© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yeterli demir aldığımızdan emin olmanın 3 yolu

Yeterli demir aldığımızdan emin olmanın 3 yolu

Demir vücudumuz için çok önemli. Türk kadınlarının en önemli ortak sorunlarından biri de demir eksikliği. Demir açısından eksik besleniyoruz ve bu şekilde de sağlıksız yaşıyoruz. Ne yazık ki buna da alışıyoruz ve düzeltmeye çalışmıyoruz. Oysa ki demir sağlığımız açısından vücudun en ihtiyacı olan bir element. Dolayısıyla hak ettiği saygıyı vermeliyiz kızlar…

Demir Vücutta Ne İşe Yarar?

Demir, vücuttaki oksijeni akciğerlerden hücrelere taşımaya yardımcı olur. Bize enerji vermek ve vücudumuzdaki her bir işleve yardımcı olmak için bu oksijen kaynağına ihtiyacımız var. Demir alımı çok düşükse, yorgunluğa veya bağışıklık sisteminde düşüş daha hızlı olur. Bağışıklık sisteminizi doğal olarak destekleyebiliriz ama öncelikle vücuda demir alımı konusu önem verilmesi gereken bir noktadır.

Demir, özellikle kadınlar için her beslenmede dahil olması gereken önemli bir parçadır. Özellikle kadınlarda düzenli kan kaybı yaşandığı için beslenmemizde demir ihtiyacımız çok daha yüksektir. Demir açısında zayıf bir beslenme zaman içinde demir eksikliğine veya anemiye neden olabilir.

Beslenmenizde yeterince demir aldığınızdan emin olmak için işte birkaç ipucu veriyorum:

– Demir açısından zengin besinler tüketin.

Öncelikle, iki farklı demir türü olduğuna dikkat etmek gerekir: haem ve hem olmayan hemem. Haem (oksijeni bağlayan demir ve diğer atomları içeren kompleks kırmızı organik pigmentler) demir, sığır, kuzu, kümes hayvanları ve karaciğer gibi hayvan proteinlerinde bulunur. Hemem olmayan demir yeşil yapraklı sebzeler, kepekli ekmekler ve demirle güçlendirilmiş hububat veya yumurta gibi gıdalardır.

Diğer demir içeren gıdalar kuru fasulye ve mercimek, yulaf, kuru kayısı, fındık ve tohumları içerir.

– Vücudunuzun emebileceği demiri içeren besinler tüketin.

Bazı yiyecek ve içecekler, özellikle C vitamini içeren gıdalar gibi , vücudun tüketilen demiri emmesine yardımcı olabilir. Bu da, beslenmenize narenciye, çilek, domates, karpuz ve yeşil sebze eklemeniz anlamına gelir; Örneğin, bir ıspanak salatasına portakal dilimleri ekleyebilirsiniz.

Vejetaryenler için bu durum, özellikle demir alımının büyük çoğunluğu hemem demir olduğu için önemlidir, bunlar da maalesef vücut tarafından kolayca absorbe edilmez. Vücut tarafından emilimi arttırmak için eklenen meyveleri demir ile kuvvetlendirilmiş tahıl yemeyi deneyin.

Bazı durumlarda pişirme sebzelerde bulunan demir miktarını da artırabilir. Örneğin, vücudunuz pişmiş brokoli miktarından beş kat daha yüksek bir miktarda demir alabilir.

– Demir emilimini engelleyen besinlerden kaçının. 

Tıpkı vücudunuzun demir emmesine yardımcı olabilecek gıdaların var olduğu gibi, bunun tam tersini yapanlar da var! Bunlar demir önleyicileri olarak bilinir ve yaygın olanları lif, kalsiyum ve tanendir. Ancak bu durum, bunları diyetinizden kesmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece onları ne zaman ve ne miktarda yediğinize dikkat edin – örneğin, yemek yediğinizde bir fincan çay veya kahve içmekten kaçınmaya çalışın.

Demir Vücudumuz için Çok Önemlidir.

Demir bedenlerimizin ihtiyaç duyduğu temel besin öğelerinden biridir. Yukarıda belirttiğim küçük ama değerli ipuçlarını takiben doğal olarak beslenmemizdeki demir alımını artırmaya yardımcı olabilir, bu nedenle özellikle yeşil sebzeleri ve C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir