Yuvarlak yüzlere tüm kısa saç modelleri uygun olmasa da bu yüzlere yakışan kısa saçlar da var. Yüzünüz yuvarlak olduğu için uzun saç kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin, dağınık ve kısa saçlar kullanmak isterseniz, pixie kesime şans verebilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Nasıl Olur?

Yuvarlak yüzler için en güzel kısa saç modellerine geçmeden önce yüzünüzün yuvarlak olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun için yuvarlak yüzün özelliklerine gelin birlikte göz atalım.

Temelde altı yüz tipi vardır. Bunlardan biri, yüzün genişliğinin ve uzunluğunun yaklaşık olarak aynı olduğu yuvarlak yüz tipidir. Yuvarlak yüzde hatlar genelde yumuşaktır. Örneğin, çene hattı yuvarlaktır. Kare yüzler ise daha keskin hatlara sahiptir. Yuvarlak yüzde hatları ön plana çıkarmak, diğer yüz tiplerine göre zor olabilir.

Yuvarlak yüzlerin genellikle uzunluğu ve eni aynı olurken yüzün en geniş bölgesi elmacık kemikleridir. Çene ise genelde yuvarlaktır ve alın ile benzer genişliğe sahiptir.

Yuvarlak yüze sahip kişiler genelde genç görünseler de yüzleri nedeniyle olduklarından daha kilolu algılanabilirler. Bu nedenle yuvarlak yüzlülerin saç modellerini ve makyajlarını yüz tiplerine uygun bir şekilde belirlemeleri, olduklarından kilolu görünmelerini engelleyecektir.

Yuvarlak Yüzler Saçlarını Nasıl Kestirmeli?

Yüzünüzün yuvarlak olduğundan eminseniz, kısa kestirdiğiniz saçlarınızın kulak hizanıza kadar geldiğinden emin olmalısınız. Normalde kısa saç modelleri köpük ve saç kurutma makinesi ile kolayca şekillendirilebilir. Yüzünüzün daha ince görünmesini isterseniz, asimetrik kesilmiş kaküller kullanabilirsiniz.

Yuvarlak yüzler için genelde bob, pixie ve katlı kesimler uygundur. Bu kesimlerle birlikte yana atılan kaküller de güzel bir etki yaratacaktır. Saçınızı kısa kullanmak istiyorsanız, kakül kestirmekten korkmayın.

Yuvarlak şekilli saç modelleri, yuvarlak yüzler için pek uygun değil. Bu nedenle bob kesim kullanacaksanız, bu kesime katlar ekletirseniz ve saçınızı şekillendirirken araya bukleler eklerseniz, saçınızı yuvarlak görünmekten kurtarmış olursunuz ve hareketlenmesini sağlarsınız.

Kısa retro saç modelleri de son dönemlerde moda olduğu için bunları da denemek isteyebilirsiniz. Örneğin, saçlarınızı bob şeklinde kestirip geriye taradığınızda retro bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yuvarlak yüzler için en güzel saç modellerinden sizler için seçtiklerimize aşağıda göz atabilirsiniz.

 1. Uzun hacimli pixie

Klasik pixie’den biraz daha uzun olan bu model, peri masallarından çıkmış gibi görünmenizi sağlayacak. Enerjisi yüksek bu saç modeli ile hem genç hem de zamansız bir görünüme sahip olacaksınız.

 1. Işıltılı kısa bob

Dikkatleri yüzünüzün yuvarlaklığından saçlarınıza çekmek isterseniz, kısa bob saçlarınızda farklı renkte ışıltılar kullanabilirsiniz. Mavi ışıltılar, her mevsime uyum sağlayacaktır.

 1. Asimetrik grunge bob

Dalgalı bob saçlar zaten başlı başına hoş görünse de bu saçlara asimetrik kesimle birlikte platin uçlar ve koyu renkli dipler eklettiğinizde daha da iddialı olabilirsiniz. Bu sayede kadınsılığınızdan ödün vermeden yüzünüze uygun bir saç kesimine sahip olabilirsiniz.

 1. Yandan ayrılmış dağınık bob

Dağınık bob, sarı-kahveye boyanmış ve yandan ayrılmış olarak kullanıldığında yuvarlak yüzlerde mükemmel durur. Saçınızı hareketlendirmek için saç spreyi ve parmaklarınızla şekillendirmeyi deneyebilirsiniz.

