© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

90. Oscar Ödül Töreninde Ödül Alan Filmler

90. Oscar Ödül Töreninde Ödül Alan Filmler

The Shape Of Water


Yönetmen: Guillermo Del Toro
Oyuncular: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones ve Octavia Spencer

Bu sene 13 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 4 Oscar ödülü kazandı. Film, Guillermo Del Toro’ya En İyi Yönetmen ödülü; Alexandre Desplat’a En İyi Film Müziği ödülü kazandırdı ve ayrıca En İyi Yapım Tasarımı ve En İyi Film Ödülü de The Shape of Water’ın oldu.

Oscar’ın galibi olan filmde, neredeyse gizli bir araştırma merkezinde çalışan dilsiz bir temizlikçi kadının, araştırmak için merkeze getirilmiş bir su canlısı ile olan ilişkisi anlatılıyor. Filmde özellikle Sally Hawkins’in ve Michael Shannon’un performansı göz dolduruyor. Fantastik öğelerle dolu olan bu başyapıt, canavar yaratma konusunda uzman olan Del Toro’nun ustalık eseri sayılacak gibi görünüyor. Ayrıca filmin müziği, kostümler, makyaj ve mekanlar fazlasıyla göz dolduruyor ve tüm duyulara hitap ediyor. Öyle görünüyor ki Del Toro, fantastik öğelerden uzak duramayacak ve yeni canavarlarla ve fantastik canlılarla, uzun süre sinema dünyasını sarsacak. İlk gösterimini Fimekimi’nde yapan filmi, halen sinemalarda izleyebilirsiniz.

Darkest Hour

Yönetmen: Joe Wright
Oyuncular: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James ve Stehphen Dillane

Bu sene 6 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 2 Oscar ödülü kazandı. Film, Gary Oldman’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı kazandırdı ve ayrıca En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülünü de kazandı.

Daha önce Aşk ve Gurur, Kefaret ve Pan gibi unutulmaz işlere imza atmış başarılı yönetmen Joe Wright, ilk defa tarzının dışına çıktı ve aslında karanlık bir filmi tamamladı. Film 2. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Winston Churchill’in yaşadıklarını ve o dönemin hikayesini anlatıyor. Hitler’in ordusu tüm şiddetiyle Dünya’yı sallıyorken, Churchill bununla mücadele etmek zorundadır ve her politikacı gibi zor kararlarla sınanmaktadır. Ya Nazi Almanya’sı ile anlaşmaya varacaktır ya da tüm Nazileri karşısına alacaktır. Bu ikilem karşısında zorlanan Churchill ile tanışacak ve film boyunca kendisine hayran olacaksınız. Filmde Dünya tarihine tanık olabilirsiniz. Gary Oldman’ın performansı ve tarihi atmosferin başarılı şekilde anlatıldığını gördüğünüzde Oscar’a neden aday olduğunu anlayacaksınız. Film halen sinemalarda, izleyebilirsiniz.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Yönetmen: Martin McDonagh
Oyuncular: Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson ve Peter Dinklage.

Bu sene 7 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 2 Oscar ödülü kazandı. Film, Frances McDormand’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı ve Sam Rockwell’e de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı kazandırdı.

2006’da En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon) Oscar’ı kazanan yönetmen Martin McDonagh’ın 3. uzun metraj filminde, 7 dalda aday gösterilmesi büyük başarı ancak esas etken hikayenin çarpıcılığı olabilir. Kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir annenin çabasını ve gücünü anlatan filmde, anne şehrin yakınında 3 billboard kiralar ve onları, bir polis şefini iğneleyici cümlelerle doldurur. Özellikle Frances McDormand’ın performansı sayesinde yükselen gerilim, yerini zaman zaman duygu yoğunluğuna bırakıyor. İşler giderek karmaşıklaşırken, tüm şehir çalkalanmaya başlıyor. Maalesef film şu an vizyonda değil, dvd’si için bekleyeceksiniz.

Get Out

Yönetmen: Jordan Peele
Oyuncular: Daniel Kaluuya, Catherine Keener, Bradley Whitford ve Allison Williams.

Bu sene En İyi Film dahil 4 dalda Oscar’a aday gösterildi ve En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazandı.

Esasen seslendirme sanatçısı olan yönetmenin ilk filminde Oscar’a aday gösterilmesi tüm sinemaseverlerin ilgisini çektiğinden, filme ilgi bir anda arttı. Black Mirror’dan tanıdığımız Daniel Kaluuya’ya En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı adaylığını getiren filmde, bir adamın sevgilisinin ailesiyle tanışmak için hafta sonu şehir dışındaki evlerine gitmesi konu ediliyor. Başlangıçta çok aşık olan çift için hiçbir sorun yokken, hizmetçilerin ve ailenin garipleşmesiyle işler değişiyor. Filmde ırkçılığa çeşitli göndermeler yapılıyor. Aslında 2005 yapımı The Skeleton Key (İskelet Anahtar) filminden de esinlendiğini söylemenin mümkün olduğu filmin, korku / gerilim tarzında olduğunu söylemek mümkün, ancak içinde komedi öğeleri de barındırdığını düşünenlerin sayısı giderek artıyor. Özellikle korku dalında bir filmin En İyi Film Oscar’ına aday gösterilmiş olması ise, filmin uzun süre dillerden düşmemesini sağlayacağa benziyor.

Call Me By Your Name

Yönetmen: Luca Guadagnino
Oyuncular: Timothee Chalamet, Armie Hammer, Esther Garrel ve Michael Stuhlbarg.

Bu sene En İyi Film dahil 4 dalda Oscar’a aday gösterildi ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü kazandı.

A Bigger Splash filminden tanıdığımız yönetmen Luca Guadagnino, 17 yaşındaki Elio’nun yaşamını gözler önüne seriyor. 1983 İtalya’sında geçen hikayede Elio, hayatını istediği gibi ve keyif aldığı şeyleri yaparak geçirmektedir. Başarılı bir profesör olan babasının yanına yaz ayında kendisine yardım etmesi için bir stajyer gönderilir. Elio hem bu stajyerle yakılaşacak hem de kendi duygularını ve arzularını yeniden keşfedecektir. Özellikle genç oyuncu Timothee Chalamet’in oyunculuğu ve içtenliği, sizi derinden etkileyecek. Film halen vizyonda, izleyebilirsiniz.

Dunkirk

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylanece, Cillian Murphy, Tom Hardy ve Kenneth Branagh

Bu sene 8 dalda Oscar’a aday gösterildi ve En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Film Kurgusu dahil, 3 Oscar kazandı.

Daha önce de Oscar’a aday gösterilmiş ve deyim yerindeyse Oscar’ın vazgeçilmez ismi olan Christopher Nolan’ın son filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor ve Dunkerque Tahliyesi’ni anlatıyor. Filmde yüzbinlerce İngiliz askerinin etrafı sarılıyor ve aslında hikaye böyle başlıyor. Film sizi ilk andan itibaren esir alıyor ve son dakikasına kadar da heyecan azalmıyor. Tarihi drama seven herkesin izlemesi gereken yapımı izlemek için dvd olarak satın alabilirsiniz.

Coco

Yönetmen: Lee Unkrich, Adrian Molina

Seslendirenler: Gael Garcia Bernal, Benjamin Bratt ve Anthony Gonzalez

Bu sene 2 dalda Oscar’a aday gösterildi ve En İyi Animasyon ve En İyi Özgün Şarkı Oscar’ı olmak üzere 2 ödülü de kazandı.

Toy Story ve Montster Inc. animasyonlarının da başarısından sorumlu Lee Unkrich, Coco ile 2. Oscar’ını kazandı. Filmde 12 yaşındaki kahramanımızın hayranı olduğu gitaristin gitarını bulmasıyla ölüler diyarına olan yolculuğunu izliyoruz. Başından sonuna zevkle izleyeceğiniz bir animasyon ve temposu hiç düşmüyor. İzlemek için dvd’sinin çıkmasını beklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir