10 Temmuz 2021 Cuma günü gerçekleşecek olan Yengeç yeniayı Uranüs ile pozitif bir bağlantıya sahip olacak. Bu nedenle Temmuz yeniayı astrolojisinin spiritüel anlamı pozitif değişiklik, özgürlük, heyecan ve daha yüksek öz farkındalıkla ilgili olacak. Bu yeniay sırasında sabit bir yıldız Ay ile kavuşacağı için ortaklık ve uzlaşmalar ön plana çıkacak.

Yengeç yeniayının bir diğer önemli etkisi ise Venüs tarafından yoğun bir şekilde etkilenmesi nedeniyle aşk ve para ile ilişkili gecikmeler, kısıtlamalar, beklenmedik aksilikler ve hayal kırıklıklarıyla ilgili olacak. Bununla birlikte Uranüs’ün olumlu etkisi bu tür olası sorunların üstesinden gelmek için farkındalık, sezgi ve yaratıcılığa sahip olmamızı sağlayacak.

Yengeç Yeniayı Astrolojisi

10 Temmuz’da 18°01′ Yengeç burcunda gerçekleşecek olan yeniay Uranüs ile altmışlık açı yapacak. Bu olumlu bir etki olsa da Uranüs ile zorluk yaratacak olan üç tane kare bulunuyor. Bununla birlikte en çok açıya sahip olan gezegen Venüs olduğu için bu yeniayda en çok para ve aşk konuları etkilenecek. Bu konularda öncelikle Venüs nedeniyle ortaya sorunlar çıkacak, ancak daha sonrasında bu sorunlar yeniay ve Uranüs arasındaki altmışlık açının sunduğu çözümlerle aydınlatılacaktır.

Yeniayın Anlamı

Güneş ile kavuşan Ay, bir döngünün sonunu ve 28 günlük yeni bir döngünün başlangıcını temsil eder. Canlandırıcı bir enerji patlaması ile başlangıç verir. Ancak aynı zamanda mantıksız bir şekilde duygusal olmayacak şekilde, yani çok soğuk olmadan ya da hesaplama yapmadan bir duygusal denge getirir.

Bu nedenle yeniay yeni başlangıçlar yapmak, yeni bir sayfa açmak ya da yeni bir projeye başlamak için mükemmel bir zamandır. İlerlemek için yeni ve yaratıcı yollar ararken eski alışkanlıkları, davranışları ve inançları da sorgulayabilirsiniz.

Venüs Sorunları

Venüs ile Mars kavuşumu yakın ilişkiler ve cinsel doyuma yönelik olarak artan bir arzu getirecek. Cinsel tatmine yönelik duyulan yoğun bir ihtiyaçla hareket ederek birliktelik yaşayacağınız kişiyi ararken oldukça açık olabilirsiniz. Satürn ve Uranüs’ün zorlayıcı yönleri nedeniyle bu dürtü agresif hale gelebilir ve diğer insanları rahatsız edebilir.

Bununla birlikte tutkunuzu ve coşkunuzu yönlendirebilirseniz, artan karizmanız ve cinsel çekiciliğinizle partneriniz ya da olası partnerleriniz için oldukça çekici olabilirsiniz. Bu yeniay özellikle de dans ya da heykel gibi fizikselliğin ve sanatın bir araya geldiği yaratıcı projelere başlamak için güzel bir yeniay olacak.

Satürn-Venüs karşıtlığı aşk hayatınızı ve maddi durumunuzu etkileyen gecikmeler ve kısıtlamalar nedeniyle üzüntü ve yalnızlık getirebilir. Kendinizi sevdikleriniz tarafından baskı altına alınmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak işlerin umurunuzda olduğunu göstermek için yapabileceğiniz en iyi şey çok çalışmak ve somut şeyler yapmak olacaktır. Çabalarınız şimdilik göz ardı edilebilir, ancak bunların karşılığını uzun vadede alacaksınız. Bu zamanlar, hazırlık çalışmaları yapmak için iyi zamanlardır. Borcunuz varsa ödemeye çalışın ya da en azından hangi durumda olduğunuzu görmek için bunları düzenleyin.

Venüs-Uranüs karesi beklenmedik dürtüler ya da olaylar aracılığıyla aşk ilişkilerinin sağlamlığını test edebilir. Artan özgürlük ve heyecan ihtiyacı ile sevdiğiniz kişi teste tabi olabilir ya da gözler ilişki dışındaki kişilere kayabilir. Bununla birlikte özellikle de partnerlerin açık fikirli oldukları sağlıklı ilişkilerde büyük olaylar görülmeyecektir. Biriyle flört ediyorsanız, heyecan verici ya da farklı olan başka insanlardan etkilenebilirsiniz. Ancak hakkında hiçbir şey bilmediğiniz biriyle tanışırken risk almaktan kaçınmaya çalışın.

Satürn-Uranüs karesi kısıtlayıcı değişiklikler ya da beklenmedik kısıtlamalar getirir. Aynı zamanda istemediğiniz değişiklikler de getirebilir. Veya istediğiniz türde değişiklikler yapmanızı zorlaştırabilir. Bu kare nedeniyle sinir bozucu ve gergin zamanlar yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte açık fikirli, sabırlı ve esnek olabilirseniz, ilk başlarda zorluk gibi görünen şeyleri hayatınızdaki olumsuz, kısıtlayıcı ve sınırlayıcı şeylerden kurtulmak için fırsatlara dönüştürebilirsiniz.

Yeniaydaki Çözülmeler

Yeniay ile Uranüs arasındaki altmışlık açı olumlu değişim, hoş sürprizler ve cesaret verici karşılaştırmalar getirecek. Konfor alanınızdan ayrılma ve yeni ve heyecanlı bir şeyler deneme isteği ve özgürlüğü hissedeceksiniz. Kişiliğinizin daha gösterişli, yaratıcı ve tuhaf yanlarını ifade etme konusunda kendinizi daha rahat hissetmeniz gerekiyor. Yeniay zamanı, alışılmışın dışında, garip ya da farklı kültürlerden ya da etnik kökenlerden gelen insanlarla tanışmak için iyi bir zaman olacak.

Artan öz farkındalık, sezgi, içgörüler, merak ve yeni keşifler yapmanıza ve beklenmedik fırsatlardan yararlanmanıza olanak tanıyacak yaratıcılıktan yararlanmanıza imkan tanır. Karşıt görüşte olmak ya da hayatınızda değişiklikler yapmak bu defa o kadar da yıkıcı olmayabilir. Daha fazla etkinlik sağlayacak şeyleri yapmanın yeni yollarını bulacaksınız.

Yeniaydaki Sabit Yıldızlar

Temmuz yeniayı Yengeç burcunda gerçekleşecek olsa da aslında İkizler Takımyıldızı içerisinde yer alıyor. Bu tutarsızlık, Güneş burçlarının 2000 yıl önce isimlerini aldıkları Takımyıldızlar ile neredeyse bir burç kadar (30 derece) hizadan çıkaran ekinoks presesyonundan kaynaklanmaktadır.

İkizler Takımyıldızı

İkizlerin sorun ve gözden düşme, hastalık, servetin kaybı, ıstırap verdiği ve dizler için tehlike oluşturduğu söylenir. Ancak aynı zamanda yoğun bir adanmışlığı, dehayı, aklın genişliğini, iyiliği ve geniş görüşlülüğü de temsil eder.

İkizler cömert ve iffetli bir kişilik verir. Felsefe ve astronomiye düşkün olan kişilerle birlikte cömert ve bazen de şiddetli kişiler de İkizler’e işaret eder. Modern astrologlar İkizler’e şu özellikleri atfetmektedir: Zeki, sezgisel, huzursuz, kalpsiz, güvenilmez. meraklı, azim yoksunu ve bazense çok zeki.

Sabit Yıldız Wasat

18°48′ Yengeç’te bulunan sabit yıldız Wasat, Satürn’ün doğasına sahiptir. Öncelikle şiddet, kötü niyet, yıkıcılık verir ve aynı zamanda kimyasallar, zehirler ve gaz ile ilişkilidir.

Satürn’ün Wasat üzerindeki ağırlığı, doğum haritalarında 18–20° Yengeç burcu aktif olan kişilerdeki ağırlığı ve karanlığı açıklamaya yardımcı olur. Bunun dışında Wasat, diğer insanlar çekince içerisindeyken kamu işlerinde ya da yönetimle ilgili sorunlarda açık bir otorite ile konuşabilme niteliği verir.

Wasat yıldızının ismi Arapça “Al Wasat”tan, yani “orta” kelimesinden gelmektedir. İkizler Takımyıldızı’nı ortada birleştiren bu yıldız ortaklıklar ve uzlaşmaların yanı sıra ayrılıkla da ilişkilidir. Kişiler arasında köprüler kurmaya, ittifaklar ve anlaşmalar oluşturmaya yardımcı olur ve savaştansa barışa yol açar.

Yengeç Yeniayı Özeti

9 Temmuz yeniayı Venüs’ün zorlayıcı yönleri nedeniyle aşk ve parayla ilgili bazı sorunlar doğurmaktadır. Sabit yıldız Wasat’ın etkisi Satürn ile birlikte iç karartıcı ve yıkıcıdır. Bu yıldızın kötü yönlerinden etkilenmemek için ortaklıklara ve uzlaşmalara  önem vermek gerekir.

Yengeç yeniayının zorlayıcı doğasından kaynaklanan sorunları aşmak ya da bunlardan uzak durmak için bir diğer yardımcı açı ise yeniay ile Uranüs arasındaki altmışlık açı olacak. Beklenmedik fırsatlar ve değişime duyulan isteklilik, tüm aksiliklerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

10 Temmuz yeniayının etkisi 8 Ağustos’taki yeniaya kadar dört hafta sürecek. Yeni projelere başlamak için en iyi zaman Ay’ın dolunay evresine kadar olan 10 Temmuz-24 Temmuz arasında olacak.