Günümüzde ametistten çinkotaşına [zincite] değin, geniş bir kristal taş alfabesi mevcuttur. 10 güçlü şifa taşı türü ve özellikleri ile ilgili olan bu kılavuz, kendi amacınız için en mükemmelini bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Sizin için doğru olan kristali nasıl bulabilirsiniz?

Sizin için doğru olan kristali nasıl bulabilirsiniz?
Sizin için doğru olan kristali nasıl bulabilirsiniz?

Love and Light School of Crystal Therapy’nin kurucusu ve eğitim direktörü Ashley Leavy’ye göre, kristal bulmanın birkaç yolu vardır:

1.Sezgilerinizi takip edin.

İlk olarak, sezgisel rotanız üzerinde ilerleyebilirsiniz. Yerel bir kristal taş dükkanına göz atın ve kendinizi gerçekten o mekanda serbest bırakın. “Bir adım geri durup uzaktan tüm farklı kristallere göz gezdirin.” diye ifade eder Leavy. O taşlardan birinin şüphesiz size seslendiğini hissedebilirsiniz.

“Ellerinizi onların üzerinde tutun ve sizi çeken bir şey hissedip hissetmediğinize bakın,” diye öneride bulunur ya da gözlerinizi kapatın, sonra açın ve “hangisinin gerçekten sizin için bir adım öne çıktığını görün” diye ekler.

2.İhtiyaçlarınıza en uygun taşı araştırın.

Bir diğer kristal belirleme yöntemi olarak, kendi hayatınıza neyi çekmek istediğinize göre de bir taş seçebilirsiniz. Yeni başlayanlar, herkesin taşlarla kendine özgü farklı bir deneyime sahip olacağını bilerek farklı kristallerin niteliklerini araştırabilir.

Araştırma yoluna gitmeden önce ise gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu düşünmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Leavy, örneğin aşk departmanında gerçekten ihtiyaç duydukları şeyin daha fazla güven veya daha iyi iletişim olduğu ortaya çıktığında, mağazasına aşk için bir kristal arayan insanlar geldiğini anlatır.

 

Etik ve sürdürülebilir kaynakları olan kristalleri bulmak.

Leavy, etik ve sürdürülebilir kaynaklardan gelen kristalleri satın almakla ilgili olarak, dikkate alınası dört ana unsurun şunları içerdiğini ifade eder:

 • İlgili kristalleri çıkaranların çalışma koşulları güvenli mi?
 • Çalışanlara adil ücret veriliyor mu?
 • Çocuk işçi çalıştırılıyor mu?
 • Minimum düzeyde çevresel bir etki söz konusu mu?

“İnsanlar çoğu zaman ‘etik’ kelimesini, genel bir ifade olarak kullanır,” diye ekler; bu yüzden bir tedarikçiye bu soruları sormak gerçekten önem arz eder.

Leavy ayrıca madencilikten kaynaklanan büyük çevresel etkilerin olduğu, işçilere adil bir şekilde ödeme yapılmadığı, güvenli olmayan madencilik koşullarının bulunduğu ve çocuk işçi sorunlarının varolduğu dünyanın belirli bölgelerine aşina olunmasını ve özellikle bu bölgelerden kristal taş satın alırken, bilinçli olarak daha dikkatli olunması gerektiğini tavsiye eder.

 

10 güçlü kristal ve bunların nasıl kullanılacağı:

1. Mutluluk için: Sitrin [Citrine]

Mutluluk için: Sitrin [Citrine]
Mutluluk için: Sitrin [Citrine]
Sitrin (topaz, sahte ya da sarı yakut olarak da geçer) bir mutluluk ve mevcudiyet kristalidir. Kristal uzmanı Heather Askinosie’in belirttiği üzere: “Bir sitrini elinizde tutmak, gerçekten dikkatli olmak ve dünyayı şu anda olduğu gibi takdir etmek için dostça bir hatırlatma görevi görür.”

Harika bir tezahür taşıdır ve bizi hayallerimizi takip etmeye, pozitif kalmaya ve yaşam boyunca minnetle yürümeye teşvik eder. Solar pleksus çakrası ile ilişkilidir ve nefes çalışması sırasında kullanılacak güçlü bir kristaldir.

