27 Şubat 2021 Cumartesi günü Başak burcundaki Dolunay, Satürn-Uranüs karesi ile bağlantılıdır. Bu dolunay astrolojisinin spiritüel anlamı, zor değişiklikler yapmak ya da bunlarla başa çıkmakla ilgili olacak.

Bununla birlikte Şubat dolunayında olumlu bir değişikliğin gerçekleşmesi daha olası görünürken bunu uygulamak daha kolay oluyor. Uzun süredir gecikmiş olan bazı değişiklikleri gerçekleştirmeniz için ideal bir zaman. Bu dolunay, kendinizi artık sorumlu olmadığınız yüklerden kurtarmanız için güzel bir dolunay olacak.

27 Şubat’ta 08°57′ Başak’ta gerçekleşecek olan dolunay, Satürn ve Uranüs ile açılar gerçekleştiriyor. Satürn-Uranüs karesi, 2021’nin en önemli gezegen konumu olmakla birlikte Şubat dolunayı astrolojisi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Satürn ve Uranüs haricinde Ay ile kavuşan yalnızca birkaç tane küçük sabit yıldız bulunuyor.

Dolunayın anlamı

Güneş ve Ay karşıtlığı (0°00′), bu Ay fazının sonraki iki haftasında evinizi, ailenizi ve yakın ilişkilerinizi daha net bir odağa getirecek. İş ve ev gibi ya da ihtiyacınız olan ve istediğiniz şey gibi karşıt güçler içsel gerilim ve dışsal baskılar yaratır. Bu ise enerjinizi tüketen çatışmalar ile krizlere yol açabilir.

Duygular ile içgüdülerin ay nitelikleri dolunay sırasında zirveye ulaşır. Bu nedenle ilişkilerdeki tüm zorlukların üstesinden gelmek için artan duygusal gücünüz ile sezginizi kullanın. Bilinçaltı farkındalığınız kişisel ilişkilerinize tarafsız ve dengeli bir şekilde bakmanızı sağlar. İlişkilerdeki dinamikleri ve uyumsuzluğa neden olan olumsuz duyguları net bir şekilde görebileceksiniz.

Kurallar değişiyor

Satürn-Uranüs karesi (0°44′) sorumluluk ve bağımsızlık, istikrar ve değişim, görev ve özgürlük, geleneksel ve ilerlemeci, itaatkarlık ve isyankarlık, rutin ve heyecan, din ve bilim, muhafazakar ve liberal, aklı başında ve çılgın, eski ve yeni, geçmiş ve gelecek arasında bir çatışma yaratır.

Sonuç olarak başa çıkmak istemediğiniz ya da başa çıkmakta zorlandığınız değişiklikler meydana gelebilir. Veya olumlu değişiklikler, yani istediğiniz türde değişiklikler yapmak daha zor olabilir. Hükümet ya da şirket kurallarında ve yasalarındaki değişiklikler seçimlerinizi kısıtlayabilir ya da özgürlüğünüzü sınırlayabilir.

Kişisel seviyede bu etki nedeniyle sorumlu ve sadık olmaya çalışırken aynı zamanda kendiniz olmak için özgür olma ihtiyacınız arasında bir çatışma olabilir. Özgürlüğünüzü, yaratıcılığınızı ve kendinizi ifade etmenizi sınırlayan kurallara uymakta zorlanabilirsiniz. Bağlılık seviyeniz ya da değişememek arasındaki anlaşmazlıklar, bir ilişkide ani bir ayrılmaya ya da kariyer değişikliklerine yol açabilir.

Yükselen gerilim ve zorlu değişiklikler nedeniyle oldukça moral bozucu bir dönem olabilir. Çok fazla isyan etmeniz durumunda size olan desteği ve başarı için ihtiyacınız olan istikrarı ve güveni kaybedebilirsiniz. Ancak bir rutine sadık kalmak ve sizden bekleneni yapmak yaratıcılığınızı engelleyecek ve gerginliğinizi son raddeye getirecektir.

Bunun için en iyi çözüm istediğiniz değişikliği sonuna kadar zorlamak değil, değişen koşullara uyum sağlamak olacaktır. Açık fikirlilik, sabır, esneklik, işbirliği ve uzlaşı ile krizleri fırsata dönüştürebilirsiniz. Yaratıcı buluşlar gerçekleştirebilir ve kendinizi olumsuz ve sınırlayıcı koşullardan sıyırabilirsiniz.

Dolunaydaki açılar

Dolunay’ın Satürn ile yaptığı 150 derecelik açı (0°40′), kişisel ve profesyonel yaşamınız veya duygusal ihtiyaçlarınız ve diğer insanların ihtiyaçları arasında bir dengesizlik yaratır. Bazı zamanlar duygusal güvenliğiniz olmaksızın görevlerinizi yerine getirmeye zorlanabilirsiniz. Bazı zamanlar ise kendinizi duygusal olarak güvende hissedebilir ancak görevlerinizi ihmal edebilirsiniz.

Bu ise duygusal soğukluk, suçluluk ve korku ya da sorumlulukları yerine getirme zorunluluğu nedeniyle yakın ilişkilerdeki uyumu sürdürmeyi zor hale getirir. Sorumluluk düzeyinizde bir ayarlama yapılması gerekir. Bu yeniden dengelemeyi başarmanın en iyi yolu öz kontrol, sabır, özveri, güven, sadakat ve affetmekten geçmektedir.

Dolunay-Uranüs üçgeni (1°25′) olumlu değişiklikler yapmak için öz farkındalık, özgürlük, yaratıcılık ve sezgi sağlar. Esnek ve açık fikirli kalmanıza yardımcı olur, bu sayede heyecan verici yeni fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Bu uyumlu etki, gerçekleşen değişimin daha az üzüntü ve kaosa neden olarak daha pürüzsüz akmasını sağlar.

Bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğuna dair bir kıpırtı ya da beklenti hissi duyabilirsiniz. Tesadüfi bir şekilde gerçekleşen karşılaşmalar mümkündür. Kendinizi sıra dışı insanlara ya da farklı etnik ve kültürel kökenden sahip olan insanlara çekiliyor gibi hissedebilirsiniz. Bu dolunay aynı zamanda kötü alışkanlıklar ile sıkıcı veya sağlıksız ilişkileri bırakmak için iyi bir zamandır.

Dolunaydaki yıldızlar

08 38 – HD 85951, Felis

08 57 –  Dolunay, Şubat 2021 

09 14 – ε Ursa Major, Alioth

Sabit yıldız olan Felis sessiz, temkinli, tetikte, dikkatli, sinsi, acımasız, intikamcı ve yıkıcı bir doğa verir; yersiz konulara, eve bağlılığa ve kedi sevgisine zaaf verir.

Ursa Major yani Büyük Ayı takımyıldızı ise sessiz, ihtiyatlı, şüpheci, güvensiz, öz kontrole sahip ve sabırlı bir doğa verir ancak aynı zamanda huzursuz bir ruh ve kızdırıldığı zaman büyük bir öfke ve intikam duygusu verir.

Şubat 2021 dolunayı özeti

27 Şubat’taki dolunay 2021’deki büyük gezegen konumunu harekete geçirecek. Satürn-Uranüs karesi zor değişimin, değişim konusundaki yetersizliğin veya irade yokluğunun ve özgürlüğün kısıtlanmasının bir işaretidir.

Dolunay ve Satürn arasındaki 150 derecelik açı, görevlerinizde ya da sorumluluklarınızda ayarlama yapılması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte dolunay ve Uranüs üçgeni pozitif değişikliğin daha mümkün olmasını sağlar ve uygulanmasını kolaylaştırır. 

Bu nedenle Şubat 2021 dolunayı gecikmiş olan değişiklikleri gerçekleştirmek için ideal bir zamandır. Artık sizin sorumluluğunuzda olmayan yüklerden kurtulmanız için güzel bir ay fazıdır. Bu sayede heyecan verici fırsatlar, olumlu değişimler, daha fazla bağımsızlık ve seçim yapmada özgürlük için yer açacaksınız.

27 Şubat dolunayının etkileri 10 Mart’taki yeniaya kadar iki hafta sürecek. Bu dolunayın etkisi 11 Şubat’taki yeniayla da birleşmiş durumda. 11 Şubat’taki yeniay yalnızca aşkı bulmak için değil, aynı zamanda kendinizi daha iyi ve daha mutlu bir insan haline getirmek için mükemmel bir yeniaydı.