Yoga yaparken geçen süre içerisinde onun cinsel hayatınızda iyileşme sağladığını fark etmeyebilirsiniz ancak uzmanlar ve ayrıca bir miktar araştırmada durumun bu olduğu görülüyor. Ayrıca bunun için illa ki Kama Sutra tarzı aşırı seksüel duruşları gerçekleştirmeniz de gerekmiyor. Sizi rahatlatan, pelvik bölgeyi gevşeten, ruh halinize iyi gelen tüm duruşlar erkek ve kadınlarda fayda sağlıyorlar.

Yoga Beden ve Zihni Rahatlatır

Yoganın özellikle de kadınlar için sağladığı en büyük faydalardan bir tanesi, cinsel isteği uzak tutabilen stres düzeylerinde azalma sağlayabilmesi. Genelde erkeklerin rahatlamak için sekse ihtiyacı varken, kadınların seks için rahatlamaları gerekir.

Hareketli bir meditasyon tekniği olan yoga, bedeni ve zihni yatıştırır. Kadınların cinsel ilgisi kısmen hormonal dengelerine bağlıdır ancak esasen stres hormonu dengelerine bağlıdır. Stres ormonlarının azalması, daha fazla cinsel düşünce ve arzuya yer açar.

Erkeklerin cinsel olarak heyecanlanmak için bu düzeyde bir rahatlamaya ihtiyaçları yoktur ancak rahatlamak onların da daha fazla keyif almasını sağlayabilir.

Yoga Erken Boşalmayı Azaltabilir

Yoganın cinsellik üzerindeki etkilerine dair sınırlı sayıda çalışma olsa da, erken boşalma problemine sahip 68 erkekle yapılan küçük bir çalışmada hayli ilginç sonuçlar var. Araştırmada ilaçla tedavi olan ve yoga uygulamasına başvuran denekler karşılaştırılmışlar.

Her iki grupta da erken boşalmada ciddi bir iyileşme görülmüş ve bu nedenle araştırmacılar yoganın da erken boşalmaya karşı ilaçsız, güvenli, etkili ve kabul edilebilir bir çözüm olabileceğini düşünüyorlar.

Çalışmaya Göre Kadınlara da Yardımcı Oluyor

Yoga 40 sağlıklı kadınla yapılan bir çalışmaya göre kadınlara da yardımcı olabiliyor. Çalışmada kadınların her gün bir saat yoga yapmaları istenmiş ve iki düzine yoga duruşunun pelvik kas tonusunu iyileştirdiği, kalça eklemlerini rahatlattığı, ruh halini iyileştirdiği görülmüş. Bunun ardından da nefes ve rahatlama teknikleri uygulanmış.

Uyarım, Arzu, Islanma, Tatmin ve Daha Fazlası

12 haftalık bir programın başında ve sonunda cinsel işlevlere dair bir anket doldurmaları istenen kadınlarda yogadan sonra uyarım, arzu, ıslanma, orgazm, bel ağrısı ve genel olarak tatminde artış görülmüş. Kadınların üçte ikisi cinsel hayatlarında daha fazla tatmin yaşadıklarını belirtmişler ve en büyük iyileşme ise 45 yaş üzeri kadınlarda uyarım ve ıslanmada gerçekleşmiş.

Yoga ve Bazı Pozisyonlar Kronik Pelvik Ağrılara ve Cinsel İşlevlere İyi Gelebilir

2017’de yayınlanan bir çalışmaya göre yoga kadınların kronik pelvik ağrılarına iyi gelebiliyor. Araştırmacılar kronik pelvik ağrılara sahip olan kadınlara ağrı yönetimi için yoga öğretmenin onların yaşam kalitelerinde artışa ve cinsel işlevlerinde artışa yol açabildiği görülmüş.

Her Türlü Yoga Uygun

Cinsel sağlığı iyileştirme konusunda pek çok yoga duruşu etkili ve bu nedenle size en uygun olan seçeneği bulabilirsiniz.

İlla ki bir yoga stüdyosuna gitmek zorunda da değilsiniz. Spor salonlarında, hastanelerde, çeşitli derneklerde ve kulüplerde, hatta evde bile yapabilirsiniz. Eğer bir süredir spor yapmadıysanız, öncelikle doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Yogayı cinsel sağlığı iyileştirmek üzere kullanırken pek çok videodan da faydalanabilirsiniz.

Özellikle Cinsellik İçin Faydalı Yoga Duruşları

Aşağıdaki duruşlar özellikle cinsel sağlığında iyileşme sağlamak isteyen kadın ve erkekler içindirler. En iyi sonuçlar için her bir duruşu 3 dakika kadar sürdürmelisiniz.

Üçgen Duruşu

Yoga, lenf desteği
Yoga, lenf desteği

Bu duruş kalça kaslarında güçlenme sağlar ve ayrıca hormon dengesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

İlk olarak yoga matının üzerinde ayakta durun, ayaklarınızı genişçe açın. Sağ ayağınızı döndürün ve böylece parmak uçlarınız matın önüne doğru baksın, sol ayağınızı ise hafifçe içe baktırın. Kollarınızı yanınızda omuz hizasına kadar kaldırın, yere paralel olsunlar, avuç içleri yere baksınlar. Nefes verirken sağ kalçanızdan bükülün ama bu sırada gövdeniz öne veya arkaya eğilmesin, sağ kolunuzu dış bileğinize doğru uzatın veya mümkünse yere uzatın. Sol avuç içinizi yukarı çevirin, parmak uçlarınız gökyüzüne baksın, üstteki elinize hafifçe bakın. Uzanan kollarınız ve ayaklarınız arasındaki boşluk düz, 90 derecelik bir üçgen oluşturmalı. Bir kaç dakika sonra gövdenizi kaldırın, kollarınızı başlangıç pozisyonuna döndürün ve diğer tarafa doğru tekrar edin.

Kobra Duruşu

kobra duruşu
kobra duruşu

Kobra duruşu kalbimizi açar, yani sevgiyi almamızı ve vermemizi kolaylaştırır. Ayrıca genel olarak enerji düzeylerinde artış sağladığı biliniyor.

İlk olarak karın üstü yatın. Ellerinizi yere koyun, avuçlar aşağı baksın ve omuz hizasının altında olsunlar. Alnınızı yere koyun. Dirseklerinizi başlangıçta bedeninize yakın tutun. Nefes alırken başınızı ve üst göğsünüzü yerden kaldırın, arkaya doğru bükülün, pelvik bölgenin destek için yere dayandığını hissedin. Bunu bir süre sürdürün ve nefes almaya devam edin. Sonrasında göbek bölgesi yerden kalkmaya başlayana kadar her şeyi kaldırmaya devam edin, kalkarken hafifçe bükülün. Hazır olduğunuzda bedeninizi ve başınızı tekrar yere indirin.

Geniş Bacaklı Oturuş

Bu öne eğilimli hareket kalçanın hareketliliğini arttırır ve ayrıca pelvis bölgesine giden kan akışında artış sağlar.

Yere oturun ve bacaklarınızı rahat olacak şekilde olabildiğince geniş açın. Kalçanızı döndürün ve böylece diz üstleriniz yukarı doğru baksın. Kalça ekleminden hareket ederek öne eğilmeye başlayın. Ellerinizi önünüzde yere koyun ve onları uzatmaya devam edin, onları bedeninizden yürüterek uzaklaştırın. Pelviste ve bacaklarda gerilim hissettiğiniz noktada durun. Durun ve nefes alın. Bir kaç dakika sonra ellerinizi geriye yürütün ve göğsünüzü oturma pozisyonuna doğru yükseltin.