Herkese merhaba! Bugün de, sizin çok seveceğiniz ve çok işe yarayan tariflerden bir tanesi ile karşınızdayım. Konumuz; 3 gün uygulayabileceğiniz, yağ yakan detoks! Aslında, “kış detoksu” diyecektim ama neden vazgeçtiğimden birazdan bahsedeceğim. Şimdi, isterseniz detoksun ne olduğundan bahsedelim…

Detoks Nedir? Neden Yapılır?

Detoks; vücudu arındırmak ve toksinlerden uzaklaşmak demektir. Bunun için de, beslenmemizde birtakım noktalara dikkat ettiğimiz zaman, detoks uygulayabiliriz. Bu tarifi neden yapıyoruz? Kaç tane nedenden dolayı yapabiliriz? Bunlardan da bahsedelim. Bu detoksu, üç tane nedenden dolayı yapabilirsiniz.

Birincisi; ben her zaman insanlara “Akıllı olun, kilonuz arttığı zaman harekete geçin, üzerinize yapışmadan halledin”. Bu ne demek? Tatile gittiğiniz dönemler olabilir, doğum günü olur, düğün olur, özel günler olur. Böyle günlerde, ne yazık ki diyetimiz biraz kaçar, yani biraz fazla kalori alırız. Bu nedenle, bu tür günlerin arkasından bu tür tarifleri uygularsanız; hem ödem atarsınız hem de yağ yakarsınız ve aldığınız o kilolar üzerinize yapışmaz.

İkinci neden olarak da; diyet yapıyorsanız ve aynı listelerden sıkıldıysanız, değişik bir şeyler yapmak istiyorsanız, gün içerisinden bir öğünü kaldırıp onun yerine böyle bir sıvı içecek koyabilirsiniz. Bu, hem kilo vermenizi hızlandıracaktır hem de değişik olduğu için, normal yemekleri biraz daha özlemenizi sağlayacaktır. Bu nedenle, değişiklik amaçlı da kullanabilirsiniz.

Üçüncü neden, benim en çok kullandığım neden! Vücudumuz, hep aynı diyet listelerine alışıyor. Alıştığı için de, bir yerden sonra kilo vermekte zorlanıyoruz. Yani; vücudumuzun küçük bir değişikliğe, şoka ihtiyacı oluyor. Bu nedenle; kilo vermeniz durduysa ya da azaldıysa, böyle bir tarifi 3 gün boyunca uygulayabilirsiniz. Nasıl yapıldığından en son yine bahsedeceğim ama ana mantık şu; bir ana öğünün yerine bu içeceği koymak. Yani, sadece bir ana öğünü kaldırıp yerine sıvı detoks içeceğini koyuyoruz.

Bu tür tariflerde, özellikle tat kısmını ben çok önemsiyorum. Yukarıda da söylediğim gibi, ben buna aslında “kış detoksu” diyecektim. Daha çok elma, portakal, maydanoz, zencefil kullandım ama salatalık yerine ıspanak ya da pazı, lahana kullanmak daha doğru oluyor. Ancak, onlar tadını biraz kötüleştiriyor. Bunu üç gün boyunca yapacağız ve onlarla yaptığımız zaman, ne yazık ki tüketimi çok zor oluyor. Bu şekilde de, tüketimi zor olduğu için insanlar hemen ilk günden vazgeçiyorlar. Bu nedenle, ben tadı olabildiğince lezzetli olan meyve ve sebzelerle yapıyorum ki siz bunu daha kolay uygulayabilin. Bir de, bu malzemeleri kolayca bulabiliriz, herkesin evinde salatalık, maydanoz vardır diye düşünüyorum.

