© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yenidoğan bebeğim neden bu kadar hapşuruyor?

Yeni bir ebeveyn olduğunuzda, bebeğinizin normal mi davrandığını yoksa bir şeyin yanlış mı gittiğini anlamak oldukça zor olabiliyor.

Her bir ses, burun çekiş ve hapşuruk sizi durduruyor ve bebekte bir şeylerin yanlış olup olmadığının sorgulanmasına sebep oluyor. Bebek soğuk mu kaptı? Nezle mi oldu? Birisi bebeğe hapşurdu da ondan dolayı mı hapşuruyor? Hapşurmanın azı çoğu var mı?

Endişe etmeyin, bu konuyu derinlemesine değerlendirdik.

Hapşurmaya Ne Sebep Olur?

Yenidoğanınızın çok hapşurmasının bir kaç sebebi olabilir.

İlk olarak, hapşurmanın yenidoğan için sağlıklı bir şey olduğunu bilmeniz gerekli. Bu onların sinir sisteminin doğru çalıştığı anlamına geliyor çünkü hapşurma esasen sinir sistemi tarafından kontrol edilen bir refleks.

Yenidoğanların hapşurmaları ve bunun yanında tükürmeleri, esnemeleri, sesler çıkarmaları, hıçkırmaları ve geğirmeleri tamamen normal.

Hapşurma bebeklerde aynı yetişkinlerdeki gibi bir refleks. Bu refleks, burun yolları rahatsız olduğunda ortaya çıkıyor.

Moro refleksi gibi pek çok diğer refleksin aksine, hapşurma refleksi bebek büyüdükçe kaybolmaz ve yetişkinlikte de devam eder. Herkesin arada bir hapşurma ihtiyacı var.

Temel olarak yenidoğanların çok hapşurmasının sebebi hapşurmalarının gerekli olması. Burun delikleri ve yolları yetişkinlerden küçüktür ve bu nedenle yetişkinlere nazaran buraları daha fazla temizlemeleri gerekir çünkü tıkanmaları daha kolaydır.

Sütten tutun da sümüğe, dumana ve havadaki tozlara kadar her şeyden hapşurarak kurtulurlar. Bebeğin çevresinde sigara içmeyerek ona bu konuda yardımcı olabilirsiniz.

Yenidoğanlar aynı zamanda gelişimlerinin bir parçası olarak ağızlarından nefes alırlar. Bu bazen burundan nefes almaya hala alışma sürecinde oldukları için hapşuruklara katkıda bulunabilir.

Sadece Hapşuruktan Fazlası

Bununla birlikte yenidoğan bebeklerde hapşuruk sadece bir hapşuruktan fazlası olabilir. Eğer yenidoğanınız çok hapşuruyorsa, bunun anlamı illa ki soğuk algınlığı kaptığı değil.

Bebekler hapşurmayı dünyaya giriş yaparken karşılaştıkları milyarlarca mikroba karşı bir doğal savunma mekanizması olarak kullanıyorlar. Teyzeler, nineler ve komşular ile birlikte gelen yabancı mikroplar nedeniyle küçük bağışıklık sistemlerinin ne kadar sağlam çalışmak zorunda olduğunu hayal edebilirsiniz.

Bu kadar kısa bir zamanda karşı karşıya kaldıkları çok sayıda mikrop var. Bu nedenle mikrop dolu dünyamızda kendilerini korumalarının bir yolu da hapşurmak.

Hapşurmak burun yollarından bebeğin sistemine girmeye çalışan mikrop ve parçacıkların içeri girip de bebeği hasta edemeden temizlenmesine imkan tanır.

Bir Hastalık İşareti Olarak Hapşurmak

Hapşurmak her zaman sağlıklı bir yenidoğanın normal işaretlerinden değildir. Elbette basitçe hasta olduklarını görmek de mümkün. Sık sık hapşurmak, bebeğin solunum yolu enfeksiyonu kaptığı anlamına gelebilir.

Eğer sık sık hapşuruyorsa ve aşağıdaki belirtileri de gösteriyorsa hemen bir doktor kontrolü gerekli:

  • öksürük
  • nefes alma zorluğu
  • beslenmeyi reddetme
  • aşırı yorgunluk
  • 38 derecenin üzerindeki ateş

Bazı vakalarda, aşırı hapşurma bebekte neonatal yoksunluk sendromu adlı rahatsızlığın işaretlerinden birisi olabilir. Bu durum annenin gebeliği süresince bağımlılık yapıcı uyuşturucu ilaçları fazla kullanması durumunda ortaya çıkabilir.

Sendromun belirtileri arasında hapşurmaya ek olarak burun doluluğu, emmeyi devam ettirememe, titremeler ve anormal memeye tutunma bulunuyor.

Bebeğinizde bu sendrom varsa, temel olarak annenin gebelikte kullanmış olduğu narkotik ilaçların yoksunluk belirtilerini yaşadığı söylenebilir. Yaygın şekilde suistimal edilen bu maddeler arasında alkol, eroin ve methadon bulunuyor.

Eroin yoksunluk belirtilerinin işaretlerinden birisi örneğin aşırı hapşurmaktır. Doktorlar bazen ilaç ve uyuşturuculara maruz kalmış olan bebeklerde işaretler ararlar ve bir puanlama sistemi kullanırlar. Bu işaretlerden bir tanesi 30 dakikalık zaman içerisinde üç dört defa arka arkaya hapşurmaktır.

Sonuç Olarak

Hapşurmak yenidoğanlar için normal. Size fazla geliyor gibi görünse de, bebeklerin yetişkinlerden daha fazl hapşurma eğilimleri olduğundan muhtemelen normal.

Ancak burun akıntısı veya ateş gibi başka belirtiler de varsa hasta olabilir. Soğuk algınlığı ve başka hastalıklara karşı doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir