Her sağlıklı beslenme, kilo verme programının vazgeçilmezi olan yeşil çayı ne kadar iyi tanıyoruz acaba? Yeşil çay, çiçekli bir çalı olan Camellia sinensisin yapraklarından elde edilen bir içecektir.  Bu yatıştırıcı ve iyileştirici etkili içeceğe olan hayranlığımız 4.000 yıldan daha uzun bir geçmişe dayanıyor.

1. Yeşil çay şifa kaynağıdır!

Birçok basit hastalık için evimizde bulunan şifa kaynağı yeşil çayımızdır. Bugün bile, içerdiği antioksidanlar sayesinde yeşil çay, çalışmayı, dinç kalmayı teşvik ettiği için övgümüzü kazanmaya devam ediyor. Yeşil çayda bulunan kateşinler ve polifenoller gibi bileşikler potansiyel olarak kalp hastalıkları, kanser ve artritle savaşmada bize yardımcı olabilir. Öyleyse oturun, kendinize bir fincan yeşil çay hazırlayın ve bu mucizevi etkileri olan “süper içeceği” daha iyi tanıyın.

2. Sağlıklı dişlerle daha özgüvenli gülümsersin!

Günlük düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak iyi ağız hijyeni sağlar. Peki, yeşil çay içmek diş sağlığınızı nasıl etkiler? Japon Gıda Bilimi ve Teknolojisi Japon Topluluğu Dergisinde yayınlanan araştırmalara göre, yeşil çaydaki kateşinler diş eti hastalıklarını önlüyor ve diş çürüğüne bağlı bakterilerin büyümesine engel oluyor. Katekinler bir antioksidan türüdür ve ekstra bir fayda olarak da ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Diş sağlığı demek, genel vücut sağlığı demek olduğu için bir fincan yeşil çay içip en içten gülümsemenizi gösterebilirsiniz.

3. Cilt yaşlanmasını yavaşlatabilirsin!

Güneşin bizi çok eğlendirdiğini, yüzümüzü güldürdüğünü kabul ediyorum. Fakat aşırı olarak ultraviyole (UV) ışınlara maruz kaldığımızda hiç de eğlenceli olamayan cilt kanseri riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Her yıl dünya genelinde 5 milyondan fazla cilt kanseri vakası teşhisi konuyor ve bunların pek çoğu da zararlı güneş ışınlarına karşı cildimizi korumamaktan kaynaklanıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, yeşil çayın cilt kanserini önlemek için potansiyel bir tedavi ürünü olarak gösteriyor. Yeşil çay, çok güçlü bir antioksidan olan epigallocatechin gallate (EGCG) içeriyor. Bu bakımdan araştırmacılar, düzenli olarak yeşil çay tüketiminin cilt kanseri tümörlerinin oluşma azaltabileceğini, var olan hatta tümörleri de yok edebileceğini iddia etmekteler.

4. Kalp krizinden korunursun!

Uzmanlara göre dünya üzerinde her yıl ölen 4 kişiden birinin ölüm nedeni kalp krizidir. Sadece yeşil çay içerek kalp krizlerini önleyemeyiz, elbette. Ancak Avrupa Koruyucu Kardiyoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre, arterlerinizin sağlıklı kalması için yeşil çay çok faydalı bir içecektir. Zira düzenli olarak yeşil çay tüketen insanların kan damarları içmeyenlere oranla çok daha sağlıklı belirtiler gösteriyor. Bu bağlamda elde edilen bulgular, yeşil çayın kan basıncını ve kolestrolü düşürebileceğini, dolayısıyla da kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarını önleyebileceğini gösteriyor.

5. Tüm vücudunuz rahatlar!

Bazı uzmanlar, yeşil çaydaki EKGG’nin (çok güçlü bir antioksidan olan epigallocatechin gallate), romatoid artriti (RA) önlemeye yardımcı olabileceğini ileri sürüyor. Örneğin Michigan Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, çok güçlü bir antioksidan olan epigallocatechin gallatenin bağışıklık sisteminizin, romatoid artriti semptomlarına neden olan bazı molekülleri üretmesini durdurabileceğini gösteriyor. Bu bağlamda yeşil çayın iltihaplanmayı önleyeceği ve eklem hasarını hafifletmeye yardımcı olabileceği de söylenebilir.

6. Daha kaliteli görmeye başlayın!

Göz dokularının antioksidanları da emebileceğini biliyor muydunuz? Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan bir hayvan araştırması, çok güçlü bir antioksidan olan epigallocatechin gallatenin (EKGG) ve yeşil çaydaki diğer faydalı maddelerin göz dokularına girdiğini ve göz sağlığını desteklediğini gösteriyor. Bu bakımdan Glokom gibi gözle ilişkili hastalıklara karşı da yeşil çayın koruyucu etkisinden bahsediliyor.

7. Zihinsel fonksiyonlarınız canlanır!

EGCG (epigallocatechin gallatenin) üzerine yapılan çalışmalar, Alzheimer hastalığı araştırması alanında da olumlu sonuçlar vermiştir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, EKGG (çok güçlü bir antioksidan olan epigallocatechin gallatenin), bunama hastalarında beyin bozulmasına neden olan plakların oluşmasını önleyebilme etkisine sahip ve aynı zamanda bilişsel aktiviteyi arttırmaya yardımcı oluyor.

8. Mışıl mışıl uyuyun!

Obstrüktif uyku apnesi, uyurken solunumun periyodik olarak kesilmesine neden olur. Bu da beyne oksijen akışını bozar. Tedavi edilmediği takdirde hafıza ve öğrenmeyi etkileyebilir.

Amerikan Solunum ve Kritik Bakım Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, yeşil çayın içinde bulunan güçlü antioksidanlarının Obstrüktif uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin korunmasına yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Yeşil çayda bulunan kateşin verilen denekler, bilişsel değerlendirmelerde kateşin almayanlara göre çok daha iyi performans gösterdi.

Dostça bir hatırlatma!

Hemen su ısıtıcınızı doldurmadan önce, yeşil çayın artı ve eksilerini araştıran çalışmaların sürdüğünü size söylemek zorundayım. Beslenme rutininize yeni bir şeyler eklediğinizde dikkatli olmalısınız. Yeşil çay hem kafein hem de florür içerir, ancak aşırı yüksek konsantrasyonlarda olmadığından zararlı olamayacağı, faydalarının yüksek olduğu düşünülüyor. Eğer her hangi bir rahatsızlık için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza ya da eczacınıza, yeşil çay ve alacağınız reçeteli ilaçların etkileşimlerinin sonuçlarının neler olabileceğini mutlaka sorun.