Tüm dünyada en çok tüketilen süt ürünü olan yoğurt, evde mayalandığında, hijyenik koşullarda üretildiğinde tüm metabolizmaya en faydalı olan besinlerden birisidir. Çok eski çağlardan beri tüketilen yoğurt, hem beslenme hem de tedavi etme amaçlı tüketilmektedir. Marketlerden satın alınarak tüketilen yoğurtlar, fabrikalarda pek çok işlemlerden geçtiğinden, yeterli hijyenik koşullar sağlanamadığından besin değerlerini kaybetmektedir. Ancak yoğurdu tabiri caiz ise her derde deva hale getiren husus da içerdiği yüksek vitamin, mineral, kalsiyum, antioksidan, faydalı element değerleridir. Bu bakımdan kas ve iskelet sistemini, zihinsel gelişimi, sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendiren yoğurt; C, B 12, B5, Omega 4, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, riboflavin, aminoasitler, çinko, manganez, iyot gibi faydalı elementler içeriyor.

Yoğurdun faydaları

 • Genel olarak tüm kas ve kemik sistemini destekler, güçlendirir.
 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekleyen ve içeriğindeki aminoasitler sayesinde yoğurt, kilo vermeye de yardımcıdır.
 • Vücutta depolanan yağın daha hızlı yakılmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle de üst solunum yollarıyla ilgili hastalıkları önler.
 • Uyku sorunları yaşayan kişiler, akşamları yatmadan önce bir kase ev yoğurdu tükettiklerinde daha rahat bir uyku çekerler.
 • Düzenli olarak her gün orta boy bir kase dolusu yoğurt, tüketen kişilerin saç ve cilt sağlığı korunuyor.
 • Bağırsakların temizlenmesi için düzenli olarak her gün ev yoğurdu tüketilmesini öneriyorum. Bu bağlamda bağırsaklardan kaynaklı hastalıkların da önüne geçmek için yoğurt tüketin.
 • Yoğurt; potasyum, fosfor, vitamin B5, riboflavin, iyot, çinko bakımından zengin olduğu için, metabolizmayı güçlendiriyor.
 • Düzenli olarak tüketilen yoğurt, vücuttaki kırmızı kan hücrelerini koruyor, sinir sisteminin tam fonksiyonla çalışmasına yardımcı oluyor.
 • Özellikle fazla tuz tüketiminden kaynaklanan yüksek tansiyonu, dengelemek için günlük düzenli olarak yoğurt tüketilmesi gerekiyor.
 • Yoğurt, bol miktarda laktik asit içerdiği için; dişleri, diş etlerinin, genel anlamda ağız ve diş sağlığını koruyor.
 • Yorgunluk, halsizlik, besin eksikliğinden kaynaklanan göz altı şişmesi, morarmalar için de hem yoğurt tüketilmesi hem de göz altlarına yoğurt sürerek 10 dakika bekletmenizi öneriyorum.
 • Yoğurt; özellikle de laktik asit ve çinko içeriğinden dolayı ciltte hücre yenilenmesi, canlanması, kırışıklıkların azaltılması için önemlidir.
 • İçeriğindeki faydalı elementler dolayısıyla yoğurt, pek çok cilt bakım maskesinde kullanılıyor.
 • Cilt lekelerinin azalmasında, cildin doğal rengini korumasında etkilidir.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Sivilce ve akne oluşumunu önler.
 • Yoğurt zihinsel, fiziksel ve ruhsal açılardan gelişim ve sağlığımıza önemli katkılar sunuyor. Ancak özellikle de kemik gelişimi konusunda yoğurdun faydalarının altının çizilmesi gerekiyor. Bu bakımdan yoğurdun her yaştan kadın, erke, çocuk, yaşlı tarafından tüketilmesini öneriyorum. Ancak en çok da gelişme çağındaki çocukların ve gençlerin, bir de ileri yaştaki yetişkinlerin tüketmesini tavsiye ediyorum. Çünkü yoğurt tüketimi kemik ve kas oluşumuyla birebir bağlantılıdır ve kemikleri, kasları da en çok çocuklukta ve yaşlılıkta destekleme ihtiyacı vardır.

Yoğurt maskesi tarifleri

 1. Kuru ciltler için ballı yoğurt maskesi

2 yemek kaşığı ev yoğurdunun içine 1 tatlı kaşığı doğal balı karıştırın ve temizlediğiniz cildinize uygulayın. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın, kurulayın ve nemlendirici sürün.

 1. Cildin canlanması için yoğurt maskesi

2 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 yemek kaşığı kakao ekleyin ve iyice karıştırın. Temizlenmiş cildinize uygulayın, maske kuruyunca yüzünüzü ılık su ile yıkayın, kurulayın.

 1. Cildi ölü hücrelerden arındıran yoğurt maskesi

2 çorba kaşığı yoğurda 1 yemek kaşığı yulaf ekleyin, iyice karıştırın ve yulafın yumuşaması için 10 dakika bekleyin. Parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak maskeyi sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

 1. Siyah lekeler için yoğurt maskesi

1 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı pirinç ekleyin ve karıştırın. Bu karışımdan bir miktar alarak cildinize dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu şekilde masaj yaparak tüm karışımı cildinize sürün kuruyunca yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 1. Siyah lekeler için ve kuru cilt için yoğurt maskesi

2 yemek kaşığı yoğurdun içine yarım portakalın kabuğunu rendeleyin ve iyice karıştırın. Ardından bu karışımla cildinize masaj yapın, geri kalan malzemeyi de yüzünüze sürün kuruyuncaya kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile yıkayın.

 1. Sivilceli ciltler için yoğurt maskesi 1

Yoğurda hiçbir şey eklemeden sade ev yoğurdunu cildinize sürün ve kurmasını bekleyin. Sonrasında cildinizi ılık su ile yıkayın.

 1. Sivilceli ciltler için yoğurt maskesi 2

2 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve 1 tatlı kaşığı esmer şeker ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın, krem ya da hamur gibi bir karışım elde edeceksiniz. Cildinizi iyice temizleyin ve bu karışımla cildinize 10-15 dakika boyunca masaj yapın.

 1. Sivilce ve aknelerden geriye kalan lekeler için yoğurt maskesi

Sivilce ve akne lekelerinin olduğu bölgeye 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karışımını sürmenizde fayda var. 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

 1. Güneş yanıkları için yoğurt maskesi

2 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı un ekleyin, iyice karıştırın. Hamur kıvamındaki karışımı cildinize sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonrasında yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 1. Cilt mantarı için yoğurt maskesi

Cildinizde mantar ve enfeksiyonlar oluştuysa, sorun olan bölgeye 2 günde bir kez olmak üzere düzenli olarak yoğurt sürün ve 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın.

Yoğurt maskesi uygulayacak olanlara öneriler

 • Diğer tüm faydalı maske tariflerimde altını çizdiğim gibi yoğurt maskelerini de uygulamadan öncesinde bir cilt doktoruna danışmanızı öneriyorum.
 • Eğer her hangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanıyorsanız yoğurt tüketimi ya da cilde sürmek konusunda doktorunuza danışmanız faydalı olabilir.
 • Yoğurt maskelerinin tamamını gözaltı ve dudak çevresine uygulamamalısınız.
 • Yoğurt maskelerini temizledikten sonra cildinize nemlendirici uygulamayı unutmayın.
 • Yoğurt maskelerinden beklediğiniz olumlu etkiyi almak için evde hijyenik koşullarda mayalanmış yoğurtları kullanmanızı öneriyorum.
 • Önerdiğim yoğurt maskelerini haftada en az 1 kez en fazla da 2 kez uygulamanız gerekiyor.
 • Yoğurt maskelerini cildinize uygulayıp beklediğiniz süre içinde konuşmamanızı ve her hangi bir mimik yapmamanızı öneriyorum. Aksi halde gergin olan ciltte deformasyonlar meydana gelebilir.
 • Yoğurt faydalı diye günde 2 orta boy kaseden daha fazla yoğurt tüketmemek gerekir. Zira çok fazla miktarda yoğurt tüketmek; zaman zaman ishale, bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.