Bolluk ve bereketin sırrı nedir? Zenginler nasıl zengin olur? Daha çok çalışarak? Daha fazla tasarruf ederek? Bir yatırım stratejisi belirleyerek? Gayrimenkule yatırarak? İşletme sahibi olarak? Bunlar kulağa doğru geliyor mu?  Hepsi bolluk ve refah elde etmek için iyi stratejiler olsa da, konu zenginlik oluşturmak ve bir milyoner zihniyeti geliştirmek olduğunda bu stratejiler resmin sadece bir kısmıdır. Siz de muhtemelen daha çok çalışmayı denediniz. Muhtemelen daha fazlasını biriktirmeyi denediniz. Hatta yatırımla uğraşmış olabilirsiniz. Ancak bu makaleyi okuyorsanız, kabul edelim ki henüz işinize yaramadı. Belki de nasıl zengin olunacağına dair bu alışılmadık gerçeklere ihtiyacınız vardır.

Bolluk nedir?.

Kişisel gelişim dünyasında, bolluk terimini çok fazla kullanma eğilimindeyiz. Ve öyle de yapmalıyız. Çünkü oldukça hoş ve etkili bir kelime. Ama bolluk ne anlama geliyor? Bolluğun herkes için geçerli olan tanımı; “Gereğinden fazlasına sahip olmaktır”

Her şeyde bol olabilirsiniz. Zengin insanlar dünyanın her anlamda bolluğa sahip olduğunu düşünme eğilimindeyken, zengin olmayan insanlar dünyayı kıtlık bilinciyle algılar. Dolayısıyla önce kıtlık bilinci yerine bolluk bilincini seçmekle işe başlanabilir. Peki, bolluk ve refah zihniyetini nasıl geliştirirsiniz?

Finansal başarı ile mücadele eden insanların ortak sınırlayıcı inançları vardır. Dünyadaki her şeyin yetersiz olduğunu düşünürler. Aileden aktarılan bu bilinç çocuklara sirayet eder. Bu yüzden kalıtsal zenginlik önemli bir faktördür, çünkü bolluk bilincindeki insanlar, çocuklarını bolluk ile ilgili sınırlayıcı inançlardan uzak tutarlar. Eksiklik duygusu ile yetişen çocuklar her şeyin kıt olduğuna dair bir inanç geliştirir. Tabii ki, bazen bu eksiklik duygusu zengin olmanın katalizörü olabilir, ancak bu yine de bolluk zihniyetini benimsemeyi gerektirir, bu yüzden yapılabilecek en büyük iyilik kendinizi dünyada her şeyin yeterince var olduğuna dair ikna etmektir.

Japonya’nın en başarılı ve üretken kişisel gelişim yazarı olarak bilinen ve onları harekete geçiren şeyin ne olduğunu ve finansal bolluk ve refah için ihtiyaç duyduğunuz zihniyeti bulmak için 12.000’den fazla milyoneri inceleyen Ken Honda zengin insanların yaptığı on şeyi şöyle listeliyor;

1. Zengin İnsanlar Bolluk ve Refahla Gerçekten İlgilenir

Zengin İnsanlar Bolluk ve Refahla Gerçekten İlgilenir
Zengin İnsanlar Bolluk ve Refahla Gerçekten İlgilenir

Bu kulağa o kadar şaşırtıcı gelmeyebilir ama Ken’in ilk fark ettiği şey, milyonerlerin parayı sevdiğidir.

Milyonerler parayı önemser. Parayı düşünürler. Paradan bahsederler. Para kazanmak sadece bir iş değildir. Bu bir tutku, bir hobi, kuvvetli bir arzudur, onları canlandırır, bu onların kesin amacıdır.

Bolluk ve refah sadece kapınızın önünde belirmez (belki bir sarayda doğmadıysanız) – eğer zengin olmak istiyorsanız, kendinizi bu konuya vermelisiniz. Bilinçaltı zihnini onunla doldurmalısın.

Paraya gerçek bir ilgi gösterin. Zengin düşünmeyi öğrenmelisin.

2. Zengin İnsanlar Daha mı Zeki?

Zen Ken’e göre, en mutlu ve en tatmin edici milyonerler, para konusunda yüksek duygusal zekâya sahip olanlardı. Buna Money IQ diyor. Basitçe söylemek gerekirse – yüksek Para IQ’suna sahip olmak, parayla sağlıklı bir ilişkiniz olduğu anlamına gelir. Duygusal zekasını ihmal eden birinin tam potansiyeline ulaşmak için mücadele etmesi gibi, eğer Money IQ’nuzu ihmal ederseniz, hayatı bolluk ve refahla dolu olan mutlu bir zengin olamazsınız.

Çok çalışıp doğru yatırımları yapsanız bile, geleneksel Para IQ’nuz yüksek olsa bile, bilinçaltınız sizi sabote ediyorsa, servet inşa etmek için mücadele edeceksiniz. Bu listeden bir şey üzerinde çalışmayı seçerseniz, bu Para IQ’nuzu yükseltmek olmalıdır.

3. Zengin İnsanlar Bolluğu Hissediyorlar

İki kişi düşünün. Birincisi, para sevgisinin tüm kötülüklerin anası olduğuna inanabilir. Ya da belki paranın kolay kolay elde edilemez olduğunu düşünür. Belki de para istemenin yanlış olduğuna ya da asla yeterli para olmadığına ya da paranın ağaçta yetişmediğine inanarak yetiştirilmişlerdir.

Şimdi ikinci kişiyi hayal edin. Bolluk ve refahın çokça var olduğuna, paranın kolay aktığına inanırlar. Zengin olmanın seni kötü biri yapmayacağını bilirler. Para kazanmak eğlencelidir ve paralarıyla başkaları için yapabilecekleri tüm güzel şeyleri düşünürler.

Basitçe bu inançlara dayanarak, kimin daha zengin olmasını beklersiniz? Hangisinin Para IQ’su daha yüksek? Elbette ikinci seçenek! Bu kadar basit. Para zihniyetiniz ya bolluğu çeker ya da iter. Parayla ilgili duygusal zekânız, refah için fırsatlar mı yoksa engeller mi gördüğünüzü belirler. Parayı arkadaş olarak görmeye başladığınızda, size arkadaş gibi davranacak ve ziyarete gelecektir. Zenginliği bir meslektaş olarak görmeye başladığınızda, para için çalışmayı bırakıp parayla çalışmaya başlarsınız.

5.Zengin İnsanlar Hesaplamayı Seviyor

Zengin İnsanlar Hesaplamayı Seviyor
Zengin İnsanlar Hesaplamayı Seviyor

Ken’in röportaj yaptığı milyonerler hakkında fark ettiği bir diğer şey,  hesaplamayı ve fırsatları tespit etmeyi sevdikleriydi. İyi kararlar vermelerine ve varlıkları üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kaldırmalarına yardımcı olmak için özel bilgileri kullanırlar. Bu genellikle Money IQ kategorisine girerken, oradaki ‘aşk’ kelimesine dikkat edin.

Bazı insanlar için hesaplamalar ve bütçeleme büyük bir stres kaynağı olabilir. Ancak kendi kendini yetiştirmiş bir milyoner muhtemelen hesaplamaktan hoşlanır. Bir nevi bulmaca çözmek gibi. Çözülmesi zevkli bir problem.

 

6.Zengin İnsanlar Uzun Vadeli Düşünür

Belki de geçim derdinden kurtulma özgürlüğüdür ancak başarılı bir insan para hakkında uzun vadeli düşünmeye meyillidir. Zenginlik oluşturmanın önemli bileşeni budur.

Para ile ilişkisi iyi olmayanlar maliyemizi birkaç hafta, ay, hatta belki bir yıl sonrasını planlarken, en başarılı insanlar onlarca yıl, hatta belki nesiller sonrasını düşünüyor.

 

Ken’in akıl hocası Wahei Takeda, her zaman ‘bir sonraki yaşam için geri döndüğümde’ terimleriyle konuşurdu. Gezegenin geleceğini düşünüyordu. Ken’in dediği gibi:

“Ölmeden önce yapmam gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden çocuklarım, torunlarım için ve ayrıca bir dahaki sefere ne zaman gelirsem, dünyanın güzel ve mutlu olmasını istiyorum.”

6. Cömertlik

Paranın belki de en güzel yanı, sahibine dünyada olumlu değişiklikler yapma gücü vermesidir. Elbette, vergi kaçakçıları ve ‘kötü’ şirketler manşetlere çıkıyor ancak ortalama bir zengin insanın ne kadar hayırsever olduğuna şaşıracaksınız .

İnsanlık için güzel bir şey yapmaktan elde ettiğiniz sıcak pembe parıltının ötesinde, verme eyleminin başka bir avantajı daha var. Bu, bolluğunuzun Evrene bir mesajıdır. Bir düşünün, eğer para verirseniz, “ Bende çok var. Yeterince fazlasına sahibim ” – ve (eğer çekim yasasıyla ilgileniyorsanız) bu, paranın doğal olarak size geri dönüş yolunu bulacağı anlamına gelir.

7. Zengin İnsanlar Risk Almayı Sever

Birinin zengin olması, kaybetmeyi göze alabilecekleri anlamına gelmez. Bazıları, kaybedecek daha çok şeyiniz olduğuna dair mantıklı bir argüman ortaya koyacaktır. Ancak bu, başarılı insanların risk almasını engellemez.

İster yatırım fırsatları, ister bir şirketin yönünü değiştirme veya bir gayrimenkul satışı olsun, risk alma konusunda rahat olmalısınız. Elbette, riski sınırlamak ve azaltmak için hesaplama yeteneğinizi kullanırsınız, ancak eskilerin dediği gibi: ‘Hiçbir şey göze alınmazsa, hiçbir şey kazanılmaz’.

8. Zengin İnsanlar İnsan İlişkilerine Değer Verir

Zengin İnsanlar İnsan İlişkilerine Değer Verir
Zengin İnsanlar İnsan İlişkilerine Değer Verir

Ken Honda’nın yaptığı bir başka gözlem de, hem finansal hem de hayatta zengin olmanın bir ilişki meselesi olduğudur. Milyonerlerin nasıl düşündükleri üzerine yaptığı çalışmalarda, en önemli değerlerinden birinin insan ilişkileri olduğunu buldu.

Bu varlıklı insanların korumaya çalıştıkları tüm varlıklar arasında, güvenilirlikleri ve ilişkilerinin gücü en önemlileriydi.

9. Paranın Değeri Temsil Ettiğini Kabul Ediyorlar

Paranın içinde doğmamış olanlarımız için, para kazanmanın en kesin yolu değer sağlamaktır. Ne kadar fazla değer sağlarsanız, banka hesabınıza bunu yansıtması o kadar olasıdır.

Parayla ilgili olumsuz duyguları ve olumsuz düşünceleri serbest bırakmak çok önemlidir. Para kendi başına ne iyi ne de kötüdür. Zenginliklerin dünyaya verdiğiniz değerle orantılı olduğu inancını benimserseniz ve mümkün olduğunca çok değer yaratmak için ilham alırsanız, hem kendinize hem de dünyaya fayda sağlarsınız.

10. Zengin İnsanlar Paralarına Teşekkür Eder

Ken Honda, akıl hocası Wahei Takeda’ya büyük servetinin sırrının ne olduğunu sorduğunda, cevabın birçok kitabından birini doldurmasını bekledi. Bu yüzden sadece üç kelimeyle cevap verdiğinde büyük bir sürpriz oldu: “Paranı arigato.” ‘Arigato’ Japonca ‘da ‘teşekkür ederim’ anlamına gelir. Dünyanın en zengin insanları, bilinçli olsun ya da olmasın, paralarını alırken ya da harcarken her zaman minnettardırlar.

Paranıza minnettar olmak için her zaman bir nedeniniz vardır. Paraya soyut bir kavram olarak değil de daha çok sevgili bir arkadaş gibi davranmaya başladığınızda, farkı anlayacaksınız.

Faturalara para harcamak mı? Para kaybettiğiniz için kızmayın. Size elektrik, sıcaklık ve internet sağladığı için paranıza ‘arigato’ deyin. Yemek için para harcamak mı? Güzel bir yemek için ‘arigato’ deyin. Maaş çektiğinizde  “arigato” deyin. Her finansal değişim güzel bir ticarettir.

Tüm bu maddeleri deneyerek hayatınızda bolluğun artışını keyifle izleyebilirsiniz.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER