Pek çok insan için düşük libido bir endişe sebebi ancak bazıları ise cinsel isteklerinin neden her zaman çok yüksek olduğunu merak ediyorlar. Libido genel olarak çok bireysel bir histir ve çok fazla istek diye bir şey yoktur. Eğer cinsel isteğinizin günlük yaşama odaklanmanızı zorlaştırdığını düşünüyorsanız, bunun bazı potansiyel sebeplerine ve bu cinsel enerjiyi atmanın yollarına bir bakalım.

Libidoyu Etkileyebilen Faktörler

Hormonlar

Hormonlar ve cinsel istek söz konusu olduğunda genelde akla testosteron gelir. Elbette testosteron cinsel işlevler ve arzu ile bağlantılıdır ve testosteronunuz yüksek olduğunda libidonuz da yüksek olabilir. Testosteron artışında pek çok yaşam tarzı faktörü ve bedensel süreç rol oynuyor ve bunlar arasında düzenli egzersiz, yumurtlama ve ergenliğe girmek gibi şeyler de var.

Testosteron libido ile bağlantılı olsa da, süreç biraz daha detaylı. Hem östrojen hem de progesteron libidoyu etkileyebilir. Östrojen fizyolojik uyarım ile daha açık şekilde ilgilidir.

Bunun yanında tatmin, bağ kurma ve uyarılma ile bağlantılı hormonlar arasında dopamin ve oksitosin de bulunuyor. Bu hormonlar romantizmin zirvesindeyken en yüksek düzeydedirler ve bu nedenle yeni bir ilişkinin başlarında libido daha yüksek olabilir.

Beslenme

Afrodizyak olarak da tanımlanan bazı gıdaların bazı insanlarda libidoyu arttırdığına inanılıyor. Çikolata ve peynirde feniletilamin (PEA) adı verilen bir bileşen bulunur. Bu beynin aşka karşı verdiği tepki ile üretilen doğal bir amfetamindir. Cinsel ilişki sırasında hormonların akışından sorumlu olduğuna inanılıyor.

Afrodizyakların gerçekte libidoyu arttırma konusunda ne kadar etkili olduklarına dair araştırmalar henüz kesin sonuçlar vermiyorlar ancak bazı yaygın afrodizyaklar arasında istiridye, avokado ve omega-3 yağları bulunuyor. Bunlar hormon sağlığına ve genel sağlığa iyi gelen vitamin ve mineralleri de içerdikleri için cinsel sağlığa da iyi geliyorlar.

Alkol

Pek çok insan alkolün uyarıcı etkisinin olduğunu fark ediyor. Bununla birlikte alkol ve cinsel istek arasındaki bağlantı karmaşık. 1995 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre alkol tüketimi subjektif cinsel isteği, uyarımı ve memnuniyeti kadınlarda arttırıyor ancak fizyolojik uyarımı azaltıyor.

Bunun sebebi alkolün kadınlarda testosteronu arttırabilmesi ancak sonrasında genital tepkiyi azaltması, bu nedenle orgazmı zorlaştırması olabilir. Fizyolojik etkilerinin yanında, alkolün psikolojik engelleyicileri azaltması, bazı insanların ayık olduklarından daha fazla cinsel isteğe sahip olmalarına sebep olabilir.

Sık Mastürbasyon Yapmak

Mastürbasyon sıklığı libidoyu hem direkt hem de endirekt şekilde etkileyebilir. Bedenimizin isteklerini ve uyarım işaretlerini stres, dikkat dağınıklığı ve partnersizlikten dolayı çok uzun süre gözardı ettiğimizde, bunlar geri plana atılabilirler. Bu nedenle bir kişi ne kadar sık cinsel aktivitede bulunursa ki buna mastürbasyon da dahildir, fizyolojik olarak uyarılması daha kolay hale gelir.

Mastürbasyon aynı zamanda dopamin ve testosteron gibi hormonların salınımını arttırır. Mastürbasyon genelde tek başına yapılan bir şey olsa da, partnerin tatminini arttırmaya da yardımcı olabilir. Sık mastürbasyon yapan bireyler genelde ne istediklerini ve bunu partnerlerine aktarmanın yollarını bilirler ve bu nedenle ilişkilerinden daha fazla tatmin elde eder, daha fazla yakınlık ve cinsel iletişim elde ederler.

Adet Döngüsü

Eğer adet döneminden önce veya adet sırasında cinsel isteğinizde artış oluyorsa, yalnız değilsiniz. Menstrüel döngü sırasında yaşanan hormonal dalgalanmalar libidoyu hem arttırabilir hem de azaltabilirler. Yumurtlama döneminde hem testosteron hem de östrojen zirve yapar ve bu iki hormonun varlığı genelde cinsel isteği de yükseltir.

Bu dönemde pelvik ve genital bölgelere kan akışında artış vardır. Bu durum ereksiyon halindeki peniste artan kan akışına benzerdir ve vajinadaki kan akışı artışı da isteği arttırabilir.

Hamilelik

Hamilelikte cinsel isteği arttırabilen bazı faktörler var. Kadının bedenindeki östrojen miktarı cinsel isteği arttırabilir. Buna ek olarak genital bölgelere giden kan daha fazladır ve bu da hissiyatı arttırır ve iyileştirir. Bunlar tamamen normal ve iyi değişimlerdir.

Doktorunuz gebelikte cinsel ilişki ve orgazma karşı bir şey söylemediği sürece ilişkiye girebilirsiniz. Eğer gebeliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel ilişki rahatsız edici hale gelirse, farklı bir pozisyon deneyebilirsiniz. Heteroseksüel çiftler için kadının yana yatması ve erkeğin de onun arkasına yatması uygun bir pozisyon olur.

Mesane

Kadınlarda mesanenin dolu olması cinsel isteği arttırabilir. Çünkü klitoris, vajina ve üretra birbirine çok yakın olduğundan dolu bir mesane genital organlara baskı uygular ve uyarıma sebep olabilir. Bu yerleşim maalesef cinsel ilişki sırasında zührevi hastalık kapma ihtimalini de arttırır.

Mevsimler

Bazı çalışmalarda erkeklerde testosteronda ve cinsel istekte yaz aylarında düşüş olduğu, sonbaharda ise isteğin zirve yaptığı görülüyor ve bu da cinsel istek ile mevsimsel değişimlere dair bir bağlantı sunuyor.

Ruh halindeki değişimler bazen mevsimlerden kaynaklanırlar ve bu da cinsel isteği etkileyebilir. Eğer mevsimsel depresyonu olan biriyseniz, bu zamanlarda libidoda azalma fark edebilirsiniz. Cinsel isteği düşük olan kadınlarda depresyon belirtileri yaşama ihtimali düşük olmayanlara göre daha fazladır ve bu da ruh sağlığı ile libidonun ne kadar yakından bağlantılı olduğunu gösterir.

Pek çok insan mevsimsel depresyonu kışla ilişkilendirse de, belirtiler yaz aylarında da ortaya çıkabilirler. Mevsimsel ruh hali bozukluğu hava ve güneş ışığındaki büyük değişimden kaynaklanır ve bu değişimler iki bahar mevsiminin sonunda da ortaya çıkarlar.

Durumsal Faktörler

Birisinin cinsel isteğindeki artış için pek çok durumsal faktör mevcuttur. Kadınlarda cinsel isteğe dair anlaşılması gereken en önemli noktalardan birisi bunun genelde spontan olmamasıdır. Cinsel istek bir biyo-psikolojik olaydır. Yani isteğin ortaya çıkması için doğru faktörlerin bulunması gerekir. Birisini anında uyarabilen bazı yaygın faktörler arasında yeni bir ilişki, erotik olarak yoğun durumlar veya çekici bulunan insanlar yer alıyor:

  • Yeni ilişki: Balayı dönemi genelde ilişkinin başlarına işaret eder ve iki partner de birbirinden uzak duramaz. İlişkinin bu döneminde çiftlerin beyinleri genelde oksitosin ve dopamin gibi iyi hissettiren hormonlar ile doludur. Bu nedenle yeni bir ilişkide genelde sürekli cinsel olarak uyarılmış halde oluruz. Diğer durumsal faktörlere pek gerek kalmaz çünkü yeni ilişkinin enerjisi yüzünden zaten yükseklerde oluruz.
  • Erotik yüklü durumlar: Cinsel yazışmalar, dirty talk, erotik şeyler izlemek gibi erotizm yüklü durumlar beyinde arzuyu ve uyarımı arttırabilirler. Bu faktörler arzunun psiko-sosyal kısımlarıdırlar.
  • Çekici bulunan insanların yanında olmak: Çekici bulduğunuz bir insanın yanında olmak doğal olarak cinsel isteği arttırır. Özellikle de flörtöz bir durum varsa bu daha fazla ortaya çıkar. Çekici bulduğunuz insanların yanında olmanız kendi mikro-erotik ortamınızı yaratır. Daha fazla istek duyarsınız çünkü bu kişi arzunuz için bir aktivasyon oluşturur.

Çok Cinsel İstek Diye Bir Şey Var Mıdır?

Sık sık uyarılmış hissetmekte bir sorun yoktur. Hatta sağlıklı bir cinsel istek ve seks hayatı genel sağlık ve hayat kalitesi için iyidir. Cinsellik normal ve sağlıklıdır ve herhangi bir miktarda cinsellik hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için önemlidir.

