Daha önce cildinizi doğru bir şekilde yıkayıp yıkamadığınızı düşündüyseniz, yalnız değilsiniz. Yüz yıkamak, yüze biraz su çarpmak ve ardından nazik bir temizleyici ile ovduktan sonra durulamak kadar kolay diye düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz.

Cilt temizliği, cildi kirden, ölü cilt hücrelerinden, makyajdan ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan veya cildinizin cansız görünmesine neden olan her şeyden kurtulmak olduğu için oldukça önemlidir. Ayrıca kullandığınız temizleyiciye bağlı olarak akne gibi cilt sorunlarını tedavi etme konusunda da önemlidir.

Yüzünüzü düzenli ve düzgün bir şekilde temizleyerek akne oluşumun önüne geçebilir, cilt sağlığınızı iyileştirebilir ve hatta ciltteki inflamasyonun önüne geçebilirsiniz. Bunları yapmak için elbette yalnızca yüzünüzü nasıl yıkadığınız değil, aynı zamanda yüzünüzü ne zaman ve ne sıklıkta yıkadığınız ve ne tür bir temizleyici kullandığınız da önemlidir.

1. Yüzünüzü hızlı ve nazik bir şekilde yıkamalı ve hiçbir noktayı atlamamalısınız

Temizleyiciyi çok uzun süre kullanmak ya da yüzünüze daha sert bir şekilde uygulamak, cildinizi daha fazla temizleyebileceğinizi düşündürebilir. Ancak aslında ürünü köpürtmek için harcadığınız süre, yüzünüzü ne kadar iyi temizlediğinizle ilişkili değildir.

Yüz yıkama sürecini basit tutun: Ürünü 20-30 saniye kadar köpürene dek yüzünüze masaj yapın ve sonrasında cildinizi durulayın. Bu süreden uzun bir süre yüz yıkamak, cildiniz için çok fazla olabilir. Özellikle temizleyicinizin içerisinde soyucu bir bileşen varsa uzun süre yüz yıkamanız, cildinizin kızarmasına ve tahriş olmasına neden olabilir.

Yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkamak için öncelikle elinizi ılık suyla ıslayın ve parmak uçlarınızla temizleyiciyi dairesel hareketlerle uygulayın. T bölgenizin ve U bölgenizin (çene) temizlediğinden emin olun. Çünkü bu bölgeler genelde gözden kaçabilmektedir. Güzel bir köpük oluşturduktan sonra suyla cildinizi durulayın ve yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın.

Cildinizi temizlerken suyun sıcaklığı konusunda dikkatli olmalısınız. Duşta sıcak su kullanmak ya da yüzünüzü sıcak su ile yıkamak cazip görünebilir, ancak su çok sıcak olursa yüzünüze zarar verebilir.

Suyun çok sıcak olması, ciltteki kan damarlarının genişlemesine ve hassas dokunun zarar görmesine neden olur. Sıcak su ayrıca cildinizin sağlıklı olması için gerekli olan yağ bariyerinin aşınmasına da neden olur. Bu durumda cildiniz daha hızlı kuruyabilir, kaşıntılı hale gelebilir ve zamanla pullanabilir.

Özellikle kuru ve hassas cilde sahip kişilerin cildi halihazırda kurumaya ve tepki vermeye eğilimli olduğu için bu kişilerin daha fazla dikkatli olması gerekir. Sıcak su aynı zamanda yüzün kızarmasına ve akne gibi kabartılar çıkmasına neden olan gül hastalığını da tetiklemektedir. Bu nedenle yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

2. Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere iki kez yıkamalısınız

yüz yıkama

Çoğu kişi için günde iki kez yüz yıkamak yeterli olmaktadır.

Cilt bakımına yeni başlıyorsanız, cildinizi geceleri yıkamaya başlayabilirsiniz. Gün içerisinde cildinizin üzerinde doğal yağlar ve ter birikir. Aynı zamanda çevresel etkenlere maruz kaldığımız için cildimizin dış tabakası kir ile kaplanır. Yüzünüzü ter ve kir gibi şeylerden arındırmazsanız, cildinizde tahriş, inflamasyon ve akneye neden olabilir.

Pek çok kişi yüzünü sabahları da yıkamaktadır. Gece yattığınızda salyanızdaki bakteriler ve saçınızdaki yağlar yüzünüze kolayca geçer. Bu yüzden gece yüzünüzü yıkamış olsanız dahi sabah da yıkamak isteyebilirsiniz. Yatmadan önce serum ve nemlendirici gibi ürünler kullandıysanız, sabah kullanacağınız ürünlerden önce cildinizi bunlardan arındırmak isteyebilirsiniz.

Sabah kullandığınız temizleyici ile akşam kullandığınızı farklı seçebilirsiniz. Örneğin, cildiniz kuru ve hassas ise cildinizi sabahları misel su ya da nazik bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Akne tedavisi için cildinizi salisilik asit içeren bir temizleyiciyi ile temizliyorsanız, bunu günde iki kere kullanmak cildinize zarar verebilir ya da cildinizi kurutabilir.

3. Cildiniz çok hassas ise yüzünüzü yalnızca su ile yıkayın

Cildiniz çok hassas ise sabahları yüzünüzü yalnızca su ile temizleyebilirsiniz.

Ancak bu durumda akşamları cilt temizliğinizi iyi bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. Cildi aşırı kuru ya da hassas olan kişiler, yüzlerini günde iki kez yıkadıkları zaman ciltlerinin tahriş olduğunu ya da aşırı kuruduğunu fark edebilirler. Bu yüzden akşam cildinizi nazik bir temizleyici ile temizledikten sonra sabah yalnızca su ile yıkayabilirsiniz.

4. Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanın

Cilt temizleyiciler, yüz derimiz için özel olarak geliştirilmiş sabunlardır. Yüz temizleyici alırken cilt tipinize (yağlı, kuru, normal ya da karma) ve cilt sorunlarınız varsa bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Cildiniz kurumaya yatkın ya da hassas ise krem formundaki temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Cildi yağlı olan kişiler ise jel ya da köpük formundaki temizleyicileri kullanabilir. Normal cilt tipine sahip olanlar ise su bazlı temizleyiciler kullanabilir.

Cilt tipinizden emin değilseniz, dermatoloğa gidebilir ve bu sayede cilt tipinizle ilgili öneriler alabilirsiniz.

5. Cildiniz için sabun kullanacaksanız, nazik olanları tercih edin

 

Cildiniz hassas değilse yüzünüzü sabunla da yıkayabilirsiniz. Ancak sert temizleyiciler cildinizin doğal nemini sökebilir ve cildinizi inflamasyona yatkın ve kuru hale getirebilir.

Genelde sabun yerine cildinizin pH seviyesine uygun temizleyiciler kullanmanız önerilir. Buna rağmen sabun kullanmak isterseniz, yüz temizliği için özel olarak geliştirilmiş sabunları deneyebilirsiniz.

6. Eksfoliasyon için farklı bir ürün kullanın

Eksfoliasyon, yani cildinizi soymak için kullandığınız temizleyicileri günlük olarak kullanmamanız gerekir. Akne sorununuz varsa salisilik asit içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak böyle bir sorunuz yoksa cildinizi her gün soymak istemezsiniz.

Kimyasal ve fiziksel soyucular, cilt üzerindeki ölü hücreleri, kiri ve gözenekleri tıkayan diğer şeyleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bu sayede cildin canlanmasını sağlar. Ancak bunlar çok fazla kullanıldığında cildin koruyucu bariyeri zarar görebilir ve cildiniz nemsiz kalabilir. Bu nedenle haftada birkaç kez eksfoliasyon yapmanız yeterli olacaktır. Hatta cildiniz hassas ya da çok kuru ise ayda bir ya da iki kez yapmanız yeterlidir.

7. Cildinizi ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta yıkayın

Yüzünüzü günde iki defa yıkamanız ideal olsa da egzersiz gibi aşırı terlemenize neden olan aktivitelerden sonra da yıkayabilirsiniz.

Yüzünüzü günde iki seferden fazla yıkamanız normalde gerekmez. Yüzünüzü çok fazla yıkarsanız, cildiniz kuruyabilir, tahriş olabilir ve aynı zamanda çok fazla yağ üretebilir. Bu nedenle ihtiyaç duymuyorsanız, günde iki seferden fazla yüz yıkamayın.

Ancak egzersiz gibi aktiviteler sonrası yüzünüz terlediğinde yıkamalısınız. Egzersiz yaptığınızda cildinizin üzerinde ter ve yağ birikir. Yüzünüzü yıkamamanız durumunda cildiniz akneye yatkın hale gelebilir.

8. Temizledikten hemen sonra cildinizi nemlendirin

Cildinizi ne zaman temizlediğiniz kadar ne zaman nemlendirdiğiniz de önemlidir. Pek çok nemlendiricide nemi cilde hapseden bileşenler bulunduğu için cildiniz yıkadıktan sonra henüz hafif nemliyken nemlendiricinizi kullanmalısınız.

Cildinizi nemlendirmek için beklemeniz halinde yüzeydeki hücreler susuz kalır ve cildi nemlendirmek zorlaşır. Temizleme ve nemlendirme arasında başka adımlar uyguluyorsanız, bunu yapmanız zor olabilir. Ancak yine de mümkün olduğunca kısa sürede nemlendirmeye çalışın.

9. Temizleyicinin yanı sıra makyaj çıkarıcı bir ürün kullanın

Yüzünüzde makyaj varken uyumanın kötü olduğunu biliyorsunuz. Kullandığınız temizleyici makyajınızı çıkarma konusunda yeterli olmayabilir.

Pek çok makyaj markasının ürünleri suya dayanıklı olduğu için bu ürünleri yalnızca temizleyici ile çıkarmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle misel su ya da yağ bazlı temizleyicileri, yüz temizleyicinizden önce kullanabilirsiniz.

10. Havlunuzun temiz olduğundan emin olun

Sürekli olarak havlu değiştirmek zor olabilse de uzmanlar, aynı havluyu tekrar tekrar kullanmanın, yüze bakteri bulaştırabileceğini ve akneye neden olabileceğini söylüyor.

Sürekli havlu değiştirmekle uğraşmak istemiyorsanız, yüzünüz için daha ucuz kumaşlar satın alabilir ve bunları sık sık değiştirerek kullanabilirsiniz.