Nasıl kullanılır:

Goldirocks’tan Yulia Van Doren, sitrin için şu görselleştirmeyi önerir:

 1. Sessiz bir yer bulun ve ayaklarınızın yerle bağlantı kurabilmesi için ayakkabılarınızı fırlatın.
 2. Elinize bir parça sitrin alın veya bir tanesini göbeğinize koyun ve belirli bir hedefiniz olduğunu hayal edin. Bu hedefi şeffaf bir balonun içerisinde görselleştirerek düşünün ve önünüzde birkaç metre asılı kalmasına izin verin.
 3. Sitrin kristalinizden enerji veren alevlerin çıkmaya başladığını, yukarı ve dışa doğru titrediğini, balonun rengini yavaşça şeffaftan altın, ateşli bir turuncuya çevirdiğini hayal edin.
 4. Bir nefesle parıldayan balonu havaya uçurun.. hayallerin her zaman gerçekleştiği ve yapılacaklar listelerinin her zaman zamanında bittiği diyara.
 5. Bitirdiğinizde kristalinize teşekkür etmeyi unutmayın; minnettarlığınız, kişisel enerjinizi kristalden ayırır ki, bu çok önemli bir son adımdır.

Kökeni nereden:

Sitrin, kökleri tüm dünyada olan bir kuvars çeşididir. Çoğu ticari sitrin şu anda Brezilya ve Uruguay’dan çıkarılır; ancak Rusya dağlarının yanı sıra Kazakistan, Madagaskar ve daha pek çok yerde de bulunur.

2. Bolluk için: Malakit [Malachite]

Malakit (bakırtaşı olarak da geçer); parayla ilgili tüm korkularınızı veya şüphelerinizi dönüştürmek için size güç ve cesaret verebilecek, güzel bir zümrüt renkli taştır. Bazen bolluk edinme yolumuzda duran en büyük engel kendimizdir; ancak bu taş yakınımızda olduğunda, bolluğu hak ettiğimiz ve onu elde etme gücüne sahip olduğumuz bize hatırlatılır.

Nasıl kullanılır:

Askinosie, istediğiniz hayatı yaşamak için ihtiyacınız olan cesareti kendinize çekmek üzere bir malakit taşını kalbinizin üzerine koymanızı önerir. “Kendinize sorun, kalbim ne istiyor? Bana tutkuyu getiren nedir? Tutkumu finansal hedeflerimle nasıl uyumlu hale getirebilirim?” Malakit, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda size rehberlik edebilir.

Kökeni nereden:

Malakit, bir bakır karbonat hidroksit mineralidir ve dünya çapında, özellikle Rusya’nın Ural bölgesinde bulunur. Ayrıca önemli miktarda Meksika, Avustralya, Kongo, Gabon, Zambiya ve Namibya’da yer alır.

3. Netlik için: Şeffaf Kuvars [Clear Quartz]

Netlik için: Şeffaf Kuvars [Clear Quartz]
Netlik için: Şeffaf Kuvars [Clear Quartz]
Berrak veya şeffaf kuvars, mağazalarda ve internette bulabileceğiniz en popüler taşlardan biridir ve Askinosie, bu taşın belirli bir nedenden ötürü bu kadar çok sevildiğini söyler.

Vücudu dengelemeye ve zihni temizlemeye yardımcı olduğu için uzun zamandır saygı gören bir taştır ve berrak rengi, onu çeşitli senaryolar ve durumlar adına çok yönlü bir kristal haline getirir. “Bu nedenle, kristallerin şifa dünyasına tamamen yeni başlayan biriyseniz; şeffaf kuvars, bu başlangıç ​​için harika bir taştır” diye ekler.

Nasıl kullanılır:

Askinosie, kuvarsı sol elinizde eş deyişle dişil, alıcı elde tutmanızı önerir: “Gözlerinizi kapatın. Harekete geçebileceğiniz ve sizi finansal hedeflerinize daha da yaklaştıracak bir şeyi yüksek sesle söyleyin.”

Ardından, kuvarsın sizi yönlendirmesine izin verin. Hedeflerinizi tezahür ettirmek için ne gerekiyor? Berrak kuvarsın rehberliğinde, ulaşılabilir ve eylem odaklı bir plan oluşturun.

Kökeni nereden:

Kuvars, sitrin gibi dünyanın her yerinde bulunan kristal bir mineraldir. Bugün bulabileceğiniz berrak kuvarsların çoğu orijinal olarak Alpler, Brezilya, Japonya ve Madagaskar’dan gelir; ancak ABD’de, Hot Springs bölgesinde, Arkansas’ta ve New York’un merkezinden uzak kesimlerinde nadir de olsa bulunabilir.

4. Aşk için: Pembe Kuvars [Rose Quartz]

Konu romantizm olduğunda herkesin favorisi olan pembe kuvars, koşulsuz sevginin taşıdır. Kalp çakrası ile ilişkilidir ve, bizi başkalarını ve tabii ki kendimizi affetmeye teşvik eder.

Bu taş, kendinizi sevme ve başkalarından sevgiyi açık bir kalple kabul etme yeteneğinizi beslemek ve desteklemek için harika bir kristaldir.

Nasıl kullanılır:

Askinosie’in aşağıdaki basit kalp çakra ritüelini denemeniz önerilir:

 1. Pembe kuvars taşınızı elinize alın ve kalbinizin üzerine koyun.
 2. Altı derin nefes alın (6, genellikle aşkla ilişkilendirilen bir sayıdır).
 3. Nefes alırken; taşın kalbinize sevgi yaydığını, kalp alanınızı iyileştirmek için karanlığı ve acıyı temizlediğini hayal edin.
 4. Gün boyu sevgi dolu enerjisi için, kalp çakranızın üzerine denk gelen pembe kuvars bir kolye de takabilirsiniz.

Kökeni nereden:

Pembe kuvars taşı, iri taneli bir kuvars çeşididir ve dünyanın her yerinde bulunabilir. Bugün satın alabileceğiniz pembe kuvarsların çoğu esas olarak Namibya, Mozambik ve Sri Lanka’da çıkarılmış olmasına rağmen; Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Madagaskar madenlerinden de gelmiş olabilir.

5. Olumsuzluğu gidermek için: Siyah Turmalin [Black Tourmaline]

Bol miktarda durgun negatif enerji varmış gibi hissediyorsanız, siyah turmalin sizin için harika bir seçenektir. Eviniz veya ofisiniz olsun, mekanı enerjisel olarak temizlemek ve daha olumlu bir alan yaratmak için harika bir kristaldir. Ayrıca herhangi bir alanı topraklama kabiliyeti ile de koruma edimi adına, güçlü bir taş olduğuna inanılır.

Nasıl kullanılır:

Gerçekten de, olumsuzluğu gidermek için siyah turmalin kullanmak daha kolay olamaz! Öyke ki, sadece turmalini evinizin ön kapısına yerleştirin veya katları varsa, birkaçını da evinizin köşelerine dağıtın. Orada bir olumsuzluk olduğunu düşünüyorsanız, ofisinize veya çalışma alanınıza da yerleştirebilirsiniz. Ekstra koruma ve pozitiflik için masanızın üzerinde de bulundurabilirsiniz.

Kökeni nereden:

Siyah turmalin esas olarak Brezilya’da olmakla birlikte Nijerya, Tanzanya, Kenya, Mozambik ve Malavi gibi Afrika’nın birçok yerinde çıkarılan kristal bir mineraldir. Ayrıca Asya’da, Hindistan, Sri Lanka ve Endonezya gibi ülkelerde de çıkarılır.

6.  Duygusal destek için: Aytaşı [Moonstone]

Aytaşı; duyguları dengelemesi, odağı geliştirmesi ve yaşam döngülerine karşılık gelmesiyle bilinir ve bu nitelikleri onu, genel olarak çok destekleyici bir kristal yapar. Ayrıca ilahi dişil ile bağlantıyı güçlendirdiğine ve anaçlık, manevi merak, teslimiyet edimlerinin yanı sıra kabul ile sabır duygularını arttırdığına inanılır.

Leavy’e göre, “Aytaşı, vahşi yanınıza teslim olma ve tutkularınızın peşinden gitme yoluyla bulunan özgürlüğü deneyimlemeniz için sizi teşvik eder.”

Nasıl kullanılır:

Leavy, “Bir yandan derin nefes alırken diğer yandan aytaşınızı tepe çakranızın üzerinde 60 saniye boyunca tutun ve tepe çakranın merkezi ile aytaşının parlak kırmızı bir renkte ışıldadığını görselleştirin.” diye açıklar.

“En yüksek iyiliğiniz için olmayan her türlü enerjinin; çakra merkezinden dışarı çekildiğini, bacaklarınızı aşağı doğru hareket ettirdiğini ve ayak tabanlarınızdan geçerek yeryüzüne indiğini hissedin. Taşı sakral çakranıza doğru hareket ettirin ve bu defa aynı işlemi, gözünüzde turuncu rengi canlandırırken tekrarlayın. Bu şekilde devam edin; solar pleksus çakrasında sarı, kalp çakrasında yeşil, boğaz çakrasında açık mavi, üçüncü göz çakrasında çivit mavisi ve taç çakrada menekşe rengini görselleştirin. Uygulamayı tamamlamak üzere üç derin, temizleyici nefes alın.”

Kökeni nereden:

Bazen ‘hekatolit [hecatolite]’ olarak da adlandırılan aytaşı, feldispat [feldspar] adlı ve yerkabuğunda en yaygın olarak bulunan mineral grubunun bir parçasıdır; ABD’den Avustralya’ya, Madagaskar’dan Avusturya Alpleri’ne ve daha fazlasına kadar dünyanın her yerinde bulunabilir.

7. Topraklama için: Siyah Obsidyen [Black Obsidian]

Topraklamaya ihtiyacınız varsa siyah obsidiyen [cam kaya olarak da geçer] mükemmel bir taş  seçimidir. Bakış açısı bulmanıza ve umutlu kalmanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici ve pozitif bir enerji sunar. Ayrıca merkezlenmeye, anda hissetmeye, enerjiyi temizlemeye, dünyaya ve kendi bedenlerimize bağlanmaya da yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır:

Duygusal olarak çalkantılı veya merkezinizde hissetmediğiniz olası bir günde, siyah obsidiyeninizi üzerinizde ya da elinizi uzatıp hemen kolayca ulabileceğiniz bir şekilde cebinizde veya çantanızda tutmanızda fayda vardır.

Eğer otomobilde çok fazla vakit geçiriyorsanız ve trafikten bıkma eğilimindeyseniz ya da trafikte öfkelenmeye yatkınsanız, sakin olduğunuzu size hatırlatması adına arabanızda da bir tane siyah obsidyen bulundurabilirsiniz.

Kökeni nereden:

Leavy, siyah obsidyenin genellikle çok fazla volkanik aktivitenin olduğu Meksika veya Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinden geldiğini belirtir. Ayrıca Arjantin, Şili, Ekvador ve Guatemala dahil olmak üzere Güney Amerika’daki ülkelere ve hatta kuzeye Kanada’ya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne değin yayılmış durumdadır.

8.Korunma için: Şungit [Shungite]

Crystals for Healing kitabının yazarı Karen Frazier şungitin (yaşam taşı olarak da geçer), son derece topraklayıcı olduğunu ve kişiyi elektromanyetik frekanslardan koruduğunun düşünüldüğünü vurgular. Ve Leavy’nin eklediği üzere, kozmik bilgeliği ve karmik dersleri daha iyi bütünleştirmeye de yardımcı olabilir; çünkü “sahip olduğu yüksek titreşim, ruhsal bedeninizi fiziksel düzleme indirmenize yardımcı olur.” diye açıklar.

Nasıl kullanılır:

Leavy, merkezde kalmak için sadece bir parça şungit takı takmanızı önerir: “Kendinizi bunalmış hissettiğiniz her an; dikkatinizi taşın fiziksel bedeninizle temas ettiği yere getirin, gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Dörde kadar sayarak nefes alın, dörde kadar sayarak nefesinizi tutun ve sonra yine dörde kadar sayarak nefes verin. Bu derin, ritmik nefes sizi tekrar merkezinize getirecek ve zihninizde dinginlik yaratmanıza yardımcı olacaktır.”

Kökeni nereden:

Kuzeybatı Rusya, en büyük ve en eski şungit kaynağının bulunduğu yerdir; ancak Avusturya, Hindistan, Kazakistan ve Kongo’da da maden yatakları mevcuttur.

 

 1. Sezgilerinizle temas kurmak için: Siyah Jade [Black Jade]

Sezginizi güçlendirmek ve en yüksek benliğinizin ihtiyaç duyduğu şeylerle temas kurmak istiyorsanız, siyah jade (diğer adıyla yeşim taşı) sizin için iyi bir seçim olabilir.

Olan her şeyin arkasındaki gerçeği görebilmeniz adına sezgilerinizi öne plana almanızı sağlar ki bu sayede, olumsuz insanlardan ve durumlardan uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır:

Siyah yeşim; sezginizin ön planda ve merkezde olmasına ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz her an, elinizin altında olması gereken harika bir kristaldir. Seyahat ederken, yeni bir şey yaparken, yeni insanlarla tanışırken veya gerçekten ekstra doz sezgi ve netlik istediğinizde yanınıza almayı unutmayın.

Kökeni nereden:

Siyah yeşim olarak adlandırılan iki tür taş vardır: nefrit (nephrite) ve jadeit (jadeite). Bazen siyah jadeit olarak da adlandırılan bu nadir mineral, öncelikle Burma ve Guatemala’da bulunur. Siyah nefrit veya nefrit yeşim (jade), daha yaygın olan siyah yeşim çeşididir ve ABD’nin Batı Kıyısında yer alır.

 

 1. Yaratıcılık için: Karnelyan [Carnelian]

Yaratıcı bir çöküş içindeyseniz; karnelyan diğer adıyla akik, ihtiyacınız olan taş olabilir. Kişinin kendisini tükenmiş, sönük ve sıkışmış hissettiren bloklarını kaldırmak için kullanılabilir. Ve yaratıcı enerji ve cinsel enerjinin her ikisi de sakral çakra ile ilişkili olduğu için; tahmin ettiğiniz üzere, akik cinsel enerjiyi arttırmak üzere harikadır.

Nasıl kullanılır:

Sadece akiğin muhteşem turuncu rengine bakmak bile tutkuyu, motivasyonu, yaratıcılığı, güveni ve neşeyi canlandırabilir. Ayrıca, tezahürlerinize biraz daha canlılık kazandırmak için vizyon panonuzun yanına da yerleştirebilirsiniz.

Kökeni nereden:

Bugün satın alabileceğiniz ticari akiklerin çoğu, dünyanın her yerinde bulunmasına rağmen, Hindistan’daki madenlerden çıkarılır. Ayrıca Brezilya, Mısır ve Uruguay’ın yanı sıra ABD’deki Washington Eyaleti’nde ilgili maden kaynakları bulunur.

 

Kristallerinizin bakımı nasıl bakılır.

İster yeni bir kristal satın almış olun, ister bir süredir enerjetik tazelenmeye ihtiyaç duyan bir kristaliniz olmuş olsun; onları temiz, berrak ve aktif tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Bunu yapmanın ise birçok yolu vardır, bu nedenle kristal temizleme ve şarj etme konusundaki geniş kılavuz yazısına da göz atmayı unutmayın deriz.

Bazı kristaller suyla temizlenebilir, ancak bazıları gözenekli yapısına bağlı olarak su ile temizlenemez; bu nedenle belirli yönergeleri tek tek kontrol etmek her zaman için en iyi yoldur.

Özellikle kolayca kırılabilir keskin kenarları bulunan kristallerinizi, zarar görmeyecekleri güvenli bir yerde muhafaza etmeniz çok önemlidir. Taşlarınızı kullanmadığınız zamanlarda ise yumuşak bir keseye koyarak veya bir kumaş parçasına sararak saklamanızı öneririz. Ritüel sunağınızda veya evinizin başka bir yerinde onları sergileyecekseniz de yine arada bir temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekir.

 

Ez Cümle.

Koleksiyonunuzdaki kristallerin temel niteliklerini öğrendikten sonra, onları günlük yaşamınıza dahil etmenin gerçekten oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Bir gün güvene ihtiyacın olabilir ve akik taşını elinize alabilirsiniz. Bir sonraki gün ise belki daha topraklanmış hissetmek istersiniz, o zaman da obsidiyeninize elinizi uzatırsınız. Emin olabileceğiniz bir şey var ki o da: Neye ihtiyacınız olursa olsun, peşinden giderken sizi desteklemeye yardımcı olacak bir kristal mutlaka vardır.