Doğanın sunduğu bir ürünün yaşlanma sürecini nasıl geriye çevirdiğini hiç merak ettiniz mi? Peki yaşlanmanın işaretleri size rahatsızlık mı veriyor? Kırışıklar ile mücadelede her şeyi denemiş olabilirsiniz ancak pek çok kozmetik ürünün sizi daha fazla kimyasala maruz bıraktığını unutmamalısınız.

Peki ne yapmalı? Bu işin çözümü yeşil çay ve onun yaşlanma karşıtı özelliklerine dair gerekli bilgileri sizler için bir araya getirdik.
Japonlar Neden Bu Kadar Uzun Yaşıyorlar?
Japonlar dünyanın geri kalanına nazaran en uzun yaşam ömrüne sahipler ve dünyada 100 yaşını aşan en çok insanın olduğu bir ülkede yaşıyorlar. Bu sadece bir tesadüf değil çünkü onlar aynı zamanda dünyanın en çok yeşil çay tüketen milleti.

Yaşlanma Nasıl Olur?

Serbest radikaller teorisine göre, yaşlanma hücrelerin içerisindeki kimyasal reaksiyonlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu reaksiyonlar sonucunda toksinler yani radikaller ortaya çıkarlar. Bu nedenle yaşlanma ortaya çıkar. Bu radikal moleküller sağlıklı hücrelere hasar verir, onların oksijenini bitirir ve kolajen düzeyini düşürürler. Kolajen ise cildin elastik ve sağlıklı kalması için gereklidir.

Bu serbest radikallerin miktarı arttıkça kişi daha yaşlı görünür. Bu yaşlanma düzeyi ise bireyin ne zaman öleceğini bile belirler. Serbest radikal sayısı aynı zamanda UV ışınları, kötü beslenme, tütün tüketimi, alkol, ilaçlar ve yaşam tarzı seçimlerinden dolayı da artabilir.

Yeşil Çayın Anti-Aging Özellikleri

Hücre Yaşlanması

Çin’de yapılan çalışmalar, yeşil çay tüketen erkeklerin hücrelerinin içmeyen erkeklere göre çok daha yavaş yaşlandığını gösteriyorlar. Araştırmacılar yeşil çaydaki antioksidanların bu fenomenin sebebi olduğunu belirtiyorlar.

Dizlerinizi Korur

Yeşil çayda güçlü flavonoidler bulunur ve bunlar dizlerin sağlıklı ve genç kalmalarını sağlarlar. Ayrıca dizlerdeki kireçlenme azalır, kolejenin yok olması önlenir ve eklem sağlığı iyileşir. Bu sayede romatoid artrit ve osteoartritten uzak kalmak da mümkün.

Cildiniz

Yeşil çay çok iyi bir antioksidan nemlendiricidir ve cildinizi temizler, parlatır. Tek yapmanız gereken bir pamuk parçası almak ve yeşil çayın artanını cildinize bu pamukla sürmek.

Yaşlanma Sürecini Yavaşlatmak İçin Ne Yapılabilir?

Yeşil çayda bilinen en yüksek catechin ve polifenol konsantrasyonu bulunuyor. Yani basitçe söylemek gerekirse, serbest radikalleri yok eden antioksidanlar ile dolu.

Yeşil çayda oligomerik proanthocyanidinler de bol bulunuyorlar ve bunlar dünyanın en güçlü antioksidanları ve bu sayede erken yaşlanmaya engel olabiliyorlar.

Radikal sayısı azaldığı zaman yaşlanma süreci yavaşlamaya başlar ve bu nedenle antioksidanların anti-aging ile neredeyse aynı anlama geldikleri söylenebilir. Yeşil çay bu anlamda hem yaşlanmayı yavaşlatır hem de ömrünüze bir kaç sene ekler.