Şuna da değinmek istiyorum; bu tür tariflerden insanlar çok korkuyorlar ve kesinlikle de haklılar. Çünkü, genelde bu tür tarifleri 3-4 gün boyunca yaptırıyorlar ve bütün gün sıvı içecek setleri var. Akşam, çoğu kişide hal kalmıyor. Biz, öyle yapmıyoruz. Bir öğünde yumurta ve peynir yiyoruz, öğle yemeğinde yine bir yemek yiyoruz, akşam bu detoksu içiyoruz. Yani, öyle üç gün boyunca günde 5 detoks içtiğiniz bir diyet yapmanızı öneriyorum. Ben danışanlarımda da, bunu tek öğün yerine kullanacağımı söylüyorum. Zaten genelde, “Hocam, ben 3 gün boyunca yapmayı denedim ama ya başım ağrıdı ve birinci günün sonunda bırakmak zorunda kaldım” deniyor. Çok inat edip yapmak isteyen bir danışanım olduğu zaman, “Tamam, üçüncü günün sonunda gel yağ yakımına bakalım” derim. Geldiği zaman, tamamen sıvı ve kas kaybını görmüş oluyoruz. Bu nedenle, üç gün boyunca tüm öğünlerde sıvı şeklinde uygulamanızı önermiyorum.

Kimler İçin Uygun Değil

 • Hamileler,
 • Emziren anneler (12 aydan küçük bebeği olan anneler)
 • Böbrek hastaları,
 • Şeker hastaları,
 • Gut hastaları,
 • Büyüme çağındaki çocuklar bu detoksu yapmamalı.

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, bu tarifi uygulayabilirsiniz. Şimdi, ihtiyacınız olan malzemelere geçelim…

Detoks İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kase maydanoz (Ödem attırır, lifli olduğu için daha uzun süre tok tutar)
 • ½ yeşil elma
 • 1 nohut büyüklüğü kadar zencefil (Metabolizma hızlandırır ve vücut ısısını arttırdığı için yağ yakımını arttırır)
 • 2 adet salatalık
 • ½ portakal
 • 1 büyük bardak demlenmiş yeşil çay (su ile de hazırlanabilir)

Bütün malzemeleri smoothie makinesi ya da doğrayıcının içerisine alın ve doğrayıcıdan geçirin.

Nasıl Kullanılır? Gün İçerisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Biraz önce de bahsettiğim gibi; sadece tek bir öğün yerine kullanacağız ki gün içerisinde çok aç kalmayın, başınız ağrımasın ve kas kaybınız olmasın. Gelelim, gün içerisinde dikkat etmeniz gerekenlere…

Kahvaltıyı 08:00-09:00 gibi yapabilirsiniz. 1-2 haşlanmış yumurta, 1-2 dilim beyaz peynir, 1-2 dilim tam buğday ekmeği, istediğiniz kadar yeşillik yiyebilirsiniz.

Ara öğünde bitki çayı içebilirsiniz. Öğle yemeğine geldiğiniz zaman da, isterseniz 8-10 kaşık sebze yemeği ya da bakliyat yiyebilirsiniz. Bana sorarsanız, özellikle bakliyat tüketin ki gün içerisinde et yemeyeceğiniz için, en azından bitkisel protein kullanmış olun. Yanında, bir kase ev yoğurdu tercih edin ve salata yemeyin. Bu, zaten salata sayılacağı için sürekli o tür şeyler yemek sizi bunaltacaktır.

İkindi ara öğününe geldiğiniz zaman, bir dilim beyaz peynir ve bir tane galeta tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğine geldiğiniz zaman da bu karışımı hazırlayın ve için. “Hocam, ben bunu 1 gün önceden hazırlasam olur mu?” diye soruyorlar. Bir gün önceden hazırlayabilirsiniz ama günlük taze olarak hazırlamanız çok daha iyi olacaktır. İçerisinde portakal var, portakalda C vitamini olduğu için o da uçmamış olur ve vücudunuza daha fazla katkısı olur. Bir de, tadı bekleyince kötüleşebilir.

Verdiğim bu ölçülerden iki bardak kadar çıkacaktır. Bunu, akşam yemeği yerine tüketin. Yanında; 1 dilim etimek ya da 1 tane galeta tüketebilirsiniz. Başka hiçbir şey tüketmeyerek günü kapatın. 20:00’den sonra da; sadece bitki çayı, kahve ve su içebilirsiniz. Bu şekilde, 3 gün boyunca uygulayabilirsiniz.