Her yaş döneminde bizlerin korkulu rüyası akneler, gençlerin derdi sivilceler. Ne çok uğraşırdık değil mi o kırmızı sivilcelerle, bir de üstüne üstlük iltihaplı olanlarla? Cildin kıymetini anladığım dönemlere gelince ah diyorum ne hatalar yapmışım da cildim aknelenmiş meğerse. İşte aklıma geldikçe doğru ve yanlışları sizlerle paylaşıyorum ki genç yaşlardan itibaren cildimize gereken değeri verelim öyle değil mi kızlar?

Ah O Ergenlik Zamanları Cilt Sorunları

Ergenlikte nasıl da haşin davranırdım cildime; ağır makyaj malzemeleri, hırpalayıcı temizlik ürünleri liste uzar gider. Bakın kızlar aslında herşeyin başı cildi temiz tutmak ve cildin tipine uygun olarak bakım yapmak. Ama düzenli ve disiplinli olmak şart. Bunlar olmazsa olmaz… Bir de yapılacak diğer şeyler var onları da hadi gelin aşağıya doğru inin ve yazdıklarıma göz atmaya başlayın.

Akneye Neler Sebep Olur?

Evet temel soru bu ama ben bunu tersinden sordum ve ne yaparsak akne olmaz dedim. Çünkü akne oluşumunu tetikleyen çok etken var. Yanlış bakım malzemesi, allerjik reaksiyon yaratabilen ürünler ya da genetik nedenler. Hava kirliliği ve son zamanlarda çevremizdeki inşaat kirliliği de cildimizi o kadar zorluyor ki. Çünkü ciltteki küçük gözenekler bu nedenlerle tıkanıyor. Cilt bu tıkanıklıkları dışarı atmaya çalışıyor ve enfeksiyon oluşuyor. Ve hooop akne!

Bir de şunları dinleyin bakın başka neler var akneye neden olan ve bizim hiç aklımıza gelmeyen!

  • Yastık kılıflarımız çok sık değişmeli ve makinada yüksek derecede yıkanmalı.
  • Havlular mümkünse her gün değiştirilmeli, çünkü yüzümüzü sildiğimizde kalmış olan herşey havluya geçiyor ve maalesef nemli kalan havluda da bakteri oluşabiliyor.
  • Kullandığınız saç ürünlerine de dikkat! Evet saç ürünleri bakın, saçlarınız uzunsa ve yüzünüze değiyorsa saçınıza kullandığınız ürünler yüzünüzde enfeksiyon yaratabilir. Ellerinizle saçınıza dokunup sonra da ellerinizi yüzünüze sürüyorsanız evet risk yaratıyorsunuz!
  • Bir de malum stres! Özellikle ergenlik döneminde at koşturan hormonlarla birlikte bir de sınav zamanları yaşanan kaygı eklenince bir anda yüzümüzü akneler kaplardı. Olmadık zamanda olmadık yerde çıkan akneler tam bir kabustu hatırlıyorum. İşte eğer zaten akneye meyilli bir cildiniz varsa, bunu daha da azdıran stres durumu daha da zorlaştırıyor. Stresten kaygıdan uzaklaşmaya çalışın.

Tüm bunlara ek olarak da tabii beslenme sistemi de akneye neden olmayacak şekilde ayarlanmalı. Kızlar aslında herşeyin başı beslenme, yani mutfaktan başlıyor. Siz cildinizi temizleyin, düzenli bakım yapın ama yediğiniz içtiğinize dikkat etmezseniz olayın temelini çözmezsiniz. Örnek vererek ilerleyelim; çünkü yağlı, şekerli, baharatlı diye başlayan cümleleri ezberledik. Galiba gözümüzden kaçan bize masum gelenler ile ilgili konuşmak istiyorum açıkçası…

  • Bakın peynir, çok masum bir besin değil mi ama cildiniz öyle demiyor. Beyaz peynir belki bir derece ama aşırı tüketilen kaşar, dil ya da gravyerler cildinize iyi gelmiyor, çünkü yağlı besinler. Akne dönemlerinde bence buna da dikkat etmelisiniz.
  • Şekeri zaten biliyoruz, kesinlikle uzak durulması gereken bir ajan. Şeker zaten metabolizmayı bozuyor ve ilk sıkıntı en zayıf noktadan yani ciltten çıkıyor. Aman dikkat…
  • Ekmek nasıl da masum değil mi? Evet masum ama yediğiniz ekmeğin içinde neler var biliyor muyuz? İşte cilt uzmanları buna da dikkat etmemizi öneriyor. Ekmeğin içerdiği tahıllar mutlaka gözden geçirilmeli.
  • Kahve! Ah o kahve, evet seviyoruz ama sade bir Türk kahvesi ya da çekilmiş sade kahveler tamam, ancak kremalı şuruplu bol katkılı hazır kahveler bünyeyi bozuyor.

Dip not! Çinko cilt için çok önemli. Çünkü çinko vücutta sağlıklı hücre üretimini tetikliyor. Destek olarak alabileceğiniz gibi, tabii en önemlisi çinkoyu besinlerden doğal haliyle almak.

Cildiniz için Kullandığınız Ürünler Neler İçeriyor?

Cildimiz için satın aldığımız ürünlerin neler içerdiği çok önemli. Düşünün bunu cildinize sürüyorsunuz. Birçoğunda toksik kimyasallar maalesef var. Siz de bunları cilt sorunlarını çözmek için alıp daha büyük sorunlara kucak açıyorsunuz. Neden cilt kremlerini kendiniz hazırlamıyorsunuz? Bakın gerçekten hiç zor değil. Ben size zaman zaman evde hazırlayabileceğiniz kolay ama sağlıklı cilt bakım ürünü tarifleri veriyorum, bunları yapın ve uygulayın. Farkı göreceksiniz. Kısa bir özet ile mineral yağlar, belli alkoller (ethanol, etil, methanol, benzil, izopropil ya da SD) karıştırılabilir.

Piyasada kokusuz parfümsüz olarak satılan cilt ürünlerine de dikkat edin. Bunların içinde hormonları bozan ve cildi bir anda yoran hammaddeler var. İçinde sıvı parafin, petrolatum bulunan herşeyden kaçarak uzaklaşın.

Kuru Ciltler Neler Yapmalı?

Yağlı ciltlerin lekelerle uğraşan tek cilt tipi olmadığını biliyoruz. Bunu yıllarca denedim ve gördüm. Cilt nem dengesi olmadığı için kurur ve çatlar, işte buralarda da sivilceler oluşabilir çünkü çatlaklar enfeksiyona açıktır.

 

Kuru ciltler için 2 farklı bakım seti kullanabilirsiniz. Bir tanesi gün aşırı kullanabileceğiniz, salisilik asit içeren lezyonları kontrol edecek bir temizleme ürünü; diğeri de hafif bir günlük temizleyici olabilir. Hafif bir nemlendirici ile de nem dengesini korumalısınız.

Dip Not: Nemlendirici kreminize sabahları birkaç damla çay ağacı yağı; akşamları da argan ya da hindistan cevizi yağı ekleyin.

Yağlı Ciltler Ne Yapmalı?

 

Yağlı ciltlerin temizlik ürünlerini seçerken içinde salisilik asit ve çay ağacı yağı olmasına dikkat edin. Haftada bir cilt yapınıza uygun sakinleştirici bir maske de kullanılabilir. Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı var ama dozunda.

 

Dip Not: Gece yatmadan önce At night, pair this with a medicated cream, La Roche-Posay Effaclar Duo ile destek sağlayabilirsiniz. Bu ürün gerçekten çok başarılı ve dermatologlar tarafından sıkça önerilen bir ürün. Yağı dengeleyip, akneleri küçültüyor.

Makyaj Akneye Neden Olmasın

 

Tıkanmış gözenekleri olan cilde makyaj yapmayı kim ister ki? Öncelikle temiz ve bakımlı cilde nemlendirici sürerek işe başlayabilirsiniz. Kapatmaktan ziyade sakin göstermek de hedefiniz olsun. Unutmayın ki doğallık her zaman ön planda. Aknelerin üzerine de temiz bir fırça ucu ile kapatıcıları uygulayın ama abartmadan!

Makyaj malzemelerinizin içinde talk, silikon, parfüm, mineral yağ, sülfat ya da falatlar olmamalı, çünkü bunlar aknelere imkan sağlıyor.

 

 

Ne Zaman Dermatologa Gidilmeli?

 

Sivilce sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, doktora gitmek için ‘yanlış’ bir zaman  asla yoktur ve lekelerin alerji nedeniyle olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bununla birlikte, cildinizdeki durum şiddetlenirse, yalnızca bir doktor tarafından reçeteyle verilmiş ilaçları alın