Yeni yıl demek, sağlıklı beslenme ve daha fazla egzersiz yapma gibi sağlıklı alışkanlıklar edinme, yeni yıl hedeflerinizi yazıya dökme, isteyip de bir türlü okuyamadığınız kitapları okuma gibi şeyler için mükemmel bir fırsat demektir. Pek çok hayalin gerçeğe dönebileceği yeni yıla girmeden önceki gece evinizde kendi kendinize film ve dizi izleyebilir ya da bazı etkinlikler belirleyerek evde kutlama yapabilirsiniz.

2021 yılı zorlu geçmiş olsa da 2022 yılında pek çok güzellik bizi bekliyor olabileceği için bu yeni yılın gelişini kutlamaya değer. Üstelik yeni yılı kalabalık eğlencelere ya da partilere katılarak kutlamanız şart değil. Evinizde sevdiklerinizle harika bir yılbaşı gecesi geçirmeniz mümkün.

2021’e elveda der ve 2022’ye merhaba derken ister aile üyelerinizle isterseniz de arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz çok sayıda yılbaşı gecesi aktivitesi bulunuyor. Sizler için seçtiğimiz 10 aktiviteye göz atabilir ve hoşunuza gidenleri seçerek yılbaşı gecenizi eğlenerek geçirebilirsiniz.

1. Yeni yıl dileği tahmin etme oyunu oynayın

Evdeki her konuktan yılbaşına dair bir dileğini bir kağıt parçasına yazmasını isteyin. Ardından kağıtları toplayıp bir kap içerisine koyun ve içerisinden bir tane seçerek sesli bir şekilde okuyun. Sonrasında her konuk bu dileğin kimin olduğuna dair bir kağıda tahmin yazsın. Dilek kağıtlarının hepsi bittikten sonra en çok doğru tahminde bulunanı şampiyon ilan edin. Hatta oyunda rekabeti arttırmak için ufak hediyeler belirleyebilir ve kazanana ödülünü verebilirsiniz.

2. Kelime tahmini yapın

Not kağıtlarına 100 tane kelime yazın. Bu kelimeler arasında gülmek, göz kırpmak, ayakkabı bağcığı ve tabak gibi aklınıza gelen ne olursa yazın. Ardından kartları üst üste dizerek odanın ortasına koyun. Konukları iki takıma ayırın ve birbirleri ile karşı karşıya olacakları şekilde oturtun. Sonrasında bir dakika süre tutun. İlk takımdan biri kağıt çeksin ve süre bitmeden takım arkadaşına kelimeyi anlatmaya çalışsın. Örneğin, kelime “gülmek” ise “biri şaka yaptığında ne yaparsın” diye anlatılabilir. Seçilen kelime bir dakika içerisinde tahmin edilirse o takım puan kazanır, tahmin edilemezse puan karşı takıma yazılır. Tüm kağıtlar tükenene kadar oyuna devam edilir.

3. Eğlenceli fotoğraflar çekin

Cep telefonunuzla tüm konuklarınızın fotoğrafını çekin. Fotoğrafları çekilirken komik yüzler yapmalarını isteyin ve kazananın ödül kazanacağını söyleyin. Herkesin fotoğrafını çektikten sonra bunları bilgisayara yükleyerek herkesin görmesini sağlayın. Kazanan, konukları en fazla güldüren fotoğrafın sahibi olacak.

4. Ünlü avı oynayın

Herkes kağıtlara ünlülerin ya da film karakterlerinin adını yazsın ve sonra da bunu solunda oturan kişinin alnına yapıştırsın. Oyunun başlamasıyla birlikte herkes diğerlerinin alnındaki ismi görüyor olacak. Oyundaki görev, kim olduğunuzu bulmaktır. Bunun için diğer konuklara cevabı yalnızca evet ya da hayır olacak sorular sorabilirsiniz. Evet cevabı alırsanız soru sormaya devam edebilirsiniz, hayır cevabı alırsanız sıra solunuzdaki kişiye geçer. Kim olduğunu en son tahmin eden kişi oyunu kaybeden olacaktır.

5. Kavanozda kaç nesne var tahmin etmeye çalışın

Cam bir kavanoz alın ve içerisine sayısını bildiğiniz bilye, şeker, çikolata ve bozuk para gibi şeyler koyun. Ardından kavanozu süsleyin ve oyunu oynayacak kişilerin ortasına koyun. Her bir konuğa ufak birer kağıt verin ve tahminlerini yazmasını isteyin. Partinin sonunda tahmini, nesnenin sayısına en çok yaklaşan kişiyi kavanoz ile ödüllendirin.

6. Kutu oyunları oynayın

Hasbro Jenga Kutu Oyunu
Hasbro Jenga Kutu Oyunu

Kutu oyunlarının olmadığı bir yılbaşı akşamı düşünülemez. Yılbaşı akşamında Monopoly’den Taboo’ya kadar pek çok oyun oynayabilirsiniz. Kutu oyunları sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadan 2022’ye girmiş olacaksınız.

7. Eğlenceli filmler ya da diziler izleyin

Yılbaşı gecesi eğlenmek için oyunlar oynamanız elbette şart değil. Eğlenceli filmler ve diziler de oldukça keyifli aktivitelerdir. Gülmek en iyi ilaç olduğu için yeni yılın gelişini en sevdiğiniz dizi ve film karakterleriyle kutlayın.

8. Yeni yıl pastası hazırlayın

Yılbaşı gecesi ağzınızın tatlanması için pastalar ve kekler hazırlamak isteyebilirsiniz. Yeni kurabiye, kek ve brownie tarifleri deneyerek yeni yılın gelişini kutlayabilirsiniz. Hazırladığınız tatlıları yılbaşına uygun bir şekilde dekore ederek

9. Geceyi oturma odasında sonlandırın

Yılbaşı gecesini ister sevdiklerinizle ister tek başınıza geçiriyor olun, geceyi oturma odasında sonlandırarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. En rahat yastıklarınızı ve battaniyelerinizi oturma odasına getirin ve ev arkadaşınız, aileniz, eşiniz ya da evcil hayvanınızla birlikte burada uyuyun. Bu sayede gece geç saatlere kadar film izleyebilir ve sonrasında yatak odasına gitme derdi olmadan olduğunuz yerde uyuyakalabilirsiniz.

10. Partiye sabaha kadar devam edin

Yılbaşını evde kutlamanın en iyi yanlarından biri, kutlamayı bitirmeniz gereken bir zaman olmamasıdır. Gece 12’de yatmak mı istiyorsunuz? O halde yatıp uyuyun. Geç saatlere kalmak, oyunlar oynamak ve sabaha kadar film izlemek mi istiyorsunuz? Tabi ki bunu da yapabilirsiniz. Evde yılbaşını istediğiniz saate kadar kutlayabilir ve sabah bir yere gitme derdiniz olmadan keyifle kahvaltınızı yapabilirsiniz.