Kıvırcık saçlara en güzel hangi kesimlerin yakıştığını merak ediyorsanız, saçınızı nasıl kullanmak istediğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Saçlarınız kıvırcık veya dalgalı kategorisinde yer alıyor olsa da her kadının saçları birbirinden farklı olduğu için herkesin ihtiyaç duyduğu saç kesimi farklı olacaktır.

Saçlarınız kıvırcıksa gece yatarken kıvırcıklarınızın mükemmel olduğunu, ancak sabahları kalktığınızda bozulduklarını fark ediyorsunuzdur. Saçınızın bu şekilde olmasının nedeni aslında şeklinden kaynaklanıyor. Ancak doğru kesimle bu sorunun önüne geçebilir ve saçlarınız için en uygun kesimi bulabilirsiniz.

Doğal Kıvırcık Saç Kesim Modelleri

Doğuştan kıvırcık saçlara sahip kadınların, saçlarını şekillendirme konusunda daha şanslı oldukları söylenebilir. Bu kadar şanslı olmayan kadınların ise kıvırcıklarını ya da dalgalarını belirginleştirmek için saçlarına biraz daha özenmeleri gerecektir.

Kıvırcık saçlarda kısa modeller kullanmak, saçlara hacim verecek ve güzelliklerini ön plana çıkaracaktır. Saçlarınızı kısa kullanmak istiyorsanız, pixie kadar kısa modeller tercih edebileceğiniz gibi daha uzun bob modellere de bakabilirsiniz. Kısa saç modelleri, kıvırcık saçların daha kabarık görünmesine yardımcı olur. 2022 yılının trendleri arasında kabarık ve doğal saçlar olduğunu düşünürsek saçlarınızı kısa kestirerek bu yılın trendine rahatlıkla uyabilirsiniz.

Kıvırcık Saçlar için Kısa Saç Modelleri

Kıvırcık saçlar için araştırma yaptığınızda çok sayıda kısa saç modeliyle karşılaşacaksınız. Bu modelleri gördüğünüzde aslında ne kadar çok seçeneğiniz olduğunu fark edeceksiniz. Listemizde yer alan modellere bakarak yüz tipinize uygun saç kesimine karar verebilir ve saçlarınızı severek kullanabilirsiniz.

Pixie kıvırcık saç

Pixie model, yalnızca düz saçlar için uygun bir model değil. Bu saç kesimini kıvırcık saçlılar da rahatlıkla kullanabilir. Saçlarınız doğal kıvırcıksa şekillendiriciler sayesinde pixie kesimi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Kısa asimetrik bob

Sıra dışı bir saç kesimi arayışındaysanız ve bunun için saçlarınızı nasıl kestireceğinizden emin değilseniz, kısa asimetrik bob tam size göre. Bu kesim ile doğal kıvırcıklarınızı ön plana çıkarabilir ve tüm gözleri üzerinize çevirebilirsiniz. Kısa asimetrik bob kesimi kıvırcık ve dalgalı saçlarınızla kolaylıkla kullanabilir ve saçlarınızı istediğiniz renge boyatabilirsiniz.

Yanları kazıtılmış saçlar

Yanları kazıtılmış saçların bu yıl da trend olduklarını söyleyebiliriz. Bu kesim yalnızca çekici değil, aynı zamanda oldukça modern bir kıvırcık saç modeli. Herhangi bir ortama girdiğiniz zaman herkesin sizi fark etmesini sağlayacak bu modeli kısa kesim denemek isteyen tüm kıvırcık saçlılar deneyebilir.

Orta Boy Kıvırcık Saç Modelleri

Saçlarınızı kısacık kestirmek istemezseniz, orta boy kesimlerle de mükemmel saçlar elde edebilirsiniz. Hatta orta boy saçlar, doğuştan kıvırcık saçların yanı sıra düz saçlarını şekillendiriciler ile dalgalandırmak isteyenler için de idealdir. Saçlarınız kıvırcık değilse maşa ya da düzleştirici kullanarak doğal görünen dalgalar elde edebilirsiniz.

Sarı balyajlı dalgalı saçlar

Saçlarınız doğal dalgalı ya da kıvırcık değilse ısıyla ya da bigudilerle şekillendirerek birbirinden güzel dalgalar elde edebilirsiniz. Sarı balyajlı bu katlı kesim, saçlarını dalgalı veya kıvırcık kullanmak isteyen kadınlar için ideal. Orta boydaki bu kesim, saçlarınızın daha hareketli görünmesini sağlayarak daha dalgalı görünmelerine yardımcı olacaktır.

U kesim saç

Orta boy U kesim saçlar, hem saçlarını uzatmak isteyen hem de kıvırcıklarının belirgin olmasını hedefleyen kadınlar için ideal. U kesimde kuaförünüzün saçınıza atacağı katlarla saçlarınızın ağırlığını azaltabilir ve bir yandan da saçlarınıza hacim kazandırabilirsiniz.

Omuz hizasında kaküllü saç

Saçlarınızı orta boy kullanmak istiyorsanız, kakül keserek ve kakülünüzü yana doğru atarak saçınıza hareket katabilirsiniz. Kıvırcık saçlı kadınlar bazen saçlarının kabarmasından ve hacminden korksalar da aslında önemli olan bu hacmin saça nasıl dağıtıldığıdır. Saçlarınızı, saç tipinize uygun bir şekilde kestirip uygun ürünleri kullandığınızda kabarma konusunda hiçbir endişenizin kalmayacağını göreceksiniz.

Yuvarlak yüzler için orta boy kesim

Doğal kıvırcık saçlı olup yuvarlak yüze sahip olan kadınlar, katları birbirinden değişik olan bu saç modelini kullanabilirler. Orta boy kıvırcık saçlarda kat olmadığında saçlar sönebildiği için saçlarınızı çok kısa olmayan birbirinden farklı kesilmiş katlarla kullanabilirsiniz.

Kaküllü dağınık orta boy kesim

Saçlarınızı dağınık bir şekilde kullanmak isterseniz, saçlarınıza kat ve kakül ekleterek bakımı son derece kolay saçlar elde ederken hacimli saçlara sahip olabilirisiniz. 90 derece açı kullanarak elde edilen katların ucu yuvarlak bir şekilde kesilmesiyle bu kesimi elde edebilirsiniz. Ardından kuaförünüzden yüzünüzü çevreleyen kakül kesmesini isteyerek yüzünüzün güzelliğini ön plana çıkarabilirsiniz.

Uzun Kıvırcık Saç Modelleri

Kıvırcık saçları özellikle uzun modellerle kullanmak çok zor olabiliyor. Saçlarınız kıvırcıksa ve onları uzun kullanmak istiyorsanız, uygun saç kesimleriyle bunu başarmanız mümkün.

V kesim uzun saç  

Saçlarınız orta ila uzun boy arasındaysa V kesim kullanarak ön taraftaki saçların daha şekilli görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu saç kesimi özellikle çok fazla kat verilemeyen ince saçlar için idealdir. V kesimde saçın şekillendirildiği kısım ön taraf olurken arka taraflar ise kat verilmeden aynı boyda olacaktır.

Kısa katlı kesim ve plaj dalgaları

Saçlarınız uzun ve kıvırcıksa saçlarınıza kısa katlar ekleterek boyunu kısaltmadan hacimli saçlar elde edebilirsiniz. Uzun ya da omuz hizasındaki kıvırcık saçlar genelde hacme ihtiyaç duyduğu için çok kısa olmayan katlarla bunu elde edebilirsiniz.