© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yenidoğan bebeklerin alt değişimi nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeklerin alt değişimi nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeğinizin altını değiştirmek ilk başlarda zorlu gelebilir. Ancak yakın zamanda siz ve partneriniz için doğanızın bir parçası olacak. Çünkü pek çok pratik yapacaksınız! Şu ipuçları ise size kesinlikle yardımcı olacaklar.

Doğru Bezi Seçmek

İlk yapmanız gereken şey hangi bezi kullanacağınıza karar vermek. Bu tamamen kişisel bir seçim ve hangi yöntemin size, yaşam tarzınıza ve bebeğinize uyacağına karar vermelisiniz.

Kullan at bezler elverişliler, özellikle de bebeğinizin bakımında temelleri öğrenmek için çabaladığınız ilk bir kaç hafta boyunca.

Ancak doğa hakkında endişeleriniz varsa kullan at bezlerin çok atık yarattıklarını ve parçalanmaları için yüzyıllar geçmesinin gerekmesi endişe verici olabilir. Bu nedenle son zamanlarda doğada parçalanabilir bezler de ortaya çıktılar ve çok az veya hiç kimyasal kullanmadan üretildiklerinde kolayca parçalanıyorlar. Fakat pahalılar.

Kumaş bezler de farklı renk ve tasarımlarda bulunuyorlar ve iki tipe sahipler. İki parçalı türlerde dışta su geçirmez bir katman bulunuyor ve iç kısmı yıkanabiliyor. Hepsi bir arada tipler de var. Her iki tip bez de yıkanabilir durumda ve daha fazla emicilik için emici pedler de konulabiliyorlar.

Bezleri 2.5. yıl kadar tekrar kullanacaksınız ve onları ikinci çocuğunuz için de kullanabilirsiniz. Yani uzun vadede kullan at bezlerden daha uygunlar.

Ancak yüksek sıcaklıkta çok miktarda bez yıkamak çevreye ve faturalarınıza olumsuz etki yaratabilir. Aldığı zamanı da hesaba katın.

Bezlerin Yenidoğana Uygun Olduğundan Emin Olun

Hangi tip bezi seçerseniz seçin, bebeğin göbek kordonunun olduğu yerin açıkta kalmasını sağlayın.

Yenidoğanlar için üretilen bezlerde kordonun ucu için bir bölüm bulunur. Kordon düştüğü zaman küçük yaranın nefes almasını ve iyileşmesini sağlar. Bu bezleri en az ilk iki üç hafta boyunca kullanacaksınız.

Aynı etkiyi elde etmek için standart kullan at bezin ön kısmını katlayabilirsiniz.

Stok Yapın

Yenidoğanın sık sık beslenmesi gerekecek ve bu içilen sütler bir yere gitmeli. Her 1-3 saatte bir işeyecektir ve günde bir kaç defa kakasını yapacaktır. Yani günde 12 bez değişimi gerekebilir.

Eğer atılabilir bez kullanıyorsanız, onları toplu olarak almak maddi olarak fayda sağlayabilir. Yani stok yapın!

Kumaş bez kullanıyorsanız stoğunuz seçtiğiniz tipe göre değişir. Hepsi bir arada olanlar için 15 tane, iki parçalı olanlar içinse 3 naylon, 20 tane de bez gerekebilir.

Bu adetler günlük yıkama adetlerine bağlı. Eğer iki günde bir yıkıyorsanız iki katına ihtiyacınız var.
Bebeğinizin hızlı büyüyeceğini de unutmayın, yani tek bir boyutta çok fazla bez almayın.

İyi Kalite Bir Alt Değiştirme Matı Alın

Alt değiştirme matının en önemli özelliği dayanıklılığı. Çünkü iki yıl boyunca bez değişimine maruz kalacak. Çoğu matın yan kısımları şişer veya çıkıntılıdır. Ancak bebeğiniz ne kadar iyi sarılmış olursa olsun onun üzerindeyken dikkatinizi eksik etmeyin.

Dışarıda olduğunuz zamanlar için katlanabilir ince bir matınız olduğundan da emin olun. Bez çantalarında genelde bunlar da oluyor.

Bir alt değiştirme masası da düşünebilirsiniz. Bunlar matla birlikte gelirler ve her şeyi bir arada tutmayı sağlarlar. Ancak yoksa da sorun değil. Matı yere koyarak bez değişimini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Ekstralara İhtiyaç Olduğuna Karar Verin

İhtiyaç duyma ihtimaliniz olan alt değiştirme aksesuarları şöyle:

• Pamuklu bezler, pamuklu yün, yıkama bezleri ve atılabilir ıslak bezler, bebeğin altını temizlemek için gerekli.
• Kullanılmış bezler için özel atık çantaları. Bunlar kötü kokuları nötralize etmek için genelde biraz kokulu olurlar.
• Krem, nemi kilitlemek ve bez tahrişini önlemek için.
• Alt değiştirme çantası, özellikle dışarıda olduğunuz zamanlar için.
• Tutacaklar, bilhassa kendinden yapışkanlı olmayan kumaş bezler için.

