Yürüyerek meditasyon strese karşı bilimsel temelli bir çözümdür

Yürüyerek meditasyon strese karşı bilimsel temelli bir çözümdür

Eğer meditasyon yapmayı sevmiyorsanız, henüz doğru meditasyon türünü bulamamışsınız demektir.

Meditasyonun kendine uygun olmadığını düşünen insanlar genelde sabit şekilde oturma gerekliliği veya düşüncelerini susturmakta zorlanabilme ihtimalleri nedeniyle bu fikirden uzak dururlar. Ama bu şeylerin hiç birisi meditasyon uygulaması için mecburi değil. Harekete izin var ve ayrıca yargılamasız düşünce gözlemi de öneriliyor.

Yürüyerek meditasyon klasik oturarak meditasyonun en iyi alternatiflerinden birisidir. Başka şeylerle ilgilenmenizi engelleyecek kadar hareketlidir ancak odaklanmanıza yardımcı olacak tutulabilir bir şey de sağlar. Nefesinize ve çevrenizdeki duyusal uyaranlara odaklanmanız mümkün olur.

Bunun bilimsel bir temeli de var. Yapılan bir çalışmada, mindful şekilde yürüyen psikolojik bozukluklara sahip hastaların stres deneyiminde azalma yaşadıkları ve hayat kalitelerinin bunun yapmayanlara göre biraz daha yükseldiği görülmüş. Başka bir çalışmada ise araştırmacılar meditasyon ile kombine edilen yürüyüşlerin genç yetişkinlerde anksiyete belirtilerini azaltmaya fayda sağladığını görmüşler.

Parkta, bahçede, plajda veya ağaçlık olan herhangi bir yerde yürümek bu faydaları elde etmenize yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar 90 dakika doğada yürüyen sağlıklı yetişkinlerin prefrontal kortekslerinin aynı zamanı şehirde yürüyen insanlara göre daha az aktif olduğu görmüşler. Prefrontal korteks beynin negatife odaklanan tekrar eden düşünceleri sırasında aktiftir. Yani doğa katılımcıların olumsuz düşüncelerden kurtulmalarına yardımcı olur. Bilimin yanında toprağı ayaklarınızın altında hissetmenin, güneşi, rüzgarı ve yağmuru teninizde hissetmenin verdiği rahatlık da bir başkadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir