© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yüz haritasıyla cildinizin sağlığını iyileştirebilir misiniz?

Cildiniz en büyük ve görünür organınızdır. Ancak pek çok organdan basit bir şekilde ayrılır: Bir problem yaşadığında bunun hemen farkına varırsınız.

Bu da cildinizi olabildiğince temiz ve sağlıklı tutmak için pek çok tekniğin geliştirilmesine sebep oldu. Yüz haritası bunlardan bir tanesi. Kişinin cildinin görünümünün iç sağlığının bir yansıması olduğunu söyleyen antik Çin inancından köken alıyor.

Son yıllarda yeni yüz haritası teknikleri ortaya çıktı. Bunlar geleneksel bilgelik yerine dermatoloji üzerinde temelleniyorlar. Ancak yine de yüzünüzdeki bir kızarıklığın daha derin bir problemin işareti olduğu fikrini baz alıyorlar.

Peki yüz haritası güzel bir cilt sağlayabilir mi? Araştırmalar kısıtlı.

Üç farklı yüz haritası tekniği ile bilimin onlar hakkında neler söylediklerine göz atalım.

Çin Yüz Haritası

Mien shiang olarak da bilinen bu teknik, yüz okuma olarak tercüme edilebiliyor ve 3000 yıllık eski bir uygulama. Yüzün her bir bölgesinin farklı bir organa bağlanan bir harita olduğunu söylüyor.

Bedende bir dengesizlik olduğunda, cildin bunu sivilceler, kızarma ve kuruluk ile göstereceği belirtiliyor. Yüzdeki bu kusurların konumunun etkilenen organı temsil ettiği söyleniyor.

Çin yüz okuma tekniğinin gerçek bir bilimsel temeli yok ancak yıllar boyunca süren gözlemlere ve qi adlı enerjinin organlardan görünmez yollar ile olan akışına dayanıyor.

Journal of Acupuncture and Meridian Studies’de yayınlanan bir çalışmada bu gizli sistemin hem kardiyovasküler hem de sinir sistemleri üzerinde bir dereceye kadar etkisinin olduğu belirtiliyor.

Ancak bazı uzmanlar bu tekniğe hiç inanmıyorlar ve yüzde sivilce çıkan bölgelerin bu soruna sahip olmasının sebebinin yüksek miktarda yağ üreten bez olduğunu söylüyorlar.

Yine de pek çok insan bu uygulamaya devam ediyor. Eğer denemek istiyorsanız geleneksel çin tıbbı uygulayıcılarının yüzdeki bölgelerin hangi organları temsil ettiğine dair görüşlerine bakalım.

Alın

Alın sindirim sistemine bağlıdır. Rahatsız bağırsak sendromu kendisini burada sivilceler ve çizgiler ile gösterebilir. Kötü beslenme, uykusuzluk ve artan stres düzeyi de buna sebep olur.

Şakaklar

Şakaklar böbrekler ve mesaneyi temsil ederler. Bu bölgelerdeki enfeksiyon ve inflamasyonlar kendilerini akne olarak gösterebilirler. Bedeninize uyum sağlamayan ilaçlar da burada etki gösterebilirler.

Kaşlar

Kaşlar arasındaki bölge karaciğeri temsil eder. Karaciğer detoks etkisi gösterir ve olumsuz duygular ile kötü beslenmeden kaynaklı toksinler bu bölgeden tespit edilebilirler.

Gözler

Gözlerin alt kısımları beden sıvıları ile bağlantılıdır. Stres veya susuzluk göz altı torbalarına, göz şişmesine ve koyu halkalara sebep olabilir.

Burun

Burun iki kısma ayrılır. Sol tarafı kalbin sol yanını, sağ tarafı da sağ yanını temsil eder.

Kalbe bağlı tıkanmaların kızarma veya siyah noktaları, yağlılık ve sivilcelerin de tansiyon ve kolesterol problemlerini gösterdiği belirtiliyor.

Yanaklar

Yanaklar mide, dalak ve solunum sistemi ile bağlantılı. Kırmızı yanaklar mide inflamasyonu işareti olabilirler. Sivilceler ise alerji ve sinüs problemlerine işaret eder.

Ağız

Ağız mide ve kolonu sembolize eder. Bu bölgedeki ülserler mide ülserinin işareti olabilirler veya çiğ, soğuk gıdaların tüketimi midenin gıdaları ısıtmak için fazla çalışmasına sebep olabilir.

Çene

Çene ve çevresi hormonal ve üreme sistemleri ile bağlantılıdır. Buradaki sivilceler adet döngüsü veya stres hissi ile bağlantılı olabilirler.

Sonrasında Ne Olur?

Eğer yukarıdaki problemler tespit edilirlerse, geleneksel çin tıbbı uzmanı muhtemelen beslenme veya yaşam tarzınızda değişimler önerecektir.

Bu tavsiyeler bazı faydalar sağlayabilir. Ancak uygulamanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız bir doktor veya cildiye uzmanına da başvurabilirsiniz.

Dermalogica Yüz Haritası

Geleneksel yüz haritası tekniğinin daha modern bir versiyonu, cilt bakım markası Dermalogica tarafından yayınlandı. Çin tanılarını dermatoloji bilgisi ile birleştiriyor.

Yüz yine farklı bölgelere ayrılıyor ve her bölge eğitimli bir profesyonel tarafından değerlendiriliyor. Bu analizleri yaşam tarzı anketi ile kombine eden terapist, egzemadan rosaceaya kadar neden cilt sorunları yaşadığınızı tespit edebilir.

Her bölgenin temsil ettiğine inanılan organlar aşağıda.

Alın

Buradaki problemler mesane ve sindirim sistemine dair potansiyel problemleri ifade ederler. Sivilcelenme kötü beslenme ve susuzluğu da gösterebilir.

Gözenek tıkanmaları uygunsuz makyaja veya şampuanı yeterince durulamamaya işaret edebileceği gibi, bir ürünün gözenekleri tıkadığını da ifade edebilir. Hatta buna akne cosmetica adı veriliyor.

Kaşların Arası

Alnın orta kısmı karaciğerle bağlantılıdır. Sivilce ve yağlılık beslenmede değişimler olması gerektiğini gösterebilir.

Aşırı alkolden, yağlı gıdalardan ve gece geç yemekten kaçınmak öneriliyor ve ayrıca özellikle laktoz hassasiyeti başta olmak üzere gıda alerjilerinin değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Kulaklar

Böbrek problemleri burada ortaya çıkabilirler. Kulakları sıcak olanların su alımını arttırmaları ve kafein, alkol veya tuz tüketimini azaltmaları öneriliyor. Telefon kullanımı veya mücevher alerjileri de bununla bağlantılı olabilir.

Yanaklar

Solunum sistemine bağlı olan yanaklar, sigara içen veya alerjilere sahip olanlarda damar çatlamaları, hiperpigmentasyon ve tıkanmalar gibi sorunlara sahip olabilirler. Ayrıca kozmetik içerikler, diş eti ve diş problemleri ile cep telefonlarındaki bakteriler de bunlara sebep olabilir.

Bakteriler sivilcelerin en büyük sebepleri arasında yer alıyorlar ve çalışmalar özellikle telefon temizliğine dikkat etmek gerektiğini gösteriyorlar. Bu cihazlarda bol miktarda bakteri bulunuyor ve bazıları hastalıklara sebep olabilirler.

Gözler

Böbrekler gözlere bağlıdır. Koyu halkalar ve şişkinlik susuzluk ve dengesiz beslenme işareti olabilir. Ayrıca alerjiler, kötü lenf akışı ve böbrek stresi de katkıda bulunabilir.

Burun

Burun çevresindeki çatlak damarlar, siyah noktaları çok sıkmaktan, çevreden ve genetikten kaynaklanabilir. Ancak burnun kendisi normalden daha kızarıksa, bu kalbe bağlı olan yüksek tansiyonun işareti olabilir.

Çenenin Ortası

Buradaki sivilcelenme hormonal dengesizlik işareti olabilir. Çenenin orta kısmı ayrıca ince bağırsaklara bağlıdır ve bu nedenle beslenme sorunları ve gıda alerjileri de problemlerin sebebi olabilirler.

Üst Dudak

Dudağınızın üstündeki alan üreme sistemi ile bağlantılı. Buradaki pigmentasyon veya aşırı tüylenme hormonal dengesizliklerin bir sonucu olabilir.

Bunun bilimsel bir temeli var. Değişen hormon düzeyleri melanin üretimini etkileyebilir ve bu da hiperpigmentasyona sebep olabilir. Androjen adlı hormonların üretimindeki artış da hirsutizm adı verilen istenmeyen tüy gelişimine sebep olabilir.

Alt Çene Hattı

Diş sorunları çenenin yan kısımlarında sivilcelenmeye sebep olabilir. Ayrıca bu bölge yumurtalıklara bağlı olduğundan hormonlar da sorun yaratabilirler. 2001 yılındaki bir çalışmada rahatsızlığı olan kadınların yarısında adet öncesinde bölgede sivilcelenme olmuş.

Buradaki sivilceler aynı zamanda makyajın düzgün temizlenmemesi, cilt tahrişi ve gözenek tıkanması gibi problemlerden de kaynaklanabilirler ve bunun sebebi kozmetik malzemeler veya bölgeye devamlı dokunmak olabilir.

Boyun

Stresli olduğunuzda adrenal bezler adrenalin dahil olmak üzere pek çok hormon salgılarlar. Bu da boyunda ve göğüs bölgesinde kızarmaya sebep olabilir. Ancak buradaki cilt problemleri aynı zamanda parfümler ve güneş hasarının da bir işareti olabilir.

Akne Yüz Haritası

Akne yüz haritası Çin inancını ortadan kaldırır ve sivilce ve uzun vadeli aknelerin bilimsel sebeplerine odaklanır. Özel bir faktörün özel bir bölgede akneye sebep olmasına dair az miktarda araştırma olsa da, bu teknik aknenin yaygınlığı nedeniyle daha popüler hale geliyor.

Akneler her sene milyonlarca insanı etkiliyorlar ve en yaygın cilt problemi oldukları düşünülüyor.

Akne yüz haritasında sivilcelerin nerelerde ortaya çıktıkları gözlenirse, onu tetikleyen şeyin bulunabileceği belirtiliyor. Tetikleyici şeyi bulduktan sonra sivilceler sona erdirilebilirler.

Bu teknik, diğerleri gibi, yüzü bölgelere ayırıyor ve bu bölgelerin belli tıbbi veya yaşam tarzı problemleri ile bağlantısı kuruluyor.

Alın

Bu bölge stres ve beslenmeyle bağlantılı. Sivilceler veya tekrar eden akneler için çözümün daha fazla meyve ve sebze tüketimi, yeterince uyku ve bol su içmekle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Saç Çizgisi

Ayrı bir bölge olarak değerlendirilen saç çizgisinde yaşanan problemlerin, gözenek tıkayıcı özellikleri olan saç ve makyaj ürünleriyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Saç ürünlerinden kaynaklı sivilcelenme pomade aknesi olarak biliniyor. Düzeltilmesi için cildi iki defa temizlemek ve tıkayıcı olmayan ürünler kullanmak gerekiyor.

Kaşlar

Kaşların arası yine beslenme ile bağlantılı. Çok fazla alkol tüketimi veya yağlı, işlenmiş gıda tüketimi sebebi olabilir.

Yanaklar

Yanaklarınız hava kirliliği veya yastık, telefon gibi nesnelerdeki bakterilerden kaynaklanabilir. Savaşmak için cildi temizlemek ve düzenli çarşaf değişimi gerekiyor.

Beslenmenin de burada etkisinin olduğu düşünülüyor. 2012 yılındaki bir çalışmada sık şeker alımı ve akne riski arasında bağlantı kurulmuş. Yeni bir çalışma değerlendirmesinde ise süt ürünleri ve akne arasında benzer bir bağlantı bulunmuş ancak daha fazla araştırma gerekli.

Çene

Çene ve alt çene çizgisi, tahmin edebileceğiniz gibi, hormonal dengesizlikler ile bağlantılı. Adet ve hamilelik dönemlerinde fazla hormonlar sivilcelere sebep olabilirler.

Alt çene hattı aynı zamanda fazla erkeklik hormonu üretimine sebep olan polikistik over sendromunda da ortaya çıkabilir.

Dermatologun Faydaları

Bazı estetik uzmanları yüz haritası gibi konularda eğitimli olsalar da, cilt şikayetleri için yine de bir dermatoloğa gitmek gerekiyor.

Bu doktorlar tüm cilt problemlerini tedavi edebilirler. Sadece sorunun sebebini bulmazlar, aynı zamanda cilt tipiniz ve yaşam tarzınıza göre doğru tedaviyi uygulamanızı da sağlarlar. İşe yarayan bir cilt bakımı rutini oluşturmanızı sağlayabilirler.

Sonuç Olarak

Yüz haritasının bazı unsurları akılda tutarsanız faydalı olabilirler ancak büyük kısmının ciddi bir kanıtı yok.

Bu nedenle tüm cilt problemleriniz için bu tekniğe bakmayın. Bunun yerine en iyi öneriler için bir dermatoloğa görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir