© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yoga hayatınızı nasıl değiştirir?

Yoga hayatınızı nasıl değiştirir?

Yoga, dünyadaki en yaygın kullanılan tamamlayıcı ve alternatif sağlık uygulamalardan biri haline geldi. Bugün, kayropraktik ayarlamalar ve osteopatik manipülasyon, meditasyon, bitkisel tedaviler ve masaj terapisinden daha popüler oldu. Hem yetişkinlerin hem de çocukların yoga yapmalarının en yaygın nedenlerinin arasında; kronik bel ağrısının hafifletilmesi, genel işleyişin iyileştirilmesi, stresin azaltılması ve genel fiziksel uygunluk, güç ve esnekliğin artırılmasının yer aldığı bildiriliyor. Yoga, çok fazla oturmanın etkilerini azaltmak için harika bir yoldur.

Yoga Nedir?

Yoga, Hindistanda 5000 seneyi aşkın zamandır uygulanan bir ruhsal ve bedensel terbiye metotudur. Avrupa’ya ve Amerika’ya ilk olarak 1800’lü yılların ortalarında gelmiştir  meditatif, “zihin-beden” hareket uygulamasıdır. Beatles ile başlayarak popüler Batı kültürünün ünlülerinin içsel arayışlarıyla Hindistana yönelmeleri sonucunda 1960’lı ve 70’li yıllardan sonra popülerlik kazanmaya başlayan yoga hem hareketi, hem de kontrollü solunumu ve odaklanmayı içerir. Bu anlamda diğer kadim doğu ekollerinden olan Çin’lilerin enerji dengeleme metodu Chi qong, tai chi veya dövüş sanatlarınınkine benzer.

Tarih boyunca düzinelerce etkili öğretmen yogayı biçimlendirdi. Birçoğu aslında kendi yoga okullarını yarattı ve milyonlarca takipçiyi çekmeye devam eden oluşumu başlattı. Uygulamanın doğası dinsel olmasa da, yoganın kökleri eski Hindistan’a geri dönmektedir. Günümüzde en popüler yoga okulları Vinyasa, Ashtanga, Bikram (sıcak yoga olarak da bilinir) ve Iyengar’dır. Bütün bu yoga türleri, Hatha adı verilen yoga biçiminden kaynaklanmaktadır. Ve her birinin kendi benzersiz temel prensipleri, öğretme stilleri, metodolojileri ve fiziksel yararları vardır.

Yoga Journal, Hatha Yoga’yı şu şekilde tanımlar:

“Bir takım fiziksel egzersizler (asanalar veya duruşlar olarak bilinir); cildi, kasları ve kemikleri hizalamak için tasarlanmıştır. Bu duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını, özellikle de ana kanal olan omurgayı açmak için tasarlanmıştır; böylece enerji özgürce akabilir.

“Egzersizin diğer popüler biçimleriyle” karşılaştırıldığında yoga; fiziksel hareket ve kontrollü solunum teknikleri birleştirdiğinden doğası gereği daha bütüncüldür. Yoga’da duruşlar asanalar olarak bilinir. Nefesin düzenlenmesi pranayama olarak anılır. Hepsi birlikte; büyük meditasyon, odak ve gevşeme yönleri oluşturmak için bir araya gelirler. Bu, düzenli olarak yoga yapanların hem fiziksel kas iskelet sistemi koşullarında hem de zihinsel sağlığın geliştirilmesinde etkili olmasını sağlar.

 

Son 40 yılda yapılan yüzlerce araştırmaya göre yoganın faydaları:

• Azalmış stres ve kaygı
• Daha az depresyon semptomu
• Daha iyi denge ve esneklik
• Gelişmiş uyku kalitesi
• Lenfatik sistemi teşvik ederek bağışıklık sistemini geliştirmek
• Toksinlerin ve ağır metallerin vücuttan atılmasına yardım ederek; detoksifikasyon
• Artan mukavemet ve dayanıklılık
• Geliştirilmiş kan akışı
• Bağırsak hastalığı semptomlarının azaltılması da dahil olmak üzere sindirim sisteminin daha iyi çalışması
• Gebelik ve postpartum depresyon ile ilişkili semptomlarda azalma
• Bel ağrısı veya kas ağrısı gibi kas-iskelet problemlerinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere daha az kronik ağrı
• Daha iyi vücut duruşu ve azalmış beden bozukluğu semptomları
Diyabet riski, HIV ve düşük bağışıklık fonksiyonu, artrit, menopoz semptomları, multipl skleroz, post travmatik stres bozukluğu, bağımlılık ve sigarayı bırakma için yoganın yararlarını araştıran geniş çaplı çalışmalar devam etmektedir.

1. Anksiyeteyi Azaltıyor ve Stres Kontrolü Sağlıyor

Düzenli yoga uygulaması, özellikle dışarıda yürümek ya da dikkatl meditasyonu gibi diğer stres gidericilerle birlikte; stres ve kaygıların birçok fiziksel etkisiyle mücadele etmede yardımcı olabilir. Bunun nedeni, merkezi sinir sistemini ve bağışıklık sistemini etkileyen yoga faydalarından kaynaklanmaktadır.

Ohio State Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, yoganın strese karşı enflamatuvar cevapları en aza indirdiği sonucuna vardı. Böylelikle, bir bireyin üzerinde bulunan stres yükünün azalması sağlık sorunu yükünü de azalttı. Araştırmacılar, düzenli yoga oturumlarının aşağıdaki yararlarını tespit ettiler:

• İnflamatuvar veya endokrin tepkileri üzerindeki kontrolü artırdı.
• Serum interlökin (IL) -6 seviyelerini düşürdü.
• Azaltılmış C-reaktif protein (CRP) seviyeleri bulundu.
• Stresli olaylara yanıt olarak lipopolisakaridlerin uyarılması azaldı.

