© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet sancısı ile baş etmenin yolları

Adet sancısından kurtulmanın yollarını aramayan kadın yoktur. Her kadın ayın belirli bir dönemini adet sancısıyla uğraşmakla geçiyor. Ama gerçekten de her ay bunca ağrıyı çekmeniz gerekmiyor. Tüm kadınların bilmesi gereken birkaç tüyoyu sizinle paylaşıyorum.

Adet Sancısı Neden Olur?

Çoğu kadın, zaman zaman “dismenore” olarak da bilinen adet sancıları yaşarlar. Adet döngüsü öncesi ve sırasında adet krampları baş gösterir. Adet sancısı nasıl bir his? Genellikle alt karın bölgesinde ve sırtın alt kısmında kramp veya sabit bir ağrı olarak tanımlanır. Yoğunluğu kadından kadına göre değişir. Bazı kadınlar anlık kramplar yaşarlar ya da yoğunluğu hafiftir, bazı kadınlar için normal günlük aktivitelerini etkileyebilecek kadar acı verici olabilir.

Peki nedir bu adet sancısı? Adet döngüsü sırasında rahim duvarları dökülüp, kendini yeniler, bu da sizin bildiğiniz adet kanamasına neden olur. Bu doğal durum da, kramplara ve adet sancısına neden olur. Endometriozis ve adenomyozis gibi diğer sağlık sorunları da adet sancısını tetikleyebilir.

Adet sancısını hafifletmenin çeşitli yolları var. Ancak bu da acıyı yaşayan kadına ve ağrının derecesine bağlı olarak çözülebilir. Reçetesiz ilaçlar, örneğin doğum kontrol hapları; çeşitli sağlık sorunlarına bağlı adet sancısını azaltabilir fakat bu tip ilaçların kullanımına doktor kararı ile başlanabilir. Bir sağlık durumuna bağlı adet sancısı yaşamıyorsanız sıcak kompresler sancının geçmesine yardım eder. Ama tüm yöntemleri bir kenara bırakırsak, bu sancıyı her ay her kadın çekmek zorunda kalıyor.

Epsom Tuzu İle Sıcak Bir Banyo Yapın

 

Adet sancısı denildi mi ilk akla gelen nedir? Epsom tuzu! Aslında, Epsom tuzunun iyi gelmediği bir şey yok. Adet sancısının süresini hafifletmeye yardımcı olmak için düşük maliyetli, dinlendirici bir çözüm için sıcak suya Epsom tuzu ekleyerek banyo yapmak, rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer sporcuysanız, kas ağrınızı tedavi etmek için Epsom tuz banyolarına zaten aşina olabilirsiniz ve adet sancısı söz konusu olduğunda etkileri benzerdir. Sıcak su; etkili rahatlama sağlayabilir, kan dolaşımını artırabilir ve bu da adet sancısının hafiflemesine yardımcı olur.

Küveti sıcak suyla doldurup, içine Epsom tuzu dökerseniz; magnezyumun iltihaplanmayı azaltması ve ağrıyı yatıştırması nedeniyle iki kat daha net bir etki sağlayacaktır. Ağrınızı azaltmak, vücudu toksinlerden arındırmak ve rahatlamak için bir sonraki banyonuzda Epsom tuzunu deneyin.

Zeytinyağı

Evde saf zeytinyağı bulundurmak için bir sebebiniz daha oldu. Adet döneminiz boyunca, ağrıyla ilaçtan daha iyi savaşabilir. 2015 yılındaki bir çalışmada, ılımlı ila şiddetli arasındaki bir derecede adet sancısı çeken 60 kadın iki gruba ayrıldı. Kadınların hepsi 17-30 yaş arasında olup, dört adet döngüsü boyunca iki ağrı tedavisinden birine tabi tutuldu. Adet tarihinden iki hafta önce başlayarak iki ay boyunca 25 mL veya 5 çay kaşığı sızma zeytinyağı günlük olarak verildi. Daha sonra ağrı en çok arttığında sonraki iki adet döngüsünün ilk üç gününde günde üç kez 400 miligram ibuprofen verildi.

İkinci grup ilkiyle aynıydı. Her iki durumda da, zeytinyağı grubundaki kadınlar için ağrı önemli ölçüde azaldı ve zeytinyağı almaya devam ettikçe, ağrıları azalmaya devam etti. Bunun nedeni, sızma zeytinyağının güçlü bir antienflamatuvar olmasıdır. Adet sancılarından her daim nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, düzenli olarak salatalarınıza saf zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Balık Yağı Takviyesi Deneyin

Adet sancılarından kurtulmak söz konusu olduğunda, omega-3 yağ asitleri muhteşem bir görev üstlenir. Bu asitler sağlığımız için vazgeçilmezdir, ancak bedenimiz onları üretemez; bu yüzden yağ asitleri bakımından yüksek, balık yağı gibi ürünlerle beslenmeniz veya diyetinizden almanız gerekir. Adet sancısı çekiyorsanız şansınız var demektir; balık yağı takviyeleri rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Küçük bir araştırmada, adet dönemlerinde 1.000 miligram balık yağı takviyesi alan kadınların, ağrıları başladığında ibuprofen alan gruptan daha az adet sancısı yaşadığı bulundu. Ayrıca, balık yağı kullanan kadınların ağrıları da, ibuprofen alanlardan daha azdı.

Balık yağının, artrit ağrısı için ilaçlar kadar etkili bir şekilde çalıştığı bulunmuştur, bu nedenle diğer ağrı türlerini kolaylıkla azaltabileceğini düşünmek de mantıksız değildir.

Daha Fazla Uyuyun

Adet döneminiz boyunca daha fazla yorgun hissedebilirsiniz. Bu yorgunluk için hormonlarınızdaki değişiklikleri suçlayabilirsiniz. Ulusal Uyku Vakfı’na göre kadınların % 30’u adet sancısı, kramp, baş ağrısı, şişkinlik ve kaygı gibi sorunlar nedeniyle adet dönemlerinde rahat uyku uyuyamıyorlar.

Adet döneminiz boyunca düzenli olarak uyku sorunu yaşadığınızın farkındaysanız, bunun için önlem alabilirsiniz. Vücudunuzun sıcaklığı adet döngüsü boyunca artabilir, bu nedenle odanızın sıcaklığının, rahat uyku uyumak için normal olduğundan emin olun.

Adet dönemiyle gelen kaygı ya da depresyon, dinlenmenizi ve uyumanızı zorlaştırıyorsa, yatarken kitap okumayı deneyin ve elektronik cihazlardan uzaklaşın. Bu, beyninize uyuma zamanının geldiğini söyleyebilir. Isı bantları kullanmak veya sırtınızın etrafını yastıklarla desteklemek aynı zamanda yatarken, adet sancısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Öz Yağlar Kullanın

Öz yağlar güzel kokularının yanı sıra, adet sancısından doğal olarak nasıl kurtulmanızı sağlayabilir. Adet döneminiz boyunca, günlük yaşantınıza bazı öz yağlar eklemek gerçekten yardımcı olabilir.

Kakule öz yağı: Bu antienflamatuvar öz yağ kas ağrısı ve krampı azaltabilir. Adet döneminiz boyunca, rahatsızlıklardan kurtulmak için karnınıza 3 ila 4 damla kakule öz yağı uygulayın.

Kimyon öz yağı: Bu yağ çok yönlüdür. Bir baharat olarak kimyona alışkın olabilirsiniz ancak adet döneminiz boyunca kimyon yağı kullanın. Anti-spazmodik özelliklere sahiptir, bu da adet döneminizle gelen kramplardan ve adet sancısından kurtulmanızı sağlar. Ağrı hissettiğiniz bölgeye 3 damla kimyon öz yağı dökün.

Rezene öz yağı: Bu anti-spazmodik öz yağ kramp sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Bir bardak çaya veya suya, 1 ila 2 damla rezene öz yağı ekleyin veya sancıyı azaltmak için karnınıza 3 ila 4 damla rezene öz yağı uygulayın.

Gül öz yağı: Bu muhteşem kokulu anti-spazmodik etkili öz yağ, krampları azaltabilir, aynı zamanda adet döngüsü boyunca kendinizi daha az karamsar ve daha az endişeli hissetmenize yardımcı olur. Gül öz yağı kullanmak için en iyi yol, karnınıza 3 ila 4 damla damlatmak ya da solumak için bir difüzöre eklemektir.

Akupunkturu Deneyin

Sancılı olduğunuzda, iğne batması fikri muhtemelen çok çekici değildir. Ancak akupunktur, geleneksel Çin Tıbbında, kronik ağrı tedavisinde 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve acılı bir adet döngüsü sırasında etkili olabilir. Aslında, Avustralya ve

Yeni Zelanda dışındaki küçük bir araştırma, akupunktur tedavisinin, kadınlarda baş ağrısı ve mide bulantısı gibi ikincil semptomlar da dahil olmak üzere adet sancısını hafifletebildiğini buldu.

 

One thought on “Adet sancısı ile baş etmenin yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tuğçe Karakaş dedi ki:

    Adet sancilarim ilk yillarimdan beni cok siddetli oluyor. Bir tavsiye üzerine 13 yaslarindayken biberiye bitkisinden bir dal kaynatarak cayini ictim ve 5- 15dakika icinde agrilarim gecti. Yaklasik 10 yildir ağri kesici kullanmiyorum. En dayanilmaz adet sancimi dahi kesti yillardir. Ayrica sindirim sistemi üzerindede oldukca etkili. Denemenizi tavsiye ederim.