Herkesin güzellik ihtiyaçları farklı ve bu nedenle sizin günlük olarak saç, cilt ve bedeniniz için yaptıklarınız benim işime yaramayacaktır. Bu nedenle güzellik çok kişisel bir iş ama bunu toplu hale getirmiş durumdayız. Bu özellikle de saç bakımı için doğru bir yorum. Sadece saç tipiniz değil, saç deriniz bile büyük bir etken ve ayrıca yaşam tarzınızın da etkileri var. Bu nedenle saçları açmak gibi basit bir şeyde bile çok sayıda çatışan kural görmek mümkün.

Bununla birlikte herkesin işine yarayan bazı alışkanlıklar da var. Bunlara göz atıp çözümlerine de bir bakalım.

Onu Isı Hasarından Korumamak

Saçı ısıyla şekillendirmek, özellikle de günlük bir aktivite haline geldiğinde, saçınıza zarar verir. Saçın keratin bağlarını kırmak için kullanılan sıcak aletler onun yeni bir doku ile yeniden şekillendirilmesini sağlarlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sürecin tekrar etmesi zamanla saçın bağlarının bütünlüğünü etkiler. Isı aynı zamanda saça yüzeysel düzlemde de bir hasar verir ve saçın dış katmanında boşluklar ve kırılmalara sebep olur. Hatta saç rengine bile büyük hasar verebilirler.

Saç sağlığı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisi, saç tutamlarını fön veya sıcak bir alete dokunmadan önce kaplamaktır. Saç koruyucular saçı çevrelerler ve böylece sıcak ile teller arasında bir koruma bölgesi oluşturur, onu antioksidanlar ile besler ve uzun vadede besleyecek nemi sağlarlar.

Ayrıca uygulama aşamasına da dikkat edin. Tüm saçlarınızı koruma altına almanız gerekli. Sadece ön ve üst tarafları korumak geri kalanını korumayacaktır. 

Saç Sağlığı İçin Sadece Harici Ürünleri Kullanmak

Haricen kullanılan saç bakım ürünleri çok iyi faydalar sağlayabilirler. Güzel bir saç maskesi bol nem ve vitamin sağlayabilir. Bir kafa derisi peeling ürünü atık ve birikimleri kaldırabilir, saç folikülü tıkanmalarını açabilir. Koruyucular ise saçın nemini korumasını sağlayabilir, gün içerisinde canlı kalmasına yardımcı olurlar. Ancak bu ürünler yeni uzayan kısımlara bir fayda sağlamıyorlar. Ne kadar bakım ürünü veya ilginç krem kullanırsanız kullanın, saçınız zayıfsa ve yapısal olarak problemliyse fayda sağlamayacaklardır.

Bu nedenle saç uzmanları kolajen ve biyotin takviyeleri öneriyorlar. Hidrolize kolajen peptitlerinden yapılmış olan kolajen takviyeleri, temel olarak kısa zincirli amino asitlerdir. Amino asitler ise keratinin yapı taşlarıdırlar ve keratin de saçı oluşturan proteindir. Bedeninize yeterince besin sokarak saç derisi sağlığını ve genel olarak saç sağlığını iyileştirebilirsiniz. 

Bir B vitamini formu olan biyotin ise saç sağlığına iyi geldiği iddiasına sahip. Biyotin eksikliğinde saç incelmesi ve saç dökülmesi yaygın belirtiler arasındadır. Keratin üretiminde rol oynadığı için sağlıklı saç gelişiminde önemlidir. Küçük bir çalışmada saç tellerinde incelme olan kadınların, biyotin kullanmaları durumunda plasebo alan ekibe göre saçlarında ciddi bir gelişim görülmüş.

Saç Derisine Yanlış Müdahale Etmek

Pek çok saç derisi bakım ürünü olmasına ve son yıllarda bunlara yüksek bir talep olmasına karşın, uzmanlar insanların hala saç derilerine yanlış baktıklarını belirtiyorlar. Ürünü kullanıp, sonra kuru şampuan kullanan ve saç derisini uzun süre doğru şekilde temizlemeden devam eden insanlar varken, aşırı temizlik yapıp doğal yağları ortadan kaldıran ve cilde hasar veren, yağ üretimini bozan insanlar da var.

Kendi saç derisi, saç türü ve yaşam tarzınıza göre ihtiyaçlarınıza karar vermeniz gerekiyor. Saç derisi ve saç sağlığı söz konusu olduğunda eğitim önemli ve davranışlarınızı bu kriterlere göre değiştirmeniz gerekiyor.

Eğer saç derinizin dilinden anlamak istiyorsanız sorunun ne olduğunu gösteren bazı işaretler mevcut. Eğer birikim, ağrılı inflamasyonlar ve büyük, kaygan kepekler varsa, daha fazla soyma yapmanız gerekiyor. Eğer cilt çok sıkıysa ve küçük, beyaz kepekler üretiyorsa, çok kuru olabilir ve bu nedenle onu nemlendirmeniz gerekiyor demektir.