Zerdeçal pek çok doğal antibiyotik özelliğe sahip ve sütte ise bol miktarda kalsiyum bulunuyor. Bu iki güzel gıdayı günlük beslenmenize eklemek, pek çok hastalık ve enfeksiyondan kolayca korunmanıza yardımcı olacaktır.

Bu güzel karışım, bilhassa çevresel toksinler ve zararlı mikroorganizmalardan korunmak için etkili bir çözümdür.

Zerdeçal eklenmiş güzel bir bardak sütün faydalarını sırasıyla görelim.

Solunum Hastalıkları

Zerdeçallı süt antimikrobiyel özelliklere sahiptir ve bakteri yahut virüs enfeksiyonları ile savaşmaktadır. Özellikle solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir çünkü vücudu ısıtır ve ciğer tıkanmalarını açar. Astım ve bronşit hastaları için de güzel bir çözüm olmaktadır.

Kanser

Zerdeçal ile hazırlanan süt meme, cilt, akciğer, prostat ve kolon kanserlerinin gelişimine engel olmakta ve duraksatmaktadır. Zira anti-inflamatuvar özellikleri mevcuttur ve bu sayede kanser hücrelerinin DNA’ya hasar vermesini engellemekte, kemoterapinin yan etkilerini azaltmaktadır.

Anti-İnflamatuvardır

Zerdeçallı süt iyi bir anti-inflamatuvardır ve böylece artrit ile mide ülserine karşı koruma sağlamaktadır. Ayurvedik tıpta doğal bir aspirin olarak kullanılmaktadır ve baş ağrılarına, şişkinliklere ve ağrılara karşı koruma sağlamaktadır.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Antiviral ve antibakteriyel özellikleri olduğu için zerdeçallı süt soğuk algınlıklarına da iyi gelmektedir. Bu hastalıkların belirtilerine karşı hemen etki eder ve bu yüzden hasta olunca her gün birer bardak içmelisiniz.

Eklemlere İyi Gelir

Zerdeçallı süt artrit tedavisinde kullanılmaktadır ve bunun yanında romatoid artritten kaynaklanan şişkinliklere de iyi gelmektedir. Ayrıca eklem ve kasları esnek kılarak ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

Ağrılar ve Sızılar

Bu karışım sızıların ve ağrıların da azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca omurları ve eklemleri de güçlendirmektedir.

Antioksidandır

Zerdeçal eklenmiş sıcak süt mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve serbest radikaller ile savaştığı için pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Kanı Temizler

Zerdeçallı süt kanı temizler ve onu yeniler. Ayrıca vücuttaki kan dolaşımının da iyileşmesine yardımcı olur. Kanı incelttiği için lenf sistemini temizler ve alyuvarların kusurlarını yok eder.

Karaciğer Detoksu

Zerdeçallı süt doğal bir karaciğer temizleyicidir ve karaciğerin fonksiyonlarının da iyileşmesine yardımcı olur.

Kemik Sağlığı

Bu karışım çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve böylece kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca zerdeçal içeriği sayesinde kemik kaybı ve osteoporoz ile savaşmaktadır.

Sindirim Sistemi

Doğal bir antiseptik olan bu karışım bağırsak sağlığını destekler ve midenin ülser, kolit gibi rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirimi iyileştirir, ülser, hazımsızlık ve ishal gibi rahatsızlıklardan korur.

Adet Krampları

Zerdeçallı süt spazm engelleme özelliğine sahiptir ve bu da adet sancılarını engellemesini sağlar. Hamile kadınlar ise kolay doğum için bu karışımı tüketebilirler. Ayrıca süt üretiminin artması ve rahmin daha hızlı kasılması için de kullanılabilir.

Cilt Kızarmaları

Cildinizin parlaması için zerdeçallı süt içebilirsiniz yahut cildinizde kızaran yerler varsa karışıma bir pamuk banarak bunu cildinize sürebilir, 15 dakika bekleyebilirsiniz.

Kilo Verdirir

Zerdeçallı süt yağların parçalanmasına yardımcı olur ve bilhassa kilo kontrolünde fayda sağlar.

Egzema

Egzema tedavisi için günde bir bardak içebilirsiniz.

Uykusuzluk

Sıcak bir zerdeçallı süt, triptophan adlı amino asidi üretmenizi sağlar ve bu da iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Cildi Güzelleştirir

Zerdeçallı sütteki antioksidan özellikler serbest radikaller ile savaşarak cildinize zarar veren ve onu yaşlandıran faktörleri ortadan kaldırırlar.

Alzheimer Hastalığı

Günlük olarak tüketilen zerdeçallı süt, Alzheimer hastalığının ilerlemesine engel olmakta veya yavaşlatmaktadır.

Cildin Kusurlarını Geçirir

Antik çağlarda bir güzellik ürünü olarak kullanılan zerdeçallı süt, ciltteki çizgileri, kırışıkları ve akne lekelerini ortadan kaldırmakta ve kusursuz görünüme katkıda bulunmaktadır.

Otoimmün Hastalıkları İyileştirir

Bazen beklenmedik sebeplerden dolayı bağışıklık sistemimiz kendi hücre ve dokularımıza saldırmaya başlar ve buna sebep olan hastalıklara otoimmün hastalıklar adı verilir. Zerdeçallı süt ise bu rahatsızlıklardan korunmanız için imkanlar sunmaktadır.

Baş Ağrısına İyi Gelir

Sıcak bir zerdeçallı süt, baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Zerdeçal sıvı akışını iyileştirir ve böylece sinüzit gibi problemlerden de kurtulmanıza yardımcı olur.

Üreme Sağlığını İyileştirir

Bu karışım bir östrojen etkisi gösterir ve bu nedenle kadınların üreme sistemlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Özellikle hormonal dengesizliklerden dolayı gebe kalamayan kadınlar için önerilmektedir.

Uyarılar

• Tüketmeden önce zerdeçal ve süte alerjiniz olmadığından emin olun.
• Aşırı tüketmeyin çünkü aşırı tüketimi mide yanmasına, hazımsızlığa, ishale, bulantılara, karaciğer problemlerine, iç kanamaya, idrar kesesi kasılmalarına, düşük kan basıncına ve adet döngüsünün bozulmasına sebep olabilir.
• Hamile kadınlar aşırı zerdeçal tüketmemeliler.
• Zerdeçal çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir ve bu nedenle ilaç kullananlar doktorlarına danışmalılar.