Kreatinin, düzenli olarak kan testi ile ölçülür ve sonuçlar genel metabolik sağlığın bir yansımasıdır. Erkeklerde normal kreatinin düzeyleri 0.6 ila 1.2 mg / dL, kadınlarda ise 0.5 ila 1.1 mg / dL arasındadır. Kreatinin, kanda bulunan kimyasalların atıklarından oluşur. Normal koşullar altında, böbrekler tarafından filtrelenir ve idrar yoluyla vücuttan atılır.

İlaç kullanımından etkilenen böbrek fonksiyonları, dehidrasyon, yüksek miktarda et veya protein tüketilmesi veya ağırlık çalışarak kas inşa edilmesi nedeniyle geçici olarak yüksek seviyeler ortaya çıkabilir.

Böbrek Hastalıkları ve Yüksek Kreatinin Düzeyleri

Anormal derecede yüksek kreatinin seviyesi böbreklerdeki rahatsızlıkların veya kronik bir böbrek hastalığının bir işareti olabilir. Böbreklerdeki hasar ciddi bir enfeksiyondan dolayı veya düşük kan akımı nedeniyle olabilir. Azalan kan akışı ve düşük kan basıncı da kalp yetmezliğine neden olabilir.

Yüksek kreatinin bir başka nedeni de, vücudun filtrasyon işlemini gerçekleştiren glomerulus’un(sinir lifleri) eksikliği olabilir. Diyabet veya lupus gibi hastalıklar glomerulardaki mikroskobik kan damarlarını etkileyen hastalıklardır ve böbrek filtrasyonunda rol oynayan hassas yapılara zarar verebilir. Hasara yol açabilecek diğer nedenler: rabdomiyoliz, kas distrofisi, gut, yorucu egzersiz, şok, kan kaybı ve yanıklar.

Yüksek Kreatinin Belirtileri

Yüksek kreatinin düzeyleri olan bazı insanlar şu belirtilerle karşılaşabilir: Kafa karışıklığı, güçsüzlük, nefes darlığı, yorgunluk, dehidrasyon

Test Sonuçlarını Olumsuz Etkileyebilecek Eylemler

1. İlaçlar: fenitoin, vitamin C, diüretik, bazı antibiyotikler, simetidin ve kinin

2. Testten önce yorucu egzersiz yapmak

3. Testten önce yüksek miktarda et yemek

İdrar Yolu Tıkanıklığı ve Yüksek Kreatinin Düzeyleri

İdrar yolu tıkanıklığı, böbrek filtrasyonunun engellenmesine neden olabilecek bir başka problemdir. Üriner sistemi engelleyebilecek durumlar arasında böbrek taşları, konjenital engeller, yaralanma sonrası ya da cerrahi sonrası yara izi, kötü mesane boşalımı veya prostat kanseri vardır. Kısmen tıkanıklık varsa kan testi sonuçları normal çıkabilir ,  ancak birkaç saatten uzun sürmesi durumunda testler yüksek düzeyde kreatinin gösterebilir.

Kreatinin kaynakları

Vücudun iskelet kasındaki üretimi dışında kratin ve kreatinin en çok kırmızı ette bulunur. Mesela vejetaryenlerin çok düşük kreatinin alımı vardır. Kreatin, bir enerji deposu görevi gören ve kreatinin içine parçalanan bir moleküldür. Kas performansını artırmak isteyen insanlar bazen kreatin tuzları veya kreatin esterleri gibi kreatin takviyeleri alırlar. Yüksek miktarda alınması, kreatinin üretim oranını artırabilir, plazma kreatinini yükseltebilir ve idrarda kreatinin düzeyini artırabilir.