir ve doğal yoğurt hazırlayabilirsiniz.


 

  1. Blender

Sağlıklı beslenme denince akla gelen içeceklerden biri smoothie oluyor. Çeşitli sebzeler, meyveler ve kuruyemişlerle hazırlayabileceğiniz smoothie’leri hazırlamak için blender’a ihtiyacınız olacak.

Arzum Shake’N Take Kişisel Blender ile en sevdiğiniz karışımları kolayca hazırlayabilirsiniz. 570 ml ve 400 ml kapasiteli karıştırma şişeleri ile içeceğinizi istediğiniz yere götürmenize imkan sağlayacak bu blender ile yeni yılda sağlıklı olmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.


 

  1. Su matarası

Sağlıklı olmanın en önemli şartlarından bir tanesinin su içmek olduğunu hepimiz biliyoruz. O nedenle sağlıklı beslenmek dendiği zaman su içmeyi görmezden gelmememiz gerekir. Su içmeyi hatırlamak için yanınızda su matarası taşımayı düşünebilirsiniz.

Contigo Courtney Tek El Bas İç Kilitli Su Matarası, 590 ml olmasıyla tek bir dolumda önemli miktarda su içmenizi sağlayacaktır. Sızdırmaz ve kilitlenebilir kapağa sahip tritan malzemeden üretilmiş bu su şişesini yanınızda her yere taşımanız mümkün.


 

  1. Yemek termosu

Çalışıyorsanız ya da gün içinde evde olmuyorsanız, her gün dışarıdan yemek sağlıklı olmayacağı için yemeklerinizi evde hazırlayıp yanınıza alabilirsiniz. Tabi bunun için yiyeceklerinizi sıcak tutacak bir termosa ihtiyacınız olacak.

Aladdin Bento Yemek Termosu, yüzde yüz sızdırmazdır ve 0,6 litre kapasiteye sahiptir. Çift duvarlı köpük yalıtıma sahip olan bu termos ile yiyeceklerinizi 4 saate kadar sıcak ya da soğuk tutabilirsiniz.


 

  1. Saklama kabı

Evde pratik ve sağlıklı yemekler yapmak için yemek malzemelerinizi önceden hazırlayıp saklama kaplarında saklayabilirsiniz. Yemek malzemelerinizi saklamak için cam ürünleri tercih etmeniz, sağlık açısından faydalı olacaktır.

Lav Fresco 3’lü Cam Saklama Kabı Seti’nde 150 cc, 720 cc ve 375 cc kapasitelerinde üç adet saklama kabı bulunuyor. Cam olması sayesinde yiyeceklerinizi sağlıklı bir şekilde saklayabileceğiniz bu kapları bulaşık makinesinde yıkayabilir ve bu sayede hijyenik bir şekilde kullanabilirsiniz.


https://www.amazon.com.tr/Fresco-Saklama-kavanozu-saklama-kab%C4%B1/dp/B078YZ2XBF/ref=sr_1_2?keywords=saklama+kab%C4%B1&qid=1640109708&sr=8-2