© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Akıllı Telefonlarda Daha İyi Video Çekmek için 6 İpucu

 

Mobil videoların kalitesinin mükemmel olmaması ile dertlendiğimiz günler hızla aktı gitti. Video kameralar çoktan raflara kalktı bile. Bugünkü akıllı telefonların hepsinin mükemmel kameraları var. Yüksek kaliteli profesyonel video donanımları gerçekten çok iyi, profesyonel kalitede videolar için herşey sadece bir tuşa dokunmakla bitiyor desek yalan olmaz.

Akıllı telefonunuzda iyi bir kamera olması tabi ki yeterli değil, onu kullanmanız lazım. Bu nedenle size küçük ama akılda kalıcı ipuçları hazırladım.

1. Daha sonra nasılsa videoyu düzenlerim demeyin.

Android, iPhone veya masaüstü için çok iyi video editörleri bulunsa da, buna fazla da güvenmeyin. Hatta en iyi video editörü bile zayıf aydınlatma, bulanık görüntüler veya boğuk sesleri telafi edemez. Düzgün bir video çekemezseniz, düzenlemeye saatlerizi harcamak zaten çok da mantıklı olmaz. O nedenle çekerken konsantre olun ve her anı yakalayın.

2.Akıllı telefon kameranızın ayarları ve kullanımı üzerinde çalışın.

Çoğu akıllı telefon kendi ayarlarıyla geliyor, özellikle de kameraları. Amerika’yı yeniden keşfetmeye hiç gerek yok. Sizin kameranızı detaylı olarak incelemek ve hazır ayarlar üzerinde çekim yaparak, kendi ayarlarınızı hazırlamanız yeterli olacak. Video sabitleme, ışık ve ses ayarları konusunda hazırlıklı olun.

3. Yatay çekim yapın, dikey değil.

Profesyonellerin bile acele çekim yaparken düştüğü en rahatsız edici hata dikey olarak çeki yapmaktır. Tabii ki, dikey olarak çekim yapmanız gerektiğinde, mesela bir insanın tam boyutlu bir video çekimini yapıyorsanız olabilir. Bunun dışında dikey çekim doğru değil.

Akıllı telefon ile video çekim yaparken en rahatı dikey tutmak tabii ama maalesef kaliteli görüntü almak için bu doğru olmuyor. Özellikle desktop da yayınlanacak videolar asla bu şekilde çekilmemeli.


4. Yakınlaştırmayı Son Çare Olarak Kullanmayın

Yakınlaştırma, videolarınızı daha yakın hale getirmek için cazip bir seçenektir, ancak bu genellikle kaliteden ödün vermek demektir. En iyi kameralar bile yakınlaştırmayı çok iyi sonuçlandırmaz. En iyi ihtimalle bulanık videolar çekersiniz. Daha detaylı bir çekime ihtiyacınız varsa, nesneye daha yakından yaklaşmanız ve size ayrıntılı detay vermek için yakınlaştırma teknolojisine güvenmek yerine yakınlaşıp çekim yapmanız daha kaliteli video çekmenizi sağlayacaktır.

5. Bir tripod satın alın.

Bir kameranın sabit tutulması söz konusu olduğunda, maalesef insan eli yeterli değildir. El titremesinden kaynaklanan bulanıklıkları giderecek şekilde videolarınızı büyük ölçüde iyi çekmek istiyorsanız, cihazınız için bir tripod, dengeleyici satın alın. Herhangi bir akıllı telefon için üçayak, tripod yeterli olacaktır.

6. Çekim sesini ihmal etmeyin.

Bir video, görüntü ve sesin birleşimidir, değil mi? Videolarda kesilmiş sesi, duyulmayan kelimeler, sinir bozucu arka sesleri, vb. dinlemek zorunda kaldığınız zaman gerçekten sinir bozucu oluyor. O nedenle sese de dikkat ederek çekim yapmalısınız.

Mobil videolarınızın kalitesini nasıl artıracağınız ile ilgili aslında söylenecek çok şey var. Umarım bu küçük ama önemli ipuçları sizin için yararlı olur ve mobil videolarınızı teknolojik açıdan mümkün olduğunca en iyi şekilde çekmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir