İdeal bir dünyada yaşıyor olsaydık, sabahları saçlarımızı profesyonel kuaförlerin yaptıkları gibi muhteşem örgüler yapmak için dolu dolu harcayabileceğimiz bir saatimiz olurdu. Veya aslında ideal bir dünyada yaşıyor olsaydık, biz uyurken saçlarımızı yapan ufak saç yardımcılarımız olurdu. Ancak gerçek hayatta böyle yardımcılarımız yok ve karmaşık örgüleri kendi başımıza yapmamız çok zor. Bu nedenle saçlarınızı hızlıca ve yolmadan yapabileceğiniz, dünyanın her yerinde kullanılan örgü modellerini bu yazıda öğrenebileceksiniz.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte omuzlarımızda ağırlık yapan saçlarımız yüzünden sıcaklamaya ve terlemeye başlıyoruz. Bu durumda saçlarınızı sıkıcı bir şekilde topuz ya da at kuyruğu yapmak yerine daha yaratıcı şeyler deneyebilirsiniz. Saç örgüsü dünyası oldukça geniş olmasına rağmen kimse okul yıllarından sonra örgü yapmayı tercih etmiyor gibi görünüyor. Bu yazıda göreceğiniz örgü modellerinin hepsi son derece yeni, şık ve eğlenceli modeller. Evet, saç şekillendirme becerilerinizi mükemmelleştirmek için öncesinde birkaç kez deneme yapmanız gerekebilir. Ancak modellerin nasıl yapılacağına dair bilgilere göz atarak kendi saç örgünüzü yapabilirsiniz.

Yarım taç örgü

Taç örgü için yapmanız gereken tek şey saçlarınızı önlerden itibaren örerek taç şekli oluşturmak olacak. Bunun için saçlarınızın önünü ikiye ayırabilir ve sonrasında iki yana doğru örebilirsiniz. Sonrasında örgülerinizi başınızın arkasında toplayabilir ve saçlarınızın altını açık bırakabilirsiniz.

Taç örgü

Saçınızın tümünü taç örgü yapmak istiyorsanız, saçlarınızı örmeye yine önlerden başlayacaksınız. Önlerinizi örerken yavaş yavaş arkadaki saçlarınızı da almaya başlayın ve böylece tüm saçınızı örmüş olun. Saçlarınızı örmeye tek taraftan başladıysanız, örgüyü uzatıp diğer taraftaki saçlarınızı da örgüye dahil ederek görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Balıksırtı örgü

Balıksırtı örgüyü normal örgünün tam tersi olarak düşünebilirsiniz. Balıksırtı örgü için öncelikle saçlarınızı iki yana ayırın. Sonrasında ayırdığınız tutamlardan örmeye başlayacağınızı iyice tarayın. Ardından önden ufak bir parça saç alarak normal örgünün tam tersi şekilde içe doğru örmeye başlayın. Taraflardan birini bitirdikten sonra diğer tarafa geçerek modeli tamamlayın.

Örgülü perçemler

Saçlarınızda kakül ya da perçem varsa ancak bunları uzatmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey, saçlarınızın ön kısmını örerek kısa saçlarınızı örgünün içine katmak olacaktır. Kakülünüz ya da perçeminiz olmasa da sıcak yaz günlerinde önünüze gelen saçlardan kurtulmak için örgüyü deneyebilirsiniz.

Yandan halat örgü

Yandan halat örgü için öncelikle saçınızı yandan ayırın ve önünden ufak bir kısmı alıp ikiye ayırın. Tutamların birbirine geçmesi için her iki tutamı da döndürerek birbirinin üstünden geçirin. Bu şekilde saçınızı aşağı doğru örerek ilerleyin. Örgüye devam ettikçe tüm saçınızı örmüş olacaksınız.

Sütçü kız örgüsü

Sütçü kız örgüsü yapmak için saçlarınızı tarayıp iyice açtığınızdan emin olun. Sonrasında saçlarınızı istediğiniz şekilde ikiye ayırıp alttan iki tane lastikle bağlayın. Ardından tıpkı halat örgüde tarif edildiği gibi saçlarınızı örün. İki tutamı da ördükten sonra saçlarınızı başınızın üstünde bir araya getirerek tel tokalarla sabitleyin.

Kalın kılçık örgü

Saçlarınızı kılçık şeklinde ördükten sonra ne kadar dağınık hale getirirseniz, o kadar kalın görüneceklerdir. Kılçık örgü için öncelikle saçlarınızı iki büyük parçaya ayırmanız gerekir. Sonrasında büyük parçaların yanlarından ufak tutamlar alarak aldığınız saçları üst üste getireceksiniz. Bu şekilde saçınızı ördükten sonra kılçık örgünüz tamamlanmış olacak. Saçlarınızın daha kalın görünmesini istiyorsanız, örgüyü dağınık bir şekilde fazla özenmeyerek yapabilirsiniz.

Şelale örgüsü

Normal örgü yapabiliyorsanız, şelale örgüsünü de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Şelale örgüsü için saçınızın açık bırakacağınız kısmının dalgalı mı yoksa düz mü duracağına karar verip buna göre şekillendirin. Örgüye başlamak için ise saçlarınızın önünden bir tutam alıp normal örgüdeki gibi üç eşit parçaya bölün. Saçınızı arkaya doğru örmeye devam edin. Ancak örerek ilerlerken saçınızdan yeni bir tutam aldığınız her seferinde tutamlardan altta kalacak olanı bırakmanız ve yerine yeni bir tutam almanız gerekir.