Yoga bloğu yalnızca yogaya yeni başlayanların kullandığı bir alet değildir. Yoga bloğu kullandığınızda  hareketi yapmak için kolaya kaçtığınıza yönelik söylenenler doğru değil, hatta bunun tam tersi doğru. Yoga bloklarını akış içerisinde kullandığınızda çok fazla etkisini olduğunu görebilirsiniz.

Üstelik bu bloklar yalnızca Vinyasa’da değil, aynı zamanda güç egzersizlerinde de kullanılabilmektedir. Egzersizinize fazladan direnç eklemek ve dengenizi zorlamak için dambıllarınızı yoga blokları ile değiştirebilirsiniz.

Yoga blokları ile yapabileceğiniz 10 güç egzersizine ve sizler için seçtiğimiz yoga bloğu önerilerine aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. Shoulder press

Shoulder press hareketini yoga blokları ile yapmak isterseniz, elinizi yumruk yapın ve bilek eklemlerinizin  üzerine yoga bloğu yerleştirin. Ayaklarınız omuz hizasında açık olacak şekilde durun, kalçalarınızı sıkın ve yumruğunuzu yavaşça tavana doğru ittirin. Bicep kaslarınız kulak hizanıza gelene kadar kollarınızı uzatın ve sonrasında yavaşça alçaltın. Bu hareket sayesinde denge sağlayan kaslarınızı ve omuz ekleminizi çalıştırabilirsiniz.

Hareketi yapmak için Delta’nın EVA malzemeden yapılmış yoga bloğunu kullanabilirsiniz:

Delta Yoga Blok 

 


  1. Tek bacak ile glute bridge

Glute bridge için dizleriniz bükülü şekilde sırt üstü yatın ve ayaklarınız yere düz bir şekilde bassın. Ardından sol ayağınızı yoga bloğunun üstüne koyun ve sağ bacağınızı tavana doğru düz bir şekilde uzatın. Kalçalarınız, dizleriniz ve omuzlarınızla aynı hizaya gelinceye dek topuğunuzla kendinizi itin. Sonrasında hareketi diğer taraf için de tekrarlamak üzere başlangıç pozisyonuna dönün. Bu harekette yoga bloğu kullanmanız, daha fazla hareket etmenizi ve kalça ile hamstring kaslarınızın daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Hareketi yapmak için kaymaz yüzeyli CrossPrime yoga bloğunu kullanabilirsiniz:

CrossPrime Yoga Blok


  1. Superman

Superman hareketi için yere yüz üstü uzanın. Kollarınızla öne doğru uzanın ve her iki elinizin altına birer yoga bloğu yerleştirin. Kollarınız düz bir şekilde dururken ellerinizi blokların üzerinden kaldırın ve aynı zamanda göğsünüzü de yerden kaldırın. Sonrasında tekrar yere uzanın ve hareketi tekrarlayın. Superman hareketine yoga blokları eklediğiniz zaman omuzlarınızın gücünü arttırabilir ve postürünüzü iyileştirebilirsiniz.

Hareketi yapmak için Ravel’ın EVA malzemeden yapılmış yoga bloklarını kullanabilirsiniz:

Ravel Yoga Blok 


  1. Chest press

Chest press için yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi göğsünüzün üzerine uzatın ve ellerinizde yoga blokları varken bu bloklara doğru baskı uygulayın. Kollarınızdaki baskıyı korurken dirseklerinizi bükerek blokları göğüs hizanıza getirin ve ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Yoga blokları ile yapacağınız bu hareket ile göğsünüz ve omzunuzun ön kısmı arasında bulunan ulaşılması zor olan kasları hedefleyeceksiniz.

Hareketi yapmak için Usr’nin renkli yoga bloklarını kullanabilirsiniz:

USR YB21 Yoga Blok


  1. Power lunge

Hareket için öncelikle göğsünüz, dizinizin üzerinde 45 derece açıyla duracak şekilde lunge pozisyonu alın. Sonrasında merkez kaslarınızı sıkın ve bicep kaslarınız kulak hizanızayken iki elinizle bir tane yoga bloğunu başınızın üzerinde tutun. Bloğu tek elinize alın ve her iki kolunuzu da arkanıza doğru getirin. Yoga bloğunu diğer elinize geçirin ve ellerinizi tekrar başınızın üzerine uzatın. Hareketi 15-20 kez tekrar edin. Sonrasında lunge pozisyonunda diğer bacağa geçin ve hareketi yapmaya devam edin. Bu hareket sayesinde omuz kaslarınızın güçlendiğini göreceksiniz.

