© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

6 Adımda seks hayatınızı renklendirin

6 Adımda seks hayatınızı renklendirin

Image Bu yazıyı 3 dakika 39 saniyede okuyabilirsiniz.

Tıbbi müdahale ve kilo verme ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerini dikkate alın.

Yatak odasında vakit geçirmek, geçmiş yıllara göre şimdi çok daha zor olabilir. Bazen, erkekler için genişlemiş prostat gibi, yaşa bağlı fiziksel değişikliklerin bir sonucudur. Kadınlar için menopozdan sonra östrojen kaybı; libidonun ve vajinal yağlamanın azalmasına ve penetrasyona ve doruğa ulaşmada zorluklara neden olabilir. Diğer durumlarda, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, depresyon, nörolojik hastalık ve idrar tutamama gibi kronik hastalıklar suçlu olabilir. Bu rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da cinsel işlevi etkileyebilir.

Ancak seks hayatınızı güçlendirmenin yolları vardır ve bazıları için hap kullanma zorunluluğu yoktur. Harvard’dan Sexuality in Midlife and Beyond yazarı Dr. Jan Shifren, “Birçok durumda yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gereken tek şeydir. ” diyor.

Aşağıdaki adımlar yardımcı olabilir:

1. Sigara içmeyi bırakın:

Sigara, vücudun her tarafında damar hastalığına katkıda bulunur, bu da penis, klitoris ve vajinal dokulara kan akışını azaltabilir. Bu nedenle tütünden kaçınmak, cinsel organlara kan akışını iyileştirebilir ve artırabilir. Sigarayı bırakmak ayrıca menopoza girme süresini birkaç yıl uzatabilir.

2. Egzersiz yapın:

Bu kalbinizi güçlendirebilir ve cinsel organlara kan akışını iyileştirebilir. Hızlı ya da tempolu yürüyüş gibi, haftada 150 dakikalık orta yoğunluklu aktivite yapmayı hedefleyin.

3. Kilonuzu kontrol edin:

Dr. Shifren, “İnsanlar bedenleri hakkında iyi hissettikleri zaman, sıklıkla cinsel aktivite sırasında daha rahat hissederler.” diyor. Kilo vermek, aynı zamanda kan basıncını azaltmaya ve diyabetin azalmasına yardımcı olabilir, diyabet erektil disfonksiyona yol açabilir.

4. İlişkinizi yeniden inşa edin:

Dr. Shifren, “Yatak odasının dışında da eğlenen çiftler, yatak odasında daha fazla eğleniyor.” diyor. İster bir gece uzakta bir yerde ister kendi evinizde maceraperest bir ortam olsun, kaliteli bir zaman dilimi ve romantik deneyimler tavsiye ediyor. “Tanışma yıl dönümünde romantik dakikalar geçirip, eski heyecanların bazılarını yeniden tatmanın ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlamaya çalışın.” diye tavsiyede bulunuyor.

5. Alkol tüketimini sınırlandırın:

Orta derecede alkol tüketimi, kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde bir veya iki içki ile sınırlıdır. Bundan fazlası, ereksiyon olma ve durumu koruma sorunu, uyku düzeninde bozulma, sıcak basmalarını tetikleme ve diğer hastalıkların yanı sıra kanser geliştirme riskini de artırabilir. Dr. Shifren, “Bununla birlikte, bir kadeh alkol, eğer rahatlamasına yardımcı olursa, bir kadının cinsel yaşamına yardımcı olabilir.” diyor.

6. Tıbbi yardım alın:

İlaç içermeyen performans artırıcılar bir fark yaratmak için yeterli olmadığında, tıbbi müdahaleyi düşünmenin zamanı gelmiştir. Altta yatan bir durumun tedavisi veya libidoya zarar vermeyen bir ilaca geçiş gündeme gelebilir. Kadınların vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki için kullandığı ilaçlar, sıcak basması ve yağlama ilaçları, düşük dozlu vajinal östrojen ürünleri, hormon terapisi, hormon değişiklikleri etkilerini azaltmak için kullanılan ürünleri azaltması veya dozajını değiştirmesi gerekebilir. Ayrıca fizik tedavi, pelvik taban kaslarını güçlendirebilir ve cinsel zevki artırabilir. Erkeklerde erektil fonksiyonu artırmak için reçeteli ilaçlar gerekebilir.

Seks Çabaya Değer mi?


Cinsel aktivitenin faydası merak ediyorsanız, zevk, eğlence veya egzersiz yapmak şeklinde düşünebilirsiniz. Fakat tatmin edici cinsel ilişkinin, şefkatli bir ilişki ortamı oluşturmanın yanında birçok faydası vardır. Dr. Jan Shifren, “Genel sağlık için çok yararlıdır.” diyor.

Shifren, “Eğer cinsel aktivite yeterince heyecan veriyorsa, o zaman kalp, akciğerler ve uzun ömür için aerobik egzersiz yapmak kadar faydalıdır.” diyor. Erkekler için seks, kan basıncını ve kardiyovasküler hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilecek şekilde, stresi azaltabilir. Kan akışının iyileştirilmesi, erektil fonksiyonun da iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Kadınlar için, menopozdan sonra seks, vajinal sağlık açısından yarar sağlar. Dr. Shifren, “Vajinayı rahatlatır, salgıları ve kan akışını artırır ve sağlıklı tutar.” diyor.

Cinsel ilişkiyle sınırlı olduğunu varsaymayın. Birçok çift, sarılma, vücut masajı ve diğer cinsel ifade biçimlerinden zevk alır. Shifren, “Cinsel birleşme mümkün değilse, yaratıcı olmak ve diğer keyif verici aktiviteleri belirlemek de gerekebilir.” diyor.

Shifren, “Hastalıktan sonra cinsel aktiviteye dönen veya yaşlanmayla ilgili zorlukların üstesinden gelen hastalarımın ruh hallerinde bir düzelme artışı fark ettim.” diyor.

Ama ya cinsel aktiviteye ilgi duymuyorsanız?

Dr. Shifren, “Yaşlı kadınlar ve erkeklerde, düşük libido görülebilir. Ama bu bir sorun olduğu anlamına gelmez ve daha uzun süreli ilişkilerde samimiyeti teşvik edebilen diğer birçok faktör vardır. Eğer cinsel aktivite rahatsız edici ise gerçek bir sorundur.” diyor.

Cinsel Aktivite İçin Engel Artrit Sorunuysa

Osteoartrit ağrısı ve eklem sertliği ile boğuşmak seks dahil olmak üzere her türlü faaliyeti etkileyebilir. Ama artritin cinsel yaşamınıza karışmasına izin vermemelisiniz. Aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz:

• Gevşeyin. Seks öncesi uzun ve sıcak bir duş almak, kas ve eklem sertliğini hafifletebilir.
• Farklı pozisyonlar deneyin. Örneğin, kalçalarınızda, dizinizde veya omurganızda artrit varsa, yan yatmayı deneyin.
• Destek için yastık kullanın. Cinsel aktiviteye yardım etmek için yastıklar kullanabilirsiniz.

Ağrı kesici hakkında doktorunuzla konuşun. İbuprofen (Advil) veya naproksen (Naprosyn) gibi nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAID) kullanmak eklem ağrılarını hafifletebilir. NSAID’ler genellikle kısa süreli kullanım için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, günlük olarak, ülser, mide kanaması, karaciğer hasarı ve kalp krizi riskini artırırlar.

 

One thought on “6 Adımda seks hayatınızı renklendirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Punisher dedi ki:

    Seks vücudun yaşam enerjisini tüketiyor, halsizleştiriyor, yaşlandırıyor, kasları eritiyor. Seksten sonra zombi gibi olmanızın sebebi budur.
    Benim çevremde seks değil spor yapan biri var 10 yaş genç görünüyor. Seks yapan arkadaşlarım daha yaşlı sivilceli görünüyor. Inanmıyorsanız Bruce Lee’ye falan bakın derim