Bazı insanların cinsel istekleri doğal şekilde diğerlerinden daha yüksek olur ve bu sadece kişi için düzen bozucu veya dikkat dağıtıcı ise o kişiye özel olarak sorun yaratabilir.

Çok cinsel istek sahibi olmak yaşamınızda zorluklar yaratmaya başladığında sizin için bir sorun olabilir. Eğer durum böyleyse, aşağıdaki cinsel enerjiyi atma yolları yardımcı olabilirler veya bu konuda deneyimli bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Hiperseksüalite Nedir?

Hiperseksüalite, kişinin cinsel davranışını kontrol edememesi ve bunun ciddi bir kişisel rahatsızlığa sebep olması olarak tanımlanıyor ama bu tanım hala tartışılma durumunda. Tüm uzmanlar bunun gerçek bir rahatsızlık olduğunu düşünmüyorlar ve DSM-5’e göre tanımlanmış da değil. Amerikan Cinsel Eğitim, Danışman ve Terapist Derneği de cinsellik bağımlılığının varlığını destekleyecek yeterince empirik kanıt olmadığını belirtiyor.

Bununla birlikte cinselliğe dair deneyimleriniz ve arzunuz kontrolsüz hale geldiyse, bir cinsellik terapisti veya cinsellik profesyonelinden destek alabilirsiniz.

Kontrol dışı cinsel davranışlar mevcutlar ancak bir hastalık da değiller. Her şey cinsellik, tatmin, değerler ve duygular bakımından dengeli bir ilişkiye bağlı.

Cinsel İstek İle Nasıl Başa Çıkmalı?

Düzenli Cinsel İlişki Yaşamak

Eğer cinsel isteğiniz arttıysa ve ilişki siteyen bir partneriniz varsa, ilişkiye girin. Bu hem ilişkiden alınan genel tatmini arttırır, hem de stresi azaltma ve bilişsel işlevleri iyileştirme gibi bazı faydalara sahiptir. 

Mastürbasyon

Cinsel enerjiyi atmanın en kolay yollarından birisi mastürbasyondur. Somatik teknikler ve mindful mastürbasyon bedeni harekete geçirmek ve depolanan erotik enerjiyi atmanın iyi yolları arasındadır. Tantrik uygulamalar da yardımcı olabilirler ve cinsel enerjiyi bedenin başka kısımlarına aktarmaya yardımcı olabilirler. Mastürbasyonun sağlığa da pek çok faydası vardır.

Diğer Cinsellik İmkanlarına Bakın

Sanal seks veya telefonda seks gibi yaratıcı yöntemler de cinsel enerjiyi fiziksel olarak temasa geçmeden atmanıza yardımcı olabilirler. Yalnız veya partnerinizle porno izlemek de bu konuda yardımcı olabilir.

Spor

Farklı bir fiziksel aktivite olsa da spor yapmak stresi azaltabilir ve iyi hissettiren hormonların salınımını arttırabilir. Bu nedenle egzersiz yapmak bedendeki birikmiş cinsel gerilimin atılmasına yardımcı olabilir.

Mindfulness Uygulaması

Mindfulness meditasyon insanların nefeslerine bağlanmalarını ve ana odaklanmalarını sağlar. Bu teknik sık sık bağımlılıkların tedavisi için kullanılır ve bu nedenle kompülsif cinsel davranışlar konusunda da yardımcı olabilir. Bazı insanlar meditasyonu mastürbasyon yapmadan onun etkisini elde etmek için de bunu kullanıyorlar.

Ne Zaman Yardım Almalı?

Eğer cinsel isteğiniz işinizi, ilişkilerinizi ve hayatın diğer bölümlerini etkiliyorsa, size çok rahatsızlık veriyorsa, bir seks terapisti gibi profesyonellere danışabilirsiniz. Ayrıca sağlığınızı etkileyebilecek riskli cinsel davranışlarınız varsa yine yardım almak isteyebilirsiniz.

Çok cinsel istek sahibi insanların yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi utançtır. Bu genelde cinsellik ve mastürbasyon konusuna dair önyargılardan kaynaklanır. Bir cinsellik uzmanı bu negatif duyguları aşmanız için size yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak

Size normalden fazla uyarılmış hissettirecek pek çok günlük faktör mevcut. Bunlardan yemek veya mastürbasyon gibi bazıları kontrol altına alınabilirler ancak hormonal dalgalanmalar ve mevsim değişimleri gibi şeyler kaçınılmazlardır.

Cinsel olarak uyarılmanın tamamen normal olduğunu bilmek önemli. Bu durum bedeninizin ne istediğine dair size gönderdiği bir mesajdır ve cinsel isteğe dair yanlış bir şey yoktur.