Araştırmalar, yoga yararlarının aynı zamanda anksiyete belirtilerini azaltmayı içerdiğini ileri sürüyor. Bu aslında yoganın; kalp atışında hızlanma, yüksek tansiyon ve uyku sorunları gibi anksiyete yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

2. Uyku Kalitesini İyileştiriyor

Yoga, güvenebileceğiniz doğal uyku yardımcılarından biridir. Araştırmalar, 4 ila 8 haftalık yoganın; uykusuzluk dahil uyku bozukluğu olan hastalarda uyku etkinliği, toplam uyku süresi, toplam uyanma süresi, uyku başlangıç gecikmesi ve uyku başlangıcından sonra uyanma süresi üzerinde pozitif bir etki yaptığını gösteriyor.

Birçok yetişkin için zayıf uyku, yüksek stres düzeyleri, hormon dengesizlikleri veya ağrı ile ilişkilidir. Stresin yollarını ayarlamak için düzenli olarak ve zaman ayırarak yapılan yogayla, size erken uyarı işaretlerini öğretmesine izin verebilirsiniz. Yoga, parasempatik sinir sistemini (PNS) aktive etmeye yardımcı olur ve sempatik sinir sisteminin (SNS) aktivitesini düşürür, bu da; uyku rahatsızlıklarını azaltabilir ve uykusuzluğun belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olur.

3. Esnekliği ve Hareket Aralığını Artırır

International Journal of Yoga’da yayınlanan 2016 çalışmasında, düzenli yoga uygulamalarının sporcuların esneklik, denge ve hatta performanslarını artıracağını gösterdi. 10 haftalık yoga uygulamasından sonra, aşağıdaki testlerde esneklik ve denge ölçümleri geliştirildi: Oturmak, omuz esnekliği ve eklem açıları.

Yoga ayrıca psoas kasının işleyişini iyileştirmek için kullanılan uygulamalardan biridir. Psoas, vücudun “Ruh Kası” olarak bilinen çekirdek kasıdır. Sağlıklı bir psoas kası sadece gelişmiş hareketle değil aynı zamanda daha iyi duygusal sağlıkla da bağlantılıdır.

4. Dengeyi Artırmaya ve Düşmeyi Önlemeye Yardım Ediyor

Duruş dengesi, yaşlı yetişkinler için hayati bir çizgidir. Onların sağlıklı kalmalarına ve bağımsızlıklarını sürdürmelerine yardımcı olur. Dolayısıyla, genç insanlar denge gösterebilirken, özellikle yaşlı insanlarda bu sorun olur.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir meta-analizde, incelenen 15 araştırmanın yaklaşık %75’inin, denge testleri ve ölçümlerinde yoga konusunda çok güçlü olumlu sonuçları olduğunu buldu. Yoga uygulayan yaşlı yetişkinler arasında sağlanan faydalar özellikle güçlü idi.

65 yaş üstü yetişkinlerde dengesizlik ve düşme korkusu genellikle psikososyal faktörler, sağlık durumu ve fiziksel uygunluk gibi birden çok ortak risk faktörünün sonucunda ortaya çıkar. Yaşlı yetişkinlerde düşüşü önlemek söz konusu olduğunda, yoga, birden fazla risk faktörünü aynı anda çözen kapsamlı, entegre bir yaklaşım sunduğu için terapötik müdahale için güçlü bir adaydır.

5. Yorgunluğu Azaltır

Yeterince ve kaliteli uyuyama sonucunda ortaya çıkan yorgunluk, öğleden sonra sersemlik yaşanmasıyla birlikte, aslında eşref saatinizin sorunsuz çalışıyor olduğunun normal işaretleridir. Uzun bir geceden sonra enerji dalgalanması hissetmek tamamen doğaldır. Açıklanamayan yorgunluk ve diğer zamanlarda konsantrasyon eksikliği, iş yerinde ve başka yerlerde sorunlara neden olabilir.

Yoga genellikle açıklık, odaklanma ve enerji artırmak için etkili bir yol olarak görülüyor. Bunlar fiziksel ve zihinsel performans için üç önemli niteliktir. Yoga, sadece 1 ila 2 dakika arasındaki kısa sürelerde dahi yapılsa, enerji seviyeleri üzerinde, özellikle de masa başında oturan ve sürekli bir bilgisayar ekranına bakan insanlar için büyük etkiler yaratabilir.

6. Kilo Vermeye ve Kas Oluşumunu Artırmaya Yardımcı Olur

Bazen merak edebilirsiniz: Yoga egzersiz sayılır mı? Hayır. İşte o zaman da, her gün yapılması tavsiye edilen 30 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktivitelere yöneliyoruz. Ancak, yoganın faydalarını kullanmanız için bir sürü başka sebep var. Bunlara kas inşa etme ve kilo verme dahildir ki bunlar sıklıkla egzersizle ilişkilendirdiğimiz şeylerdir.

Bazı yoga tarzları, iltihaplanmayı azaltarak, hormonları dengelerken, iştahınızı kontrol ederek, kas kütlesini artırarak ve metabolizmamızdan yararlanarak sağlıklı şekilde kilo vermeyi destekleyebilir. Bazı yoga dersleri kesinlikle ter attırır ve çok fazla kalori yakabilirsiniz.

One thought on “Yoga hayatınızı nasıl değiştirir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Turna dedi ki:

    Bilgiler için çok teşekkür ediyorum .