© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ağız ve diş sağlığı için uymanız gereken temel kurallar

Ağız ve diş sağlığı için uymanız gereken temel kurallar

Image Bu yazıyı 3 dakika 15 saniyede okuyabilirsiniz.

Dişlerinize Dikkat Edin!


Sağlıklı dişlere sahip olmak, ömür boyu bakım gerektirir. Dişlerinizin sağlıklı olduğunu düşünüyor olsanız bile, her gün onlara bakmak ve sorunları önlemek için doğru adımlar atmak çok önemlidir. Doğru ağız bakım ürünleri kullanmanın yanı sıra günlük alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekebilir.

Dişlerinizi fırçalamadan yatağa gitmeyin

Genel tavsiye günde en az iki kez diş fırçalamaktır. Yine de çoğumuz, özellikle geceleri dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmeye devam ediyoruz. Fakat yatağa girmeden önce diş fırçalamak, gün boyunca biriken mikrop ve plaklardan kurtulmanızı sağlar.

Dişlerinizi düzgün fırçalayın

Fırçalama şekli de aynı derecede önemlidir; aslında, dişlerinizi yanlış fırçalamak hiç fırçalamamak kadar kötüdür. Zaman ayırın, diş fırçasını hafif ve dairesel şekilde hareket ettirin. Fırçalanmayan plak sertleşebilir, diş taşı ve diş eti iltihabına (diş eti hastalığı) yol açabilir.

Dilinizi ihmal etmeyin

Dilinizde de plak birikebilir. Bu sadece kötü ağız kokusuna yol açmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ağız sağlığı sorunları için sizi savunmasız bırakabilir. Dişlerinizi her fırçalayışınızda, nazikçe dilinizi de fırçalayın.

Florürlü diş macunu kullanın

Diş macunu söz konusu olduğunda, beyazlatma gücü ve tatlandırıcılardan daha önemli unsurlar vardır. Hangi türde seçerseniz seçin, florür içerdiğinden emin olun. Florür, ağız sağlığında bir dayanak noktası olmaya devam etmektedir. Bunun nedeni, florürün diş çürümesine karşı önde gelen bir savunucu olmasıdır. Dişleriniz için koruyucu bir bariyer sağlamanın yanı sıra çürümeye yol açabilecek mikroplarla savaşır.

Diş ipi kullanımı fırçalama kadar önemlidir

Düzenli fırçalama yapanların çoğu diş ipi kullanmayı ihmal eder. Diş ipi sadece dişlerinizin arasına sıkışıp kalmış olabilecek küçük yemek parçalarını temizlemek için kullandığınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Diş ipi kullanmak, diş etlerini harekete geçirir, plakları azaltır ve bölgedeki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur. Günde bir kez diş ipi kullanmak genellikle bu faydaları elde etmek için yeterlidir.

Diş ipi kullanmakta yaşadığınız zorluğun sizi yıldırmasına izin vermeyin

Özellikle küçük çocuklar ve artritli yaşlı yetişkinler için diş ipi kullanmak zor olabilir. Vazgeçmek yerine, diş ipi kullanmanıza yardımcı olabilecek araçlar deneyin. Eczaneden kullanıma hazır diş temizleyicileri alabilirsiniz.

Gargara kullanın

Reklamlar, ağız sağlığı için gargara kullanımının yararlı olduğunu söyleyip duruyor ancak kimse aslında nasıl çalıştığından bahsetmiyor, çünkü nasıl çalıştığını bilmiyorlar. Gargaranın 3 temel görevi vardır: Ağızdaki asit miktarını azaltır, diş etlerinin içinde ve etrafında fırçalanması zor bölgeleri temizler ve dişleri yeniden mineralleştirir. Ayrıca fırçalama ve diş ipi kullanma kabiliyeti olmayan çocuklarda ve yaşlı insanlarda, gargaraların özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir. Diş hekiminiz size özel gargara önerisi olup, olmadığını sorun. Bazı markalar çocuklar için ve hassas dişlere sahip olanlar için daha güvenlidir. Reçeteli gargaralar da mevcuttur.

Daha fazla su için

Su, genel sağlığınız için en iyi içecektir ve bu genel sağlığa, ağız sağlığı da dahildir. Ayrıca, kendinize bir kural bir kural koyun ve her öğünden sonra su içmeye çalışın. Bu, yapışkan ve asidik yiyeceklerin ve içeceklerin, dişleriniz arasındaki olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olabilir.

Gevrek meyve ve sebzeler tüketin

Yemeye hazır yiyecekler pratiktir, ancak dişleriniz söz konusu olduğunda belki de çok fazla sağlıklı değildir. Taze ve gevrek ürünler, sadece daha sağlıklı lifler içermez, aynı zamanda dişleriniz için de en iyi seçimdir. Çocukların ve gençlerin, daha sert meyve ve sebze yemeleri ve uzun uzun çiğnemeleri gerekmektedir. Bu yüzden aşırı derecede işlenmiş besinlerden kaçınmaya çalışın, besinleri küçük parçalara ayırmayı bırakın ve çenenizi çalışır hale getirin.

Şekerli ve asidik gıda tüketiminiz sınırlandırın

Sonuçta, şeker ağızda asit haline dönüşür, daha sonra dişlerinizin emayesini aşındırır. Bu asitler, çürümeye neden olan şeydir. Asitli meyveler, çay ve kahve de diş minesini yıpratabilir. Bu tür gıdalardan tamamen kaçınmak zorunda olmasanız da, dikkatli olmak kimseye zarar vermez.

Diş hekiminizi yılda en az iki kez ziyaret edin

Kendi günlük sağlığınız ve genel günlük diş sağlığınız için doktor ziyaretleri çok önemlidir. Bu sebeple, dişlerini her gün düzenli olarak fırçalayan, diş ipi ve gargara kullanan kişilerin bile düzenli olarak bir diş hekimine görünmesi gerekir. En azından, diş hekiminizi yılda iki kez temizlik ve kontrol için görmelisiniz. Diş hekimi sadece diş taşını temizlemek ve çürük kontrolü yapmak için değil, aynı zamanda potansiyel sorunları tespit etmek ve tedavi çözümleri sunmak için de orada sizi bekliyor olacak.

Bazı özel sağlık sigortaları, genel diş muayenelerini kapsamaktadır. Eğer sizin için de durum buysa, bundan yararlanın. Genel diş muayenesine gitmek, diş eti iltihabı veya sık sık çürük oluşumu gibi diş sorunları ile ilgili bir geçmişiniz varsa, özellikle yararlıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir