2013 yılında, 90 yaş ve üzerindeki insanlarla ilgili uzun dönemde bir araştırma yapılıp, onlardan bilgi toplandı. Bu araştırma, 90 yaş ve üzerindeki insanların sağlık rutinleri hakkındaydı. Bu araştırmaya 1600 katılımcı katıldı. Ve 1600 katılımcı üzerinde nörolojik ve psikolojik testler gerçekleştirildi. Bu araştırmanın sonucunda uzun yaşama hakkında zihin ve beden hakkındaki bilinmeyenler öğrenilmiş oldu. Bu uzun yıllar süren araştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı. İşte bizleri çok etkileyen araştırmanın bir kaç sonucu:

1. İki alkol kullanıcısından birinin hayat süresinin uzadığı bulundu.

Bu araştırma sonucunda, orta derecede içki içenlerin günde yaklaşık iki bira içtiği ve bu düzeyde içenlerde, yaşam süresinin kısalmasının 18%e kadar azaldığı bulundu. Bu araştırma sonucunda , alkol kullanıcılarının kırmızı şarap içerek; kalp ve beyin sağlığına destek oldukları bulundu.

2. 90 yaş ve üzerinde olanların hobilerinin onlara yardımcı olduğu bulundu.

Uzun dönemli sağlığı sürdürmenin yolunun, bir hobi sahibi olarak, günlük 2 saat o hobi üzerine vakit harcamak olduğu bulundu. Günde 2 saat hobilerine vakit ayıran katılımcıların, hobiyle uğraşmayan kişilere göre erken yaşamını kaybetme olasılıklarının 21% daha azaldığı bulundu. Araştırma sonuçları bu ilginç sonucu; hobilerle uğraşan kişilerin, daha düşük kalp hızı olmasına ve günde daha az stres yaşamalarıyla ilgili olduğunu belirtti.

3. Egzersiz 90 yaş ve üzeri kişilerde hayati değişikliklere yol açtığı bulundu.

Günlük 15den 45 dakikaya kadar yapılan egzersizlerin, hayat kalitesini uzattığı ortaya çıktı.

Sonuçlar Avrupa’da yaşayan 90 yaş üstü insanları anlatıyor. Bunun dışında Uzakdoğuda uzun yaşamanın sırları ise, çok az yemek ve bolca hareket etmek deniyor. Çinlilerin enerji dengeleyici meşhur Tai chi seanslarını görmüşsünüzdür. Yaşlandıkça azalan Çi dengesini bir kadeh kırmızı şarap içerek ve dostlarla gülerek yükseltmem mümkünse neden olmasın. Hobilerinize vakit ayırmak ve bolca hareket etmek şartıyla elbet.