Zencefil, bugün dünyada şaşırtıcı bir şekilde en çok kullanılan baharat ve çeşnidir. Aslında zerdeçal ve kakule içeren bitki ailesinin bir parçasıdır ve bu zencefilin sağlık yararlarının olağanüstü olmasının nedenini açıklayabilir. Zencefil rizomlardan gelir; köksüz, yatay bir şekilde büyür ve aslında kökleri aşağı doğru oluşarak üst üste yapraklar ve yeni gövdeler filizlenen bir yeraltı kökü gibidir. Çinliler ve Kızılderililer, 4.700 yılı aşkın süredir rahatsızlıkları tedavi etmek için zencefil kullanırlar ve şifalı özellikleri dolayısıyla Roma İmparatorluğu ticaretinde paha biçilemez bir değer oluşturmuştu.

Zencefilin Yararları Nelerdir?

Zencefil kökünde bulunan 115 farklı kimyasal bileşenin; terapötik faydalar, antioksidan ve antienflamatuvar ajan olarak görev yaptığı bilinmektedir. Ayrıca bu biyoaktif bileşenlerin içinde öyle biri var ki: [6]-Gingerol bileşeni klinik olarak iyice değerlendirildi ve düzenli olarak zencefil kullanmanız gerektiği fikrini destekledi.

İnme ve Kalp Hastalıkları İçin Yararlıdır

Gezegendeki en büyük katilin ikisi; inme ve kalp hastalığıdır! Özellikle diğer kilit süper besinlerle beraber düzenli zencefil kullanımı ile bu hastalıklar ertelenebilir. Sarımsak, zencefil ve soğanların hepsinde kan için anti pıhtılaşma kabiliyeti vardır, ancak birlikte yendiği zaman kalp krizi ve inmeye karşı güçlü bir dayanak noktasıdırlar.

Hazmı Kolaylaştırır ve Mide Bulantısını Azaltır

Zencefil basit bir karın ağrısı ya da sabah bulantısının yanında gebelik mide bulantısı dahil, tüm hazımsızlıklar ve bulantılar için doğal ilaç olarak binlerce yıldır kullanılmıştır. Son zamanlarda Tayvanlı araştırmacılar, zencefil içeren kapsüllerin, dispepsi rahatsızlığına iyi geleceğini keşfettiler.

Hastaların %40’ında düzelme görüldü.

Zencefil; şişkinlik, kabız ve diğer gastrointestinal bozuklukları olan insanlara iyi gelir. Bağırsak astarındaki düz kasları rahatlatır ve yiyeceklerin sistem boyunca hareket etmesine yardımcı olur. Bir 2012 araştırması, zencefilin kemoterapi tedavisiyle ilişkili mide bulantısını ve kusmayı gidermeye yardımcı olabileceğini keşfetti. Kemoterapiden sonraki ilk 6 ila 24 saatte bulantı ve kusmayı gidermeye yardımcı olduğu görüldü. Taze zencefil çiğnemek, taze zencefil suyu içmek veya zencefil esansiyel yağı teneffüs etmek mide rahatsızlıklarını hafifletmek için son derece etkilidir.

Emilimi Düzenler

Sağlığın başlıca dayanağı, ağızdan giren besinlerin bağırsağa düzgün taşınması sistemi üzerine kuruludur. Eğer yeme, arada bir yerde sıkışıp kalırsa, mayalanmaya, çürümeye ya da yaşamı tehdit eden hayati bir tıkanıklığa neden olabilir. Yanlış sindirim, yiyeceklerinizdeki besinlerin yanlış asimilasyonuna da neden olabilir. Her iki durumda da; malorbsiyona(bağırsak emilim bozukluğu) neden olur ve vücudunuz besin eksikliklerine uğrar.

Zencefil çok önemlidir. Yukarıda gördüğümüz gibi, yiyeceklerinizin düzenli sindirimini ve metabolizmasını teşvik etmeye yardımcı olur ve güçlü bir bağışıklık sisteminin geliştirilmesinden büyük ölçüde sorumludur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Solunum Fonksiyonunu Düzenler

Ayurvedik tıp, zencefillerin bağışıklık sistemini geliştirme kabiliyetine övgüde bulundu. Zencefilin vücudu ısıtmada çok etkili olduğu için organlarınızda toksin birikiminin parçalanmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor. Ayrıca vücudumuzun boşaltım sistemini de lenfatik sistemini de temizlemek için birebirdir. Zencefil; lenfatik kanalları açarak ve temiz tutarak, özellikle solunum sisteminde enfeksiyonlara duyarlı toksinlerin birikimini engeller. Zencefil yağı ve okaliptüs yağını birleştirmek etkili bir ilaç olabilir. Bağışıklık ve nefes alma yeteneğini artırır.