 1. Uzun dalgalı pixie

Uzun pixie kesim, yuvarlak yüzler için ideal bir seçim. Bu kesimde kaküllerinizi öne düşürerek kullanabilir ve gözlerinizin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 1. V kesim pixie

Bazen saçlarımızı kısacık kesmek isteyebiliriz. Bu saç kesimi, yuvarlak yüzünüzü oldukça sevimli gösterecektir. Ayrıca kaküllü şekilde kullandığınızda daha kadınsı bir hava elde etmenizi sağlayacaktır. Saçlarınızın daha hacimli olması için dağınık bir şekilde kullanabilirsiniz.

 1. Kısa bob ve düz kakül

Kısa kesimler, yuvarlak yüzlerin ihtiyaç duyduğu keskinliğe kavuşmalarını sağlayabilir. Düz kesilmiş kaküller, yüzün yuvarlaklığı ile kontrast oluşturacağı için yüzünüzle uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz.

 1. Katlı kısa bob

Saçlarınız inceyse katlı kestireceğiniz bu bob kesim ile saçlarınızı daha çok gösterebilirsiniz. Saçlarınızda ışıltılar kullanarak daha da hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Kabarık bob kesim

Yuvarlak yüzler, kabarık bob saçlar ile kolayca gizlenebilir. Bu saç kesimindeki kısa katlar ile yüzünüzü daha keskin hatlara sahip gibi gösterebilir ve saçlarınızı koyu renklere boyatarak farklı hava katabilirsiniz.

 1. Kalın dalgalı saçlar için uzun pixie

Yüzünüz dolgunsa uzun pixie kullanabilirsiniz. Kalın ve dalgalı saçlar bu şekilde kesildiğinde taptaze bir görünüm kazanacaktır.

 1. Bağımsız sarışın bob

Y kesimi biraz daha uzun kullanmak isterseniz, bu modeldeki bob kesimi deneyebilirsiniz. Bu saç modelinde kaküllerinizi düz kullanmanız ve uçlara farklı uzunluklarda kat attırmanız gerekiyor.

 1. Çene hizasında bob

Uçlarda hafif dışa dönüklük bulunan bu ekstra kısa bob kesimde yüzünüzü mükemmel şekilde çevreleyebilirsiniz. Bu sayede yüzünüzün yuvarlaklığını örterken güzel elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

 1. Düzgün pixie

Audrey Hepburn gibi saçlara sahip olmak için bu düzgün pixie kesimi deneyebilirsiniz. Dolgun yanaklar ve kırmızı dudaklar ile mükemmel bir uyum yakalayan bu pixie kesim ile dikkatleri üzerinize çekeceksiniz.

 1. Hafif katlı bob

A şekline sahip bob kesimler, sabahları saçlarıyla dakikalarca uğraşmak istemeyen kadınlar için ideal bir tercih.

 1. Yana taranmış asimetrik saçlar

Yana taranmış bu asimetrik saç kesimi ile yüzünüzü olduüundan daha uzun göstermeniz mümkün. Daha da iddialı bir görünüm isterseniz, saçlarınızı sarıya ya da açık kahverengiye boyatabilirsiniz.

 1. Kısa küllü kahve bob

Yüzünün yuvarlaklığını azaltmak isterseniz, küllü kahveye boyattığınız saçlarınızı kısa bob şeklinde kestirebilirsiniz.

 1. Çene hizasında yana ayrılmış bob

Saçlarınızı tam çene hizasında kestirdiğinizde yüz hatlarınızı ön plana çıkarmış olursunuz. Bu kesimde saç uçlarınız, yüzünüzün kemik yapısını takip etmeli ve bu sayede hatlarınızı öne çıkarmalıdır.

 1. Asimetrik pixie bob

Pixie ve bob kesimi aynı anda kullanabilirsiniz. Üstelik bu asimetrik kesimi çikolata kahvesiyle ve kakülle kullanarak yüzünüzü daha da belirgin hale getirmeniz mümkün.

 1. Dalgalı Y kesim pixie

Bob kesimi seviyor, ancak daha iddialı bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, saçlarınızı yana tarayabilir ve katlarla birlikte daha iddialı bir görünüm elde edebilirsiniz.

 1. Yana atılmış kaküller ve dalgalı bob

Saçlarınız dalgalı ya da kıvırcıksa bu saç kesimi oldukça hoşunuza gidecek. Saçlarınız ıslakken köpük ile şekillendirip kuruttuğunuzda bu muhteşem görünen dalgalara sahip olabilirsiniz. Tabi köpüğü uygulamadan önce saçlarınızı taramayı ve sonrasında tekrar yıkayana kadar bir daha taramamayı unutmayın.