Hareketi yapmak için Actifoam’un EPP malzemeden üretilmiş yoga bloklarını kullanabilirsiniz:

Actifoam Yoga Blok


  1. Denge hareketi

Yoga bloğu ile dengeniz üzerinde çalışmak için bloğu en geniş kısmı üzerine ayağınızı koyacağınız şekilde yere yerleştirin. Sonrasında bloğun üstüne tek ayağınızla çıkın ve kollarınızı dışarı doğru “T” yapacak şekilde açın. Merkez kaslarınızı sıkarken diğer bacağınızı dışarı doğru açın ve duruşunuzu 30 saniye kadar korumaya çalışın. Hareketi diğer taraf için tekrarlayın. Hareket sayesinde vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabileceksiniz.

Hareketi yapmak için Avessa’nın EVA malzemeden üretilmiş yoga bloklarını kullanabilirsiniz:

Avessa Yoga Blok


  1. Tekne duruşu

Tekne duruşunda iç bacaklarınız arasına bir yoga bloğu yerleştirin ve bacaklarınızla bloğu tutun. Kollarınız ve göğsünüz yukarda dururken merkez kaslarınız sıkı olsun. Tekne duruşunuzu yarı yarıya indirirken bloğu sıkın ve tekrar yüksek duruşa dönün. Hareketi tekrarlayın. Bu hareket sayesinde hem merkez kaslarınızı hem de iç bacaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

Hareketi yapmak için MuscleCloth’un pembe-siyah renklerdeki yoga bloğunu kullanabilirsiniz:

MuscleCloth Yoga Blok


  1. Dar şınav

Triceps kaslarınızı çalıştıracak olan bu harekette plank pozisyonu alın ve yoga blokları en yüksek şekilde duracak halde orta parmaklarınızın önünde dursun. Şınav çekerken omuzlarınız parmaklarınızın önünde duran bloğa değene kadar yere inin ve sonrasında kendinizi ittirin.

Hareketi yapmak için iki tane yoga bloğuna ihtiyacınız olacağı için Roeam’ın ikili yoga bloklarını kullanabilirsiniz:

Roeam 2’li yoga bloğu


  1. Booty lift

Bu hareket için masa duruşuna geçin ve sağ dizinizin arkasına yoga bloğu yerleştirin. Dizinizi bükün ve blok dizinizin arkasında kalacak şekilde ayağınızı esnetin. Topuğunuzu geriye tavana doğru itin ve sonrasında masa duruşuna geri dönün. Hareketi 15-20 kez bir taraf için yaptıktan sonra diğer tarafa geçin.

Hareketi yapmak için Avessa’nın pembe yoga bloğunu kullanabilirsiniz:

Avessa Yoga Blok Pembe 


  1. Kuş-Köpek Hareketi

Dengeniz üzerinde çalışmak için kuş-köpek hareketi gibisi yoktur. Bu harekette dengenizi daha da zorlamak için yoga blokları kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle dizleriniz ve elleriniz üzerinde durun. Sonrasında sol diziniz ile sağ eliniz altına birer yoga bloğu yerleştirin. Merkez kaslarınızı hedeflemek için sol ayak baş parmağınızı arkanıza doğru gergin bir şekilde tutun. Ardından sol kolunuzu ve sağ bacağınızı düz bir şekilde uzatın. Bunu yaptığınızda omuz ve kalçalarınızla bacak ve kollarınızın aynı hizada olması gerekir. Ardından sol kolunuzu ve sağ bacağınızı kendinize doğru çekin. Hareketi tek taraf için 8-10 kez tekrarladıktan sonra diğer tarafa geçin.

Hareketi yapmak için Usr’nin bu renkli yoga bloklarını kullanabilirsiniz:

USR YB22 Yoga Blok