Enfeksiyon ve Bakterilerle Mücadele Eder

2012’de zencefilin bağışıklık fonksiyonunu artırmada ne kadar etkili olduğunu test eden bir çalışma yayınladı. Zencefillerin, Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes adlı enfeksiyonları konvansiyonel antibiyotiklerle öldürme kabiliyetini karşılaştıran Nijeryalı araştırmacılar; doğal zencefil çözeltisinin her zaman kazandığını keşfettiler. Bu iki bakteri hastanelerde oldukça yaygındır ve çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda komplikasyonlara neden olur. Ameliyat için hastaneye gitmeniz veya bir arkadaşınızı ziyaret etmeniz gerekiyorsa, yanınızda zencefil esans yağı taşıyın ve suya birkaç damla ilave edip ellerinizi ve ortamı dezenfekte edebilirsiniz. Enfeksiyonlara karşı etkili olan diğer iyileştirici ilaçlar; kekik yağı ve karanfil yağıdır.

Mantar Enfeksiyonlarına Etki Eder

Geleneksel tıp da dahil çok dirençli oldukları için kontrolü zor olan konulardan biri olan mantar enfeksiyonlarıdır ve aslında bu enfeksiyonların zencefil karşısında şansı yoktur. Bir Carleton Üniversitesi araştırmasında değerlendirilen 29 bitki türünün içinde sadece zencefillerin, mantar öldürmede en etkili olduğu görüldü. Güçlü bir antifungal etki için; birkaç damla zencefil esansı yağı, çay ağacı yağı ve bir çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın ve günde üç defa mantarlı bölgeye uygulayın.

Ülser ve Reflü Semptomlarını Rahatlatır

1980’lerden beri, araştırmacılar zencefilin mide ülseri tedavisi yapabileceğini biliyor. Daha yakın zamanlarda, Hintli bilim adamları bu tıbbi etkiyi daha yakından incelediler. Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırması Dergisinde yayınlanan bir çalışmada zencefilin, reflü tedavisi veya asit reflüsü için tercih edilen ilaçlara göre, altı ila sekiz kat daha güçlü olduğunu keşfettiler.

Ağrıyı Hafifletir

Zencefil, ağrı kesici özelliği ile bilinir. Kapsaisin ve zenceol, duyu sinir uçlarında bulunan vanilloid reseptörleri(sinir sisteminde bulunan bir çeşit reseptör) etkiler. İlk acı yanma hissine benzer olarak zencefil yenildiğinde bir saniyelik bir acı oluşur ve araştırmacılar bunun; ağrı yollarını doğrudan etkilediğini ve aynı zamanda kendiliğinden ağrıya neden olan iltihabı hafiflettiğini keşfettiler. Araştırmalar, zencefilin menstrüel kramplara bağlı adet ağrılarının kolaylaştırılmasına bile yardımcı olabileceğini buldu. Bir klinik araştırma, adet sancısı yaşayan kız öğrencileri iki eşit gruba ayırdı; araştırmacıların yarısına kapsül biçiminde zencefil verildi. Zencefil grubunun %83’ünde semptomlarda düzelme bildirdi.

Kanseri Önler veya Geriletebilir

Bağışıklık sistemi olmayan farelerle çalışan Minnesota Üniversitesi bilimadamları, haftada üç kere verilen [6] –gingerol takviyesinin; kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini geciktirdiğini keşfetti. Michigan Üniversitesi araştırmacıları bu sonuçları yumurtalık kanseri ile doğruladı. Kültüre edilmiş yumurtalık kanseri hücrelerinin zencefil tedavisiyle, tüm hücre hatlarında büyümesi durdu. En ideal kullanım şekli, günde birkaç kez bir çay kaşığı şeklinde tüketilmesidir. Ayrıca kanserden korunmak isteyen pek çok kişi için 1000 miligram toz zencefil kökü almak yeterlidir.

Diyabeti Önler

Gingerollerin doğal olarak şeker hastalığını iyileştirdiği ve insülin duyarlılığını artırdığı bilinmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak, Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde 2006 yılında çıkan bir çalışma, insan kan hücrelerinde ve şekerle beslenen farelerde sorbitol birikimini de bastırabileceklerini keşfetti. Basitçe belirtmek gerekirse, zencefil diyabeti önlemek ve tersine çevirmekle kalmaz aynı zamanda diyabetik retinopati gibi diyabetik komplikasyonları da engeller ve iyileştirir.

Kolesterol Oluşumunu Engeller

Yüksek kolesterollü 85 kişinin katıldığı klinik bir çalışmada, üç bölünmüş dozda verilen 3 gramlık zencefil tozunun, çoğu kolesterol semptomlarında belirgin azalma görüldü. Hipotiroidizmli fareleri analiz eden bir başka araştırma da bu bulguları desteklemektedir. Araştırmacılar, zencefil özütünün LDL kolesterolü, doktorların kolesterol düzeylerini düşürmek için verdiği belli başlı ilaçlar kadar düşürdüklerini buldu.

Artrit Ağrılarını Azaltır

Zencefilin osteoartrit üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, araştırmacılar zencefil özütü alan grubun diğer kontrol grubuna kıyasla, diz ağrısından kurtulduğunu keşfettiler. Yapılan analizlerde, ayakta ve diz ağrısında azalma, yürüme sonrasında diz ağrısında azalma ve osteoartrit kompozit endeksinde azalma görüldü.