Tüm bez değiştirme aksesuarları temel değil ancak bazı anneler onları faydalı buluyorlar. Şunları da almak isteyebilirsiniz.

Bebeğin Altını Sık Sık Değiştirin

Bebeğinizin altı her beslenmeden önce veya sonra, ayrıca kakadan sonra değişmeli. Çünkü ıslaklıktan rahatsız olmama ihtimali var. Eğer kullan at bez kullanıyorsanız bunlar nemi öyle iyi emiyorlar ki, tamamen dolana kadar ıslak olduklarını fark etmeyebilirsiniz.

Her bir kaç saatte bir temiz bir parmak kullanarak ıslaklığı test edin. Bazı bezlerde ıslaklığı gösteren işaretler de mevcut ancak illa ki gerekli değil.

Bez Değiştirmenin Temellerini Öğrenin

Güvenli ve düzenli bir değiştirme alanınız olsun. İhtiyacınız olan her şeyi kol mesafesinde tutun ve ellerinizi yıkayın. Bebeğin daha rahat etmesi için matın üzerine bir havlu da serebilirsiniz.

Bir elinizi daime bebeğin üzerinde tutarak kaymadığından emin olun. Bez değiştirme matının üzerindeyken daima bebeğinizle olun.

Bezi nasıl değiştirdiğiniz kullandığınız bez tipine bağlı. Kullan at olanlar markaya göre değişiyorlar ve farklı bez tiplerinin farklı tekniklere ihtiyacı olabiliyor.

Pişiğe Karşı Korunun

Bebeğinizde gerçek bir pişik olması ihtimali yüksek değil çünkü genelde 9-12 ay civarında oluyor. Ancak yenidoğanların cildi hassastır ve bir sebepten tahriş olmadığından emin olmalısınız.

Pişiğin temel sebebi idrar ve dışkıdan kaynaklanan ıslaklık. Yani en iyi savunma kuru bir alt! Şu adımlar tahrişten korunmasına yardımcı olacak:

• Bebeğin bezini düzenli olarak ve idrar ile dışkıdan sonra en kısa zamanda değiştirin
• Bebeğin genital organlarını ve altını her dışkıdan sonra güzelce temizleyin ve yeni bezi takmadan önce temiz ve kuru olduğundan emin olun.
• Her bez değişiminden sonra koruyucu kremini sürün.
• Bebeğinize altının biraz hava dolaşımı alması için bezsiz süre tanıyın.
• Talk pudrası kullanmayın çünkü sürtünmeye sebep olur ve bebeğin cildini rahatsız edebilir.

Bebeğin Kakasının Değişeceğini Unutmayın

Pek çok yeni ebeveyn bebeklerinin kakasının renk ve kıvamından endişelenir. Bebeğinizin bezinin içeriğinin ilk yılı boyunca değiştiğini fark edeceksiniz ve iki gün arasında bile fark olabilir.

Bebeğin ilk dışkısında yeşil-siyah bir renkte, motor yağı gibi bir yapışkan dışkı bulabilirsiniz. Endişe etmeyin. Buna mekonyum denilir ve tamamen normaldir. Bağırsakları anne karnındaki dokuz ay boyunca biriktirdiği her şeyi atıyor. Bebek iki-dört gün geçtikten sonra dışkısının rengi daha açık olur ve daha az yapışkandır.

Eğer bebeği sadece emziriyorsanız, dışkısı genellikle sarı veya biraz yeşil olacaktır ve püre-krem gibi bir kıvamı olacaktır. Eğer mamayla besleniyorsa kakası daha yer fıstığı rengine sahip olur. Yanık kahve, sarı-kahve veya yeşil-kahve de olabilir. Kısa süre içinde normal haline alışacaksınız ve kokusunu tanıyacaksınız.

Değişim Zamanını Eğlenceli Hale Getirin

İnansanız da inanmasanız da, alt değişim zamanı hem siz hem de bebeğiniz için eğlenceli hale gelebilir.

Eğer bebek değişim sırasında huzursuzlanıyorsa dikkatini dağıtmak için önünde bir şeyler tutabilirsiniz. Ayrıca odaklanması için resim ve aynalar koyabilir, oyuncak verebilirsiniz. Yüksek kontrastlı dokular ve parlak renkler yenidoğanlar tarafından daha kolay görülürler.

Bez değişimleri değerli bir birebir vakit geçirme imkanı sunuyorlar. Bebeğinizle konuşun ve ona şarkı söyleyin. Bedeninin farklı parçalarını işaret edin ve ne yaptığınızı açıklayın. Sesinizin tonu onu rahatlatmanıza yardımcı olacak.

Bebeğiniz temizlendiği zaman ona sarılın ve öpün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir