Güne sıcak bir bardak yeşil çay ile başlıyor ya da günün ortasında kendinize gelmek için hızlıca bir bardak matcha içiyor olabilirsiniz. Ancak doğal içerikleri bölgesel olarak kullanmayı denemediyseniz, bunları bakım rutininize ekleyerek bazı değişiklikler yapmalısınız. Yaşlanma karşıtı, pürüzsüzleştirici ve antioksidan özellikleri ile yeşil çay, gün geçtikçe daha çok güzellik ürününün içinde yer almaya başladı. Yeşil çayın nasıl işe yaradığını, kimlerin kullanması gerektiğini, bakım rutininize nasıl dahil edeceğinizi ve yeşil çayı içmek kadar cildinize uygulamanın neden gerekli olduğunu bu yazıda öğreneceksiniz.

Özet Bilgiler

Bileşen türü: Antioksidan

Esas faydaları: Cildi yumuşatır ve korur, yağı azaltır ve yaşlanma işaretlerini minimize eder.

Kimler kullanmalı: Yeşil çay genel olarak neredeyse bütün cilt tipleri için uygundur. Ancak bazı kişilerde yeşil çaya karşı hassasiyet olabilmektedir.

Ne sıklıkta kullanılmalı: Yeşil çayı her gün tüketmek güvenli olduğu gibi günlük cilt bakım rutininizde kullanmak da oldukça güvenlidir.

Ne ile kullanılabilir: Yeşil çay, sinerjik olarak çalışacakları için diğer antioksidanlarla birlikte kullanılabilir. C vitamini, EGCG’nin bozulmasını azaltır ve bu sayede C ve E vitamininin antioksidan etkisi artar. Ayrıca EGCG, hyalüronik aside eklendiği zaman hyalüronik asidin nemlendirici güçlü bir nemlendirici özelliği olduğu için cilt üzerindeki etkisi artar.

Ne ile kullanılmamalı: Yeşil çay bölgesel olarak uygulandığında birlikte kullanılmaması gereken herhangi bir şey bulunmamaktadır.

Yeşil çay nedir?

Yeşil çay, camellia sinensis isimli çay bitkisinin yaprak ve tomurcuklarından elde edilen bir botaniktir. Yeşil çayın içinde bulunan aktif içerikler olan polifenollerin (kateşin olarak da bilinir), antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cilt için yararlı olduğu düşünülmektedir. EGCG, üzerinde en çok araştırma yapılan kateşindir ve hem ağızdan alındığında hem de bölgesel olarak uygulandığında sağlık üzerinde pek çok faydası olmaktadır. Yeşil çayda ayrıca kafein ve tanen bulunduğu için yeşil çay, damarların daralmasını sağlayarak şişliğin azalmasını sağlar.

Yeşil çayın diğer faydalarına baktığımızda koruyucu ve düzeltici etkilerini görüyoruz. Yeşil çay bu faydaları nedeniyle temizleyici, serum, nemlendirici ve maske gibi pek çok ürünün içerisinde kullanılıyor. Kateşin, yeşil çayda en yoğun olarak taze yapraklarda bulunuyor. Ancak cilt bakım ürünlerinin içeriklerinde yer alan aktif polifenol içeriğinin, minimum yoğunluk açısından belirlenmiş bir standardı bulunmuyor.

Pek çok bölgesel antioksidanda olduğu gibi yeşil çayı ürünlere içerik olarak eklemek pek kolay olmuyor. Yeşil çayın hayli kararsız yapısı ve ortam ışığına maruz kaldığında kolayca oksidize olabilmesi ve EGCG’nin yüksek sıcaklıklarda ve temel pH değerlerinde kararsız olması bunu zorlaştırıyor. Yeşil çayın nasıl elde edildiği ve saklandığı (serin ve kuru bir yer idealdir), fitokimyasalların (ürünün güç merkezi) maksimum etkinliğini koruması açısından önemli oluyor.

Yeşil Çayın Cilt Üzerindeki Faydaları

Yeşil çay, çok yönlü doğası nedeni ile akne, rosacea, sedef, viral siğil ve hatta cilt kanseri gibi dermatolojik hastalıklar açısından çeşitli araştırmalara konu oluyor. Yeşil çayın cilt üzerindeki iyileştirici etkileri genel olarak şunlardır:

Cildi korur: Kirlilik ve UV radyasyonu gibi çevresel faktörler nedeniyle oluşan serbest radikallari temizleyen bir antioksidan olması sayesinde yeşil çay, yaşlanma karşıtı cilt bakımında mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca EGCG de DNA onarımını destekleyerek ciltteki DNA hasarı ile savaşır.

Yaşlanma işaretlerini en aza indirir: Hiperpigmentasyon, sert doku, ince çizgiler gibi güneşin neden olduğu hasarları azaltır.

Fazla yağı azaltır: Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelllikleri sayesinde akne sorunu yaşayan ve cildi yağlı olan kişilerde fazla yağı azaltabilmektedir.

Cildi pürüzsüzleştirir: Yeşil çay; egzama, sedef ve kepek gibi cilt sorunlarının inflamasyonunu azaltabilmektedir.

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Yeşil çayın, alerjiniz olmadığı takdirde bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yeşil çaya karşı bilinen bir hassasiyet olmadığı sürece bütün cilt tipleri için uygundur. Ancak çok kuru bir cilt üzerinde dikkatli olmak gerekmektedir.

Yeşil çay nasıl kullanılır?

Yeşil çayı günlük rutininizin bir parçası yapmak, elinizdeki ürüne göre farklılık gösterecektir. Yeşil çay en etkili şekilde temizlemek, korumak, düzeltmek ve nemlendirmek için kullanılmaktadır. Ancak antioksidan ya da nemlendirici kullandıktan sonra en az SPF 30 bir güneş koruyucusu kullanmanız şarttır. Yeşil çayı ayrıca diğer antioksidanlarla birlikte kullanmak sinerjik olarak işe yaramaları açısından faydalı olacaktır.

Yeşil Çayı Bölgesel Olarak Uygulamak ya da İçmek Arasındaki Fark

Yeşil çayın bölgesel olarak kullanımı ve içerek tüketilmesinin etkilerini karşılaştıran bir araştırma bulunmasa da EGCG’nin hidrofilik (suyu seven) yapısı, insan cildine nüfuz etme yeteneğini kısıtlayabilmektedir.

Yeşil çayı günlük bakım rutininizde kullanmanız ya da her gün içmeniz güvenlidir. Ancak yeşil çay içerken kaçınmanız gereken bazı bileşenler vardır. Bu bileşenler bazı doğum kontrol hapları, bazı antidepresanlar, kinolon antibiyotikler, fenilpropanolamin, amfetamin ve ilaçlar olmakta, çünkü birlikte kullanılmaları karaciğer hasarına neden olabilmektedir. Bu nedenle olası tehlikeler açısından doktorunuzla konuşmalısınız.