Anavatanı Doğu Hindistan olan ve ülkemizde hiç yetişmeyen zerdeçal, son yıllarda gerçekten önemli faydaları ile hayatımıza ve de mutfağımızda yerini aldı. Dünya üzerinde hastalıklarla mücadele eden ve de iyileştirme konusunda açık ara önde olan zerdeçal, basında en çok yer alan bitkilerin başında geliyor. Tıbbi ilaçlara kafa tutan bu bitki, gerçekten bir doğa mucizesi.

Zerdeçalın en önemli faydalarından bazıları yaraları iyileştirmesi, bilişsel yetenekleri desteklemek, regl belirtilerini azaltmak, ateş düşürmek, depresyonu önlemek, ağrıları kesmek, yaşlanmayı geciktirmek, sindirimi kolaylaştırmak ve kanseri önlemektir.

Zerdeçal Bir Sağlık Ajanı

 

Zencefil ailesinden gelen zerdeçal, Hindistana’a özel bir bitkidir. Kurutularak elde edilen toz hali ile kullanılır. Rengi, çarpıcı bir sarıdır. Eklendiği herşeyi de kendi rengine çevirmesi ile ünlüdür. Genelikle mutfaklarda yoğun ve baskın karakteri nedeniyle çok fazla kullanılmaz ama Hint mutfağı ile tanıştıysanız, zerdeçal kesinlikle sizin de yedikleriniz arasına girmiştir.

 

Zerdeçal, hardal oyuna yakın kokar. Tadı ise keskindir. Genellikle çorba, sos, et yemekleri ya da pilavlarda kullanılır. Mutfakta kullanılmasından çok daha önemli olan ise tıbbi rahatsızlıklarda çok kullanılması ve inanılmaz faydalarının olmasıdır.

 

Daha fazla konuyu uzatmadan zerdeçalın hayatımıza kattığı mucizevi faydalardan bahsedelim.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

 

1) Anti-enflamatuvar: Zerdeçalın en önemli faydalarının başında anti-enflamatuvar, yani iltihabı önleyen ajandır. Zerdeçalın içindeki maddeler ve bileşikler gerçekten inanılmaz. Birçok tıbbi ilacın hammaddesinde kullanılır ve önemli etkilere sahiptir. Genellikle artrit, gut ve kas ağrıları için önerilir.

 

 

2) Gastrointestinal: Zerdeçal uzun yıllardır mideyi rahatlatmak için ve bağırsaklardaki sancıları tedavi etmek için kullanılır. Zerdeçalın iltihabı iyileştirici etkisi burada ülser, gastrit, bağırsak kanaması ve gut ile ilgili hareketlenmeyi engeller. Zerdeçalda bulunan lifler sindirim sistemi için hem iyileştirici hem de düzenleyicidir.

 

3) Adet Dönemi Sorunları: Her ay sorunlu bir adet dönemi yaşıyorsanız, zerdeçal en iyi dostunuz olmalı. Kramp, gaz, fazla miktarda kanama ya d aruhsal değişiklikler zerdeçalın savaş açtığı sorunlardır.  İltihap önleyici ve sakinleştirici etkiler adet döneminde çok faydalı olacaktır. Özellikle çorbalarınıza eklleyebilir ya da meyve suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

 

4) Kistik Fibroz: Kanser ya da kalp rahatsızlıları kadar çok dile getirilmese de bu hastalık da vücutta ciddi sorunlara yol açar. Mukusun ciğerlere kadar inmesi ile solunumda sıkıntı yaratır. Zerdeçal bu mukusun ciğere yapışmasını ve iltihaplanmasını engeller ve hastalığın ilerlemesini durdurur.

 

5) Kanser Tedavisi ve Önlem: Zerdeçal farklı kanser türlerinin tedavisinde veya önlenmesinde en iyi bitkisel yaklaşımlardan biri. Zerdeçalın içinde bulunan curcumin direkt olarak kolon kanseri hücrelerinde azalma yapan güçlü bir antioksidan ajandır. Aynı zamanda tümör büyümesine neden olan protein türü için doğrudan bir yavaşlatıcıdır. Bu özellik, zerdeçalı kanserin yayılmasına neden olan metastazı yavaşlatarak, hastalığa önemli yönde katkı sağlar.

 

6) Vücudun Toksinlerden Alınması: Zerdeçal ve içerdiği aktif organik bileşikler, karaciğerin geliştirdiği ve vücuttaki toksin seviyelerini düşürür. Lenfatik sistemi uyararak ve toksinlerin etkin bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlayarak, zerdeçalın antioksidan aktiviteleri karaciğer rahatsızlıkları veya toksinlerin temizlenmesi için ideal bir çözümdür.

 

7) Kalp Sağlığı: Zerdeçalın içinde curcumin ve vitamin B6 gibi, kardiyovasküler sağlığınızı destleyecek aracılar vardır. B6 vitamini, hücre duvarlarını tahrip eden homosistein üretimini bastırır. Zayıflayan bu duvarlar, özellikle yüksek tansiyon veya plak birikimi ile şiddetlendiğinde, kalpte çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

 

Ayrıca, curcumin maddesi doğrudan kan damarlarındaki yüksek LDL’yi yani kötü huylu kolesterolü ortadan kaldırarak kolesterol düzeylerinizi dengeler. Bu, daha güçlü kan damarları demektir.

 

8) Bilişsel Yetenekler: Geleneksel tıpta zerdeçal, bilişsel yetenekleri ve odaklanmayı artırmaya ve güçlü bir bellek için yatırım yapmaya destek olur. Genel bilişsel yeteneğin yanı sıra, sinir sistemi için de faydalıdır. Güçlü bir antioksidan bitki olarak zerdeçal, Alzheimer ve unutkanlık gibi sorunlar da da önemli ilerleme sağlanmasına fayda sağlar.

9) Depresyon: Zerdeçalın içinde bulunan curcumin, gerçekten çok yönlü bir maddedir ve araştırmalarda hormonal dengesi üzerindeki olumlu etkilerini de fark etmiştir. Araştırmalar, curcumin’in depresyon, ruh hali dalgalanmaları, kaygı ve strese maruz kalan hastalarda Prozac’la benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu, genellikle tehlikeli veya bağımlılık yapan yan etkilere sahip olan farmasötik yollara güçlü bir alternatif olmasını da sağlar.

 

Zerdeçal için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zerdeçal, yaygın olarak allerjik bir madde olmasa da, özellikle fazla  miktarlarda tüketildiğinde mide bulantısı, baş dönmesi veya ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Sınırlı durumlarda, aşırı miktarda zerdeçalin tüketilmesi kalpte ritim düzensizliklerine neden olmuştur. Beslenmenize eklemeden önce, kesinlikle doktorunuza danışın ve sizin tıbbi hikayenize nasıl eklenmesi gerektiğini en iyi doktorunuz belirleyecektir.