© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

3 haftada 9 kilo vermek için 10 ipucu

3 haftada 9 kilo vermek için 10 ipucu

Image Bu yazıyı 3 dakika 26 saniyede okuyabilirsiniz.

Bazen hayatımızda hızlı bir şekilde kilo vermemiz gereken anlar olur çünkü özel günler, geceler, buluşmalar, yaz dönemi gibi çeşitli zamanlarda vücudumuzun tam da istediğimiz gibi görünmesine ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla 3 haftada 9 kilo vermek çok da uçuk bir fikir sayılmaz ve size gözle görülür bir katkısı bulunabilir. Dilerseniz hemen adımlarımıza geçelim.

Su İçin!

Bu konuda en önemli şey su içmeye başlamak. Su, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, sindirimi destekler, kabızlığı önler, gazı azaltır, pH dengenizi korur ve metabolizmanızı hızlandırır. Bu nedenle her gün 3-4 litre su içmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca yataktan kalkar kalkmaz oda sıcaklığında iki bardak su içmeyi unutmamalısınız. Metabolizmayı hemen hızlandırmak için bu suyun içine iki çay kaşığı çemen tohumu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca salatalık, zencefil, nane yaprakları ile suya detoks etkisi de ekleyebilirsiniz. Bu uygulama vücudunuza yeterli suyu verecektir ve onun doğru işlemesini sağlayacaktır.

Şeker, Çöp ve İşlenmiş Gıdalara Son

Şekerli, işlenmiş ve besin değeri olmayan boş gıdalara bir son vermelisiniz çünkü bunlar kilo vermenize engel olacaklardır.
Bu gıdalar genelde sodyum bakımından zengin, şekerli, koruyuculu, kaygan ve sağlıksız besinlerdir. Onlar yerine patlamış mısır, meyveler, sebzeler gibi sağlıklı atıştırmalıklara yer verebilirsiniz. Eğer illa ki tatlı isterseniz düşük kalorili yoğurda şeftali veya incir katabilir, akşam yemeğinden sonra %80’in üzerinde kakao oranına sahip bir parça çikolata tüketebilirsiniz.

Beş Çeşit Sebze ve Üç Çeşit Meyve Tüketin

Her gün beş çeşit sebze ve üç çeşit meyve tüketmelisiniz. Zira sebze ve meyveler lifler, vitaminler, mineraller ve phytobesinler bakımından zengindirler ve bunlar doygunluğu arttırır, yağ moleküllerinin emilimine engel olurlar. Ayrıca kalori bakımından düşük olmaları, bağırsak hareketlerini hızlandırmaları ve bağışıklığı güçlendirmeleri de önemlidir. Eğer vücudunuzdaki hücreler optimal şekilde fonksiyon göstermeye başlarlarsa, enerji kaynağı olarak yağ yakmaya başlar ve kilo vermeye yardımcı olurlar.

Beyaz Karbonhidratlardan Uzak Durun

Un, şeker, makarna, beyaz pirinç gibi ürünlerde bulunan kötü karbonhidratlar, işlenmiş ve rafine edilmişlerdir. Bu nedenle besin değerleri yoktur ve kalorileri yüksektir. Ayrıca kolayca sindirildikleri için kan glukoz düzeylerini yükseltirler. Bu yüzden hemen acıkmanıza sebep olurlar ve bu da kilo aldırır.

Zamanında Yiyin ve Porsiyon Boyutunuzu Kontrol Edin

Öğünleri vaktinde yememek, uzun süre aç kalmak, porsiyon boyutlarını abartmak kilo almanıza neden olacaktır. Sağlıklı şeyler yiyor olabilirsiniz ancak vücudunuz toksinleri sindirmez, emmez ve zamanında atamazsa, tüm sistem bozulur. Bu da metabolizmayı yavaşlatır, kan basıncını ve şekerini arttırır, stres ve inflamasyon düzeylerinin yükselmesine sebep olur.

Sonucunda da kilo alırsınız.

Her 3-4 saatte bir yemek, kahvaltıyı asla atlamamak, akşam yemeğini 7.30’dan geç yememek ve gece atıştırmalarından uzak dururken yeteri kadar besin tüketmek önemli. Ne az ne çok yemelisiniz. Ayrıca uzun süre aç kalmak vücudu kıtlık moduna sokar ve bu da hücrelerin yağ depolamalarına sebep olur. Dolayısıyla aç kalmıyoruz.

Nasıl Yediğinize Bakın

Yemek yerken bir ayna karşısına geçin ve yerken kendinize bakarak aşırı yemeye engel olun. Yemeği ağzınıza aldıktan sonra onu iyice çiğneyin ve hava yutmamaya dikkat edin. Daha küçük kaşıklar ve tabaklar kullanın. Ayrıca yemek yerken başka şeyler ile ilgilenmeyin çünkü bu durum aşırı yemenize sebep olur.

Spor Yapın

Hızlı kilo verme yöntemlerinin temel problemi, diyet sona erdiğinde kiloların geri alınmasının yanında cildin de gevşemesidir. Eğer buna engel olmak istiyorsanız spor yapmalısınız. Geleneksel sporlar, yoga, dans, yüzme, koşma, bisiklet gibi sporlar yeterli olacaktır.

Spor yapmak yağ kütlelerini hareketlendirir, metabolizmayı hızlandırır ve gece daha iyi uyumanızı sağlar.

Güzellik Uykunuzu Alın

Yeteri kadar uyumamanın ve dinlenmemenin kilo aldırdığını biliyor muydunuz? Bu durum bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

Günde en az 7 saat uyumadığınız zaman vücudunuz gıdaları işleyemez ve toksinleri atamaz. Ayrıca metabolizma yavaşlar ve sürekli stres durumu ortaya çıkar. Sonucunda kilo alırsınız ve bütün gün hareket etmeseniz bile yorgun hissedersiniz.

Hareket Edin

Her gün ne kadar oturduğunuza ve kaç adım attığınıza hiç dikkat ettiniz mi? İdeal koşullarda günde 5000 adım atmanız gerekiyor. Ancak pek çoğumuz masabaşı işlerde çalışıyoruz ve otururken vakit geçiriyoruz. Bu da aldığımız besinlerin enerji olarak kullanılmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle biraz daha aktif olmalısınız.

İmkanınız olan her an yürümeli veya bisiklet sürmeli, asansör yerine merdivenleri kullanmalı, evcil hayvanınız varsa onu günde iki defa gezdirmelisiniz. Bu metabolizmanızı hızlı tutacaktır ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Her gün 10.000 adım attığınızdan emin olun.

Streslenmeyin

Vakitsizlik nedeniyle panik moduna girmeyin. Bu durum herşeyi daha kötü hale getirir. Stres, panik, anksiyete gibi durumların hepsi negatif duygular oluştururlar ve kortizol hormonu miktarını arttırırlar. Bu hormon beynin karar mekanizmasını bozar ve duygusal olarak tüketici haline gelir, sonucunda kilo alırsınız.

Stresten uzak durabilmek ve insanları eleştirmekten geri durmak için stres olduğunuzda bir yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla konuşun, sizi rahatlatacak etkinliklere katılın.

One thought on “3 haftada 9 kilo vermek için 10 ipucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mustafa kurdaş dedi ki:

    Verilen bilgiler hepsi mantıklı olduğuna inanıyorum ve uygulayacağım şimdiden teşekkür ederim.