Zerdeçal’ın Faydaları

Zerdeçal, varolan en etkili besin takviyesi olabilir. Birçok yüksek kaliteli çalışma, vücudunuz ve beyniniz için büyük yararlar sağladığını göstermektedir. Zerdeçal, yüzyıllarca geleneksel Hint ve Çin tıbbında kullanılmıştır. Genelde merhemlere karıştırılıp kullanılmış, mide ve bağırsak problemleri, artrit ve yorgunluk için çare olmuştur.

Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin(curcumin) isimli bileşik esas sihrin kaynağını oluşturur. Bütün övgüleri toplayan zerdeçal olabilir ama bunu kurkumine borçludur. Laboratuvar ve hayvan çalışmalarından elde edilen bulgular, kurkumin’in antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir.

İçerisinde; potasyum, kalsiyum, demir, C vitamini, K vitamini, magnezyum ve çinko bulunduran zerdeçalın, romatizma, Alzheimer ve kansere de iyi geldiği bilinmektedir.

Zerdeçal, toz, sıvı özüt, kapsül ve tentürler halinde bulunabilir.

Hint yemeklerinin ana baharatı Zerdeçal, tartışmasız dünyanın en güçlü ve mücadeleci bitkisidir. İyi gelmediği hastalık yok denebilir ve bu özelliği onu tüm dünyada en çok sözü edilen baharat tahtına oturtmuştur. Zerdeçalın ardından; sarımsak, zencefil, ginseng ve tarçın gelir.

Zerdeçal, Güçlü Tıbbi Özellikleri olan Biyoaktif Bileşikler İçerir

 

Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. Hindistan’da binlerce yıldır baharat ve şifalı bitki olarak kullanılıyor. Son zamanlarda bilim, Hintlilerin ve Kızılderililerin zerdaçalı hastalık tedavi etmek için kullanmasından yola çıkarak, gerçekten tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerdiğini kanıtlamıştır. Bu bileşiklere curcuminoids denir ve bunların en önemlileri curcumin’dir. Kurkumin, zerdeçaldaki ana aktif maddedir. Güçlü antienflamatuvar etkilere sahiptir ve çok güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte, zerdeçalın kurkumin içeriği o kadar yüksek değil, toplamın % 3’ü civarındadır.

Bu bitki üzerindeki çalışmaların çoğunda genellikle kurkumin içeren zerdeçal özleri kullanılmaktadır ve dozajlar genellikle günde 1 gramı aşmamaktadır. Dolayısıyla, tam efektleri deneyimlemek isterseniz, önemli miktarlarda kurkumin içeren bir ekstre kullanmak gerekir.

Maalesef kurkumin kan dolaşımına çok az emilir. İçinde % 2000 oranında kurkumin emilimini arttıran doğal bir madde olan piperine bulunan karabiberi, zerdeçalla tüketmek gereklidir. Herhangi bir mide sorununuz yoksa zerdeçal taksiyesi kullanırken yanında birkaç karabiber tanesi yutmak, emilimi artırmaya yardımcı olacaktır. Kurkumin ayrıca yağda çözünebilir, bu nedenle yağlı bir yemekte kullanmanız iyi bir fikir olabilir.

 

Zerdeçaldaki Kurkumin Doğal Bir Antienflamatuvar Bileşiktir

 

İnflamasyon son derece önemlidir. Vücudun yabancı işgalcilere karşı savaşmasına yardımcı olur ve hasarın onarımında da rolü vardır. İnflamasyon olmadan, bakteriler gibi patojenler vücutlarımızı kolayca sarar ve öldürürler. Akut(kısa süreli) enflamasyon yararlı olmasına rağmen, kronik olduğunda(uzun süreli) ve vücudun kendi dokularına uygun olmayan şekilde konuşlandırıldığında önemli bir sorun haline gelebilir.

Artık düşük seviyeli inflamasyonun hemen hemen her kronik Batı hastalığında önemli bir rol oynadığına inanılıyor. Buna kalp hastalığı, kanser, metabolik hastalıklar, Alzheimer ve çeşitli dejeneratif(bozucu) koşullar dahildir. Bu nedenle, kronik inflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilecek her şey, bu hastalıkların önlenmesi ve hatta tedavisinde potansiyel bir öneme sahiptir.

Kurkumin, iltihap yolunda moleküler düzeyde çok sayıda adımı hedef alır. Hücrelerin çekirdeğine giderek iltihap ile ilgili genleri açan bir molekül olan NF-kB’yi bloke eder. NF-kB’nin birçok kronik hastalıkta önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Kurkumin, iltihaplanmayı moleküler düzeyde savuşturan biyoaktif bir maddedir.

Zerdeçal Vücudun Antioksidan Kapasitesini Önemli Ölçüde Artırır

 

Oksidatif hasarın, yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalardan biri olduğu düşünülmektedir. Serbest radikaller, eşleştirilmemiş elektronlar içeren oldukça reaktif moleküller içerir. Serbest radikaller yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girer. Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının başlıca nedeni, vücutlarımızı serbest radikallerden korumalarıdır. Kurkumin, kimyasal yapıları nedeniyle serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidan olur. Ayrıca kurkumin, vücudun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini de artırır. Kurkumin bu yolla, serbest radikallere karşı savaşır. Onları doğrudan engeller ve daha sonra vücudun kendi antioksidan mekanizmalarını uyarır.

Beyin-Türevli Nörotrofik Faktörü Artırır ve Beyin Hastalıklarının Riskini Düşürür

 

Uzun sürelerdir, nöronların erken çocukluk döneminden sonra bölünüp çoğalamadığı düşünülüyordu. Bununla birlikte, şimdi bunun gerçekliği kanıtlanmış durumda. Nöronlar yeni bağlantılar kurma yeteneğine sahiptir, ancak beynin belirli bölgelerinde sayılarını çoğaltıp artabilirler. Bu sürecin başlıca etkenlerinden biri, beyinde işlev gören bir büyüme hormonu türü olan Beyin-Türevli Nörotrofik Faktör’dür. Birçok ortak beyin bozukluğu, bu hormon seviyesinin azalmasıyla bağlantılıdır. Buna depresyon ve Alzheimer hastalığı dahildir.

Zerdeçalda bulunan kurkumin, beyin-türevli nörotrofik faktör seviyelerini artırabilir.

Bunu yaparak, birçok beyin hastalığını ve yaşla ilişkili beyin işlevindeki düşüşleri geciktirmek veya tersine çevirmek için etkili olur. Ayrıca belleğin iyileştirilmesini ve sizi daha akıllı hale getirebilme olasılığı da vardır. Beyin-türevli nörotrofik faktör düzeyleri üzerindeki etkileri göz önüne alındığında mantıklı olur, ancak bunun kesinlikle insan kontrollü çalışmalarında test edilmesi gerekir.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltacak Çeşitli İyileşmelere Yol Açar

 

Kalp hastalığı, dünyadaki en büyük katildir. Yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda, kalp hastalığının inanılmaz derecede karmaşık olduğu ortaya çıkıyor ve buna katkıda bulunan çeşitli şeyler var. Zerdeçal kalp hastalıklarında birçok basamağı tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Zerdeçal, kan damarlarının astarı olan Endotelin’in işlevini geliştirmektedir.

Endotel disfonksiyonunun, kalp rahatsızlığının önemli bir geliştiricisi olduğu bilinmektedir ve kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve diğer çeşitli faktörleri düzenleyememesine yol açabilir.

Birkaç çalışmada kurkuminin, endotel işlevinde iyileşmelere yol açtığını görülmüştür. Başka bir çalışma, egzersiz kadar etkili olduğunu savunmuştur.

Ayrıca bir araştırmada: Koroner arter baypas ameliyatı geçiren 121 hasta, ameliyattan birkaç gün önce ve ameliyat gününde, günde 4 gram kurkumin verildi ve bu grubun kalp krizi geçirme riskinin % 65 azaldığı gözlemlendi.

Zerdeçal Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

 

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile oluşan korkunç bir hastalıktır. Birçok farklı kanser türü vardır, ancak bazıları ortak bazı özelliklere sahiptir; bunların bir kısmı zerdeçal takviyesinden etkilenmiş gibi görünmektedir. Araştırmacılar, kurkumini kanser tedavisinde faydalı bir ot olarak görüyorlar. Kanser büyümesini, gelişmesini ve moleküler seviyede yayılmasını etkileyebileceği kanıtlanmış. Çalışmalar, kanserli hücrelerin ölümüne katkıda bulunmasının yanı sıra tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesini(anjiyogenezi) ve metastazı(kanser yayılımını) azaltabileceğini göstermiştir.

