2019’un en moda bıyık modelleri

2019’un en moda bıyık modelleri

Erkeklerin yüzlerinde değişiklik yapabilecekleri en kolay şeylerin başında saçlardan sonra sakal ve bıyık geliyor. Pek çok erkek ne tarz bıyığın kendine yakışacağına emin olamasa da yapabileceğiniz çok sayıda bıyık çeşidi olduğundan kendinize uygun olan bir modele mutlaka denk geleceksiniz.

Bıyık bırakmak için öncelikle biraz sabretmeniz gerekiyor. Çünkü bıyık bırakmak için tüm bıyık ve sakalınızın uzamasını beklemeniz lazım. Ayrıca onları ilk kez uzatıyorsanız beklediğiniz kadar kalın çıkmadıklarını görebilirsiniz. Ancak sabretmeniz ve kalınlaşmalarını beklemeniz iyi olacaktır. Bıyık ve sakallarınız istediğiniz uzunluk ve kalınlığa geldiği zaman istediğiniz modeli seçip uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yazımızda yer alan bıyık modellerine bakarak yüz şeklinize uygun olan bir bıyığı seçip deneyebilirsiniz.

Gidon bıyık modeli

Gidon bıyık, yüzyıllardır erkekler tarafından çokça tercih edilen bir bıyık modeli olarak yerini koruyor. Modern bir görünüm sağlayan ve son derece popüler olan gidon bıyığı sakal ile birlikte kullandığınızda daha da dikkat çekici bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bıyığınızın bu modeldeki gibi kıvrımlı durmasını istiyorsanız bıyıklar için özel şekillendiriciler kullanabilirsiniz.

Moğol bıyığı

En erkeksi bıyık modellerinden biri kabul edilen Moğol bıyığının size yakışacağını düşünüyorsanız öncelikle bıyığınızın belli bir uzunluğa gelmesini beklemeniz gerekiyor. Ancak bıyıklarınızı uzatırken onların dudak üstünüzü kapayacak şekilde uzamış kısımlarını kısaltmayı ihmal etmeyin. Moğol bıyığını en doğru şekilde kullanmak istiyorsanız çenenizi ve boynunuzu pürüzsüz hale gelecek şekilde tıraş etmeniz gerekiyor. Bıyığınız uzadıkça düzeltme yapmak için hassas bir düzeltici kullanmaya dikkat edin, aylarca uzattığınızı bıyıklarınızı yanlış bir şekilde kesip kaybetmek istemezsiniz.

Pos bıyık

Pos bıyık, uğraşması ve elde edilmesi zor olmayan bıyıklardan bir tanesidir. Ne çok ince ne de pala bıyık kadar kalın olmayan pos bıyıklar sayesinde rahat kullanılan bıyıklara sahip olabilirsiniz. Pos bıyık kullanmak istiyorsanız bir süre uzattığınız bıyıklarınızı aşağı doğru taramanız gerekiyor. Ardından bıyıklarınızın keskin bir görüntü oluşturması için üst dudak üzerindeki kılları düzeltmeniz gerekiyor. Bıyıklarınızın uçlarını ise dudak kenarlarından dışlara doğru düzeltmelisiniz. Bıyıklarınızın dağınık görünmemesi için bu işlemi belli aralıklarla yapmak iyi olacaktır.

İnce bıyık

Yüz şekliniz kare ve köşeliyse ince bıyık deneyebilirsiniz. İnce bıyık modeli için bıyıklarınızın çok fazla uzamasına gerek yok. Öncelikle birkaç santim uzamaya bıraktığınız sakal ve bıyıklarınızı tıraş etmeniz gerekiyor. Hassas kullanım sağlayan bir tıraş makinesi aldıktan sonra bıyığınızın burnununuzun altına gelen kısmını düz bir çizgi olacak şekilde tıraş edin. Ardından dudağınızın üstündeki bıyıkları da ortada bıyıklarınız ince kalana kadar tıraş edin. Bıyığınızın görünümüzü korumak için tıraş makinenizle sık sık düzeltmeyi ihmal etmeyin.

Çin/at nalı bıyığı

Moğol bıyığına benzeyen Çin bıyığının yüze daha değişik bir hava kattığı söylenebilir. Uzattığınız sakal ve bıyıklarınızı Çin modeli kullanmak için alt dudağınızın iç kenarlarından aşağıyla doğru belli bir alanı tıraş etmeniz gerekiyor. Dudağınızın dış kenarlarından ise dilediğiniz kalınlıkta bıyığınızı bıraktıktan sonra geri kalanını tıraş edin. Görünümünüzü korumak için ise uzayan bıyıklarınızı düzeltmeyi ve yüzünüzün geri kalanının pürüzsüz görünmesini sağlamayı ihmal etmeyin.

Kaytan bıyık

Bıyıklarınız çok ve kalınsa deneyebileceğiniz bir model de kaytan bıyık olabilir. Gösterişli bir tarzı olan kaytan bıyıkla oldukça iddialı bir tarza sahip olabilirsiniz. Kaytan bıyık denemek istiyorsanız öncelikle tüm sakal ve bıyığınızı en az 2 santimetre olacak şekilde uzatın. Ardından iyi bir tıraş makinesiyle bıyığınız hariç geri kalan sakallarınızı kesin. Sakalınızı dudaklarınızın kenarından 1 santimetre aşağısına kadar düzeltin. Kaytan bıyığı kirli sakalla kullanabilirsiniz. Ancak bıyıklarınızın daha çok ön plana çıkmasını istiyorsanız sakalınızı kirli bırakmak yerine tamamen kesebilirsiniz. Kaytan bıyık uzun kullanılsa da onu düzenli aralıklarla düzeltmeyi unutmayın. Tarayarak ve vaks gibi şekillendiriciler kullanarak dağınık görünmemelerini sağlayabilirsiniz.

Piramit bıyık

Piramite benzeyen görünmüyle dikkat çeken bu bıyık modelinde bıyıklar dudak üstüne doğru kalınlaşırken burna doğru incelir bir yapısı vardır. Bu tarz bıyıkları doğru bir şekilde kullandığınızda oldukça erkeksi bir görünüm verecektir. Piramiy bıyık elde etmeniz için bıyıklarınızı iyice uzatıp daha sonra yüzünüzde hiç sakal kalmayacak şekilde tıraş etmeniz gerekiyor. Burnunuza doğru inceltmeniz gereken bıyığınızı tıraş ederken şeklini bozmamak için dikkatli olun.

Zappa bıyığı

Zappa bıyığı için bıyıklarınızı dudaklarınızın köşelerinden 1-2 santim aşağıya uzayacak şekilde bırakmanız gerekiyor. Güze bir Zappa bıyığı bırakmanız için dudak kenarınızda bıraktığınız bıyık haricinde kalan sakalları kesmeniz lazım. Tabi alt dudağınızın altında bir miktar sakal bırakmanız gerekiyor. Her ne kadar bu model biraz zahmetli gibi görünse de arada bir yapmanız gereken düzeltme işlemlerinden başka bir zorluk yaratmayacaktır.

Clark Gable bıyığı

Bizim Sadri Alışık ve Ayhan Işık tarzı bildiğimiz bıyığın adı aslında Clark Gable bıyığı olarak geçiyor. Yüzünüzde eskilerden bir esinti taşımak istiyorsanız bu modeli deneyebilirsiniz. Clark Gable tarzı bıyık sahibi olmak istiyorsanız bıyık bölgenizde iki yanlara doğru kalın bir çizgi halinde bıyık bırakmanız gerekiyor. Bu bıyık modeli ile her ne kadar ilgi çekici bir görünüme sahip olmanız mümkün olsa da şeklini korumak biraz zor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir