26 Mayıs Çarşamba günü Yay burcunda gerçekleşecek olan Dolunay sırasında tam Ay tutulması yaşanacak. Ay’ın alacağı kırmızımsı renk nedeniyle bu tutulmaya Kanlı Ay tutulması adı da verilmektedir. Mayıs Dolunayının spiritüel anlamı ahlak ve etik ile ilgili olacak.

Mayıs Dolunayı’nın Jüpiter ile yaptığı kare açgözlülük, aşırılık ve ahlaksızlık ile sınanmaya neden olabilir. Merkür ve Venüs ile Neptün karesi ise kafa karışıklığı, aldanma ve savunmasızlık gibi şeylere yol açabilir. Son olarak Ay tutulması, Akrep Takımyıldızı’nda aldatma, suç ve hastalıkları teşvik eden bazı tehlikeli yıldızlarla bir araya geliyor. Bu yüzden kendinizi ve önemsediğiniz insanları korumanız her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Mayıs 2021 Dolunayı Astrolojisi

26 Mayıs günü 05°25′ Yay burcunda gerçekleşecek dolunayda önemli bir açı meydana geliyor. Bu dolunay sırasında Ay-Jüpiter karesi oldukça zorlayıcı bir açı olacak.

Tıpkı normal dolunay gibi olan, ancak bundan daha güçlü olan Ay tutulmasında Güneş ve Ay karşıtlığı evinizi, ailenizi ve yakın ilişkilerinizi daha net bir odağa getirir. İş ve ev gibi ya da ihtiyacınız olan ve istediğiniz şey gibi karşıt güçler içsel gerilim ve dışsal baskılar yaratır. Bu ise enerjinizi tüketen çatışmalar ile krizlere yol açabilir.

Duygular ile içgüdülerin ay nitelikleri dolunay sırasında zirveye ulaşır. Bu nedenle ilişkilerdeki tüm zorlukların üstesinden gelmek için artan duygusal gücünüz ile sezginizi kullanın. Bilinçaltı farkındalığınız, kişisel ilişkilerinize tarafsız ve dengeli bir şekilde bakmanızı sağlar. İlişkilerdeki dinamikleri ve uyumsuzluğa neden olan olumsuz duyguları net bir şekilde görebileceksiniz. Ay tutulması, geçmiş altı ayın duygusal yükünü ortadan kaldırarak duygularınızın sıfırlanmasını temsil etmektedir.

Ay Tutulmasındaki Açılar

Ay-Jüpiter karesi normalde çok zorlayıcı değildir ve bu açının etki alanı çok da güçlü olmayacak şekilde dört derecenin üzerindedir. Ancak bu Ay tutulması ile diğer tüm önemli açılar oldukça zorlayıcı olacak. Bu tutulma, Mars-Satürn özellikleri taşıyan yıldızlardan da etkilenecek. Yani Jüpiter’in daha olumsuz özellikleri ön plana çıkabilir. Bunlar arasında açgözlülük, aşırılık, israf, ahlaksızlık, aşırı özgüven ve aşırı iyimserlik gibi özellikler bulunmaktadır.

Değişken ruh halleri yaşamanız mümkün. Değişen zevklerinizle birlikte özellikle de gözünüz dışarı kayıyorsa mevcut ilişkinizde zorluklar yaşayabilirsiniz. Birisiyle flört ediyorsanız, standartlarınızı düşürmemeye ya da önemli karakter kusurlarını görmezden gelmemeye özen gösterin. Aksi halde utanç yaşayabilir, sadakatsizliğe veya bir skandala maruz kalabilirsiniz. Yemek, alkol, uyuşturucu ve kumar gibi konulardan bahsetmek gerekirse de bunlarla ilgili bağımlılık sorunlarınız varsa aşırılığa kaçmamak için dikkatli olmanız gerekir.

Ahlaki çürümelerden kaçınmanın en iyi yolu, iyi niyetinizi paylaşmak için zaman ayırmak olacaktır. Hayırseverlik işleri tatmin edici olabilse de kendinize yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun. Bir şeyleri çok fazla yapmaya yönelik yatkın olma nedeniyle alışveriş yapma konusunda da dikkatli olmanız gerekir. İnancınızın sınandığını görürseniz, din ya da diğer spiritüel inançlardan yardım alabilirsiniz. Bu Ay tutulması, özellikle beşeri bilimler ve sosyal bilimlerle birlikte işletme ve hukuk eğitimi yoluyla ufkunuzu genişletmeniz için iyi bir tutulma olacak.

Diğer Açılar

Merkür-Neptün karesi, Merkür’ün 29 Mayıs’ta gerilemesiyle birlikte 25 Mayıs’tan 9 Haziran’a kadar iki derecelik bir etki alanı içerisinde kalacak. Bu nedenle kafa karışıklığı, aldatma, güvensizlik ve yanlış anlaşılmalar, Mayıs 2021 Dolunay astrolojisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.

Bu açı, düşünme şeklinizi bozabilir ve bu da müzakereler ile iş anlaşmalarını karmaşık hale getirebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde dinlemeniz ve basit ve açık bir şekilde konuşmanız önemlidir. Yanlış yorumlamalara imkan bırakmayın. İş, hükümet ya da yasal konularla ilgili önemli şeylerle ilgilenmeniz gerekiyorsa profesyonel tavsiye alın ya da bir arkadaşınızdan yardım isteyin.

Bu dönemde ihanetten ve skandaldan kaçınmanız gerekir. Ufak beyaz yalanlar bile büyük utançlar yaşamaya neden olabilir ya da bunların üzerini daha karmaşık bir şekilde örtmeyi gerektirebilir. Komplo teorilerinden ya da garip ve aşırı spiritüel ve dini görüşlerden kaçının. Kendinizi tefecilere, ısrarcı satıcılara, tarikat liderlerine ve psişik vampirlere karşı koruyun.

Venüs-Neptün karesi duygusallık ihtiyacını arttırabileceği gibi bir şeyleri aşırı idealize etme riskini de arttırabilir. Başkasına ait çarpık bir imge oluşturma eğilimi hayal kırıklıklarına, skandallara ve başkalarının bundan çıkar sağlamasına neden olabilir. İlişkilerde güven konusu bir sorun haline gelebilir. Bu tutulma sırasında kaçamak ilişkiler yaşanması durumunda bunu saklamak zor olacaktır.

Düşük öz saygı ile güvensizlik duyguları yaşamanız mümkün. Diğer insanların size garip bir şekilde baktığını ya da tuhaf olduğunuzu düşündüklerini hissedebilirsiniz. Bu tür düşüncelerin çarpıtılmış olduğunu ve gerçeklikle örtüşmediklerini anlamanız önemlidir.

Hem Merkür’ün hem de Venüs’ün Neptün ile kare yapması kafanızın kolayca karışmasına, kandırılmanıza ve yanlış izlenimler edinmenize neden olabilir. Bu durum düşünceleriniz, kurduğunuz iletişim, aşk hayatınız, parasal durumunuz, iş anlaşmalarınız ve sağlık ile beslenme düzeniniz için de geçerlidir.

Satürn-Uranüs karesi kısıtlayıcı değişiklikler ya da beklenmedik kısıtlamalar getirir. Bu kare istemediğiniz değişikliklerle karşılaşmanıza yol açabilir. Aynı zamanda istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirememenize de neden olabilir. Artan gerilim ile ani ve beklenmedik değişiklikler nedeniyle hayal kırıklığına neden olan anlar yaşayabilirsiniz. Ancak bunları bu şekilde yaşamanız şart değil. Başlarda zorluk gibi görünen şeylere karşı açık görüşlü, sabırlı ve esnek olursanız, bunları hayatınızdaki negatif, kısıtlayıcı ve sınırlayıcı şeylerden kurtulma fırsatına dönüştürebilirsiniz.

Ay Tutulmasındaki Sabit Yıldızlar

26 Mayıs Ay tutulması Yay burcunda gerçekleşecek olsa da aslında Akrep Takımyıldızı içerisinde yer alacak. Bunun nedeni, Güneş burçlarını 2000 yıl önce isimlerini aldıkları Takımyıldızlar ile neredeyse bir burç kadar hizadan çıkaran ekinoks presesyonundan kaynaklanmaktadır.

03♐29 – β1 Scorpii, Acrab

03♐58 – ω1 Scorpii, Jabhat al Akrab I

04♐08 – ω2 Scorpii, Jabhat al Akrab II

04♐36 – β Circini

04♐56 – ν Scorpii, Jabbah

05♐13 – η Circini

05♐25 – Dolunay

05♐28 – δ Circini

Dolunay sırasında tek büyük sabit yıldız Acrab görünüyor olsa da Akrep Takımyıldızı’ndan dört yıldızın da benzer etkileri olacak. Dolunay, Pergel Takımyıdızı’ndan bazı yıldızlarla da aynı hizada olacak. Bu takımyıldızın etkileri, Akrep Takımyıldızı’ndaki yıldızlara benzemektedir.

Sabit yıldız Acrab çok fazla kötü niyet, acımasızlık, şeytanlık, iğrenme, kötülük, hırsızlık, suç, salgın hastalık ve bulaşıcı hastalık gibi şeylere neden olur.

Acrab, doğası gereği gizli niteliğe sahip olan şeyleri araştırma becerisi verir. Ancak yalan ve ihanet eğilimi de verebilir. Acrab, maddi zenginliğe yönelik zayıf bir işarettir. Bu yıldız nedeniyle zorluklar, engeller ya da kayıplar meydana gelebilir.

Akrep burcu, operatör doktorlarıyla ünlüdür ve Akrab yıldızı, bu insanların sahip olmaları gereken nitelikleri ortaya koyar. Aynı durum generaller, polisler, özel dedektifler ve gizli servis ajanları için de geçerlidir.

Ay’ın Acrab ile kavuşumu şu anlamlara gelir: Büyük güç, onur, zenginlik, yetenek, mirası elde etmede zorluk, maddiyatçılık, popüler olmayan fikirlerle ilgilenme, eleştiri, pek çok zorluktan sonra elde edilen başarı, zenginlik ve tehlike, şiddet, sıkıntı ve hastalık sonucu yapılan tercihler, etkisi uzun sürmeyen faydalar.

Pergel Takımyıldızı’nın intikamcı, öfkeli, doyumsuz ve inatçı bir doğa verdiği söylenir.

26 Mayıs 2021 Dolunayı Özeti

26 Mayıs’taki Dolunay-Jüpiter karesi açgözlülük, aşırılık ve ahlaksızlık potansiyeli getiriyor. Ancak Merkür ile Venüs’ün Neptün ile kare yapması daha da güçlü bir etki getiriyor. Bu da 26 Mayıs Ay tutulmasının ana temalarının kafa karışıklığı ve aldatma olmasına yol açıyor. Ahlaksızlık ile aldatmanın bir araya gelmesiyle propaganda yapanlar, tefeciler ve suçlular mutlu olacak. Ancak güçsüz, özgüvensiz insanlar ya da mağduriyete, bağımlılıklara ya da enfeksiyona karşı savunmasız olan insanlar için bu açılar tehlikeli olacak.

Akrep Takımyıldızı’nın pençelerinde gerçekleşecek olan bu Kanlı Ay tutulması aldatma ve ihanet riskini arttıracak. Kötü insanlar daha da acımasız, kinci ve intikamcı olabilir. Bu yıldızlar aynı zamanda bulaşıcı hastalıklarla enfekte olma riskini de arttırmaktadır. Yani bu Ay tutulması, koronavirüs salgınını uzatma eğiliminde olacak.

26 Mayıs Ay tutulması, 10 Haziran’daki Güneş tutulmasıyla birlikte 19 Kasım’daki Ay tutulmasına kadar sürecek bir tutulma fazı oluşturacak.

Ay tutulmasını Avustralya’da, ABD’nin batısında, Güney Amerika’nın batısında ve Güneydoğu Asya’da görmek mümkün olacak olsa da tutulmanın Türkiye’den görülmesi mümkün olmayacak.