 

Çoklu çalışmalar, kanserli hücrelerin büyümesini azaltabileceğini ve deney hayvanlarındaki tümörlerin büyümesini inhibe edebildiğini göstermiştir. Bununla birlikte, başta sindirim sisteminin kanserleri olmak üzere genel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bağırsaklarında bazen kansere dönüşebileceği lezyonları olan 44 erkekte yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 4 gram kurkumin verilerek lezyon sayısının %40 azaldığı tespit edilmiştir.

Alzheimer Hastalığını Önleme ve Tedavide Faydalı Olabilir

 

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır ve demans(bunama) hastalığının önde gelen bir nedenidir. Ne yazık ki, Alzheimer için henüz iyi bir tedavi mevcut değildir. Bu nedenle, ilk etapta ortaya çıkmasını engellemek son derece önemlidir. Yapılan son çalışmalarda güzel bir haber olabilir, çünkü zerdeçaldaki kurkuminin kan-beyin bariyerini aştığı gösterilmiştir.

Ayrıca Alzheimer hastalığında inflamasyon ve oksidatif hasarın rol oynadığı bilinmektedir. Bilindiği gibi curcumin’nin her ikisinde de faydalı etkileri vardır. Ancak Alzheimer hastalığının en önemli özelliklerinden biri de; amiloid plaklar olarak adlandırılan protein yumrularının birikimidir. Araştırmalar, kurkuminin bu plakların temizlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Artrit hastaları Zerdeçal Takviyesine Çok İyi Yanıt Veriyor

 

Artrit, Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Birkaç farklı türü vardır, ancak çoğu eklemde bir miktar iltihaplanma içerir. Zerdeçal’ın güçlü bir anti-inflamatuar olduğu göz önüne alındığında, artrite yardımcı olabileceği düşünülüyor. Birçok çalışma bunun doğru olduğunu gösteriyor. Romatoid artritli hastalar üzerine yapılan bir araştırmada kurkumin, antiienflamatuvar bir ilaçtan daha etkili olmuştur. Birçok başka araştırma, artrit üzerindeki etkilerini incelemiş ve çeşitli semptomlarda iyileşme kaydetmiştir.

Depresyona Karşı İnanılmaz Faydalıdır

 

Kontrollü bir çalışmada; 60 hasta rastgele olarak üç gruba ayrıldı. Bir grup prozac aldı, başka bir grup bir gram kurkumin aldı ve üçüncü grup prozac ve kurkumin aldı. 6 hafta sonra, kurkumin, prozac ile benzer gelişmelere yol açtı. Hem prozac hem de kurkumin alan grup ise daha iyi oldu. Bu küçük çalışmaya göre, zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi; antidepresan kadar etkili.

Depresyon beyin kökenli nörotrofik faktörlerin azalmış seviyeleri ve küçülen bir hipokampüs ile de bağlantılıdır ve bu öğrenme ve hafıza bakımından önemli rol oynayan bir beyin alanıdır.

Zerdeçal, Beyin-Türevli Nörotrofik Faktör seviyelerini artırarak potansiyel olarak bu değişikliklerin bazılarını tersine çevirir. Ayrıca, serotonin ve dopamini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

 

Yaşlanmayı geciktirmeye ve yaşla ilgili kronik hastalıklarla mücadeleye yardımcı olabilir

 

Gerçekten kalp rahatsızlığının, kanserin ve Alzheimer’in önlenmesine yardımcı olabilirse; o zaman bu uzun ömürlülük açısından belirgin yararlar sağlayacaktır. Bu nedenle zerdeçal ve kurkumin, yaşlanmayı önleyici bir takviye olarak çok popüler hale geldi.

 

Son Olarak;

Bir zerdeçal / kurkumin takviyesi almak istiyorsanız, çeşitli sağlık gıda marketlerinden veya büyük eczanelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca kurkumin emilimini %2000 oranında artıran piperine(bioperine) içeren başka bir takviye de bulmanızı öneririm.