Yıllar boyunca her türlü yolu deneyip aknelerinizden kurtulamadıysanız, belki de artık bilindik yöntemlerin dışına çıkıp, kendi içinize bakmanın zamanı gelmiştir. Cildiniz de dahil olmak üzere, vücudunuzdaki herhangi bir problemin çözümü, sadece yediklerinize ya da yüzünüze sürdüklerinize bağlı değildir. Mükemmel cilde sahip olmayı bir takıntı haline getirdikçe, işler daha da sarpa sarar. Kendinizi tekrar dengede hissederek, varoluşunuzun üç elementinin bir ahenk içinde beraber çalışmasını sağlamalısınız: vücudunuz, zihniniz ve ruhunuz. Hem akne gibi bir fiziksel sorunu hem de bunun yarattığı psikolojik yaraları sarmak için ihtiyacınız olan önerileri,  sizler için derledik.

 

  1. Topraktan çıkan, gerçek besinleri yiyin

 

Organik sebzeler, yerel ve mevsimsel meyveler, yağsız etler ve vahşi somon, temiz su; bunların hepsi tüketmeniz gereken yiyecekler. Hormonlarınızı dengede tutmak ve sindirim sisteminizin en uygun şekilde işlemesini sağlamak için, düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmeye çalışın. Öğün atlamak, özellikle kadınlarda, hormonların ve endokrin sisteminin dengesini ciddi bir şekilde bozduğu için, kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur.

 

  1. Vücudumuza faydalı olduğu kanıtlanmış, eski zamanlardan beri tüketilen gıdaları yiyin

 

Örneğin, yosun, klorofil, mayalı besinler, et suları. Kemik kaynatılarak elde edilen su, vücudu içten dışa tedavi eden harika bir besindir. Bütün sindirim sistemini onarır. Bu da, temiz ve sağlıklı bir cildin temelini oluşturur.

spor-sonrasi

  1. Her gün hareket edin

 

Zihninizde ve vücudunuzda değişikliklerin olduğunu fark etmeniz için, günde 20 dakika hareket etmeniz bile yeterli. Kulağınızda en sevdiğiniz müzikle bir yürüyüşe çıkın. Yogaya gidin. Evde kendi kendinize yoğun egzersiz yapın. Pilatesi deneyin. Arkadaşlarınızla spinning dersine gidin. Kickbox yaparak bütün hıncınızı kum torbasından çıkarın. O güçlü vücudunuzu hareket ettirmeniz için bir sürü seçenek mevcut. Bahane bulmayın.

meditasyon

 

  1. Meditasyon yapın

 

Kendimizle tekrar bağ kurmamızı sağlayacak olan, her şeyi iyileştirecek gücün içimizde olduğunu ve bunun için dış dünyaya bağlı olmamamız gerektiğini söyleyen, güven duygumuza bizi tekrar kavuşturan, meditasyondur. İçimizdeki gücün ve özgüvenin temelini oluşturur. Günde sadece 3 dakika bile, bedeninizi ve kendinizle olan ilişkinizi onarma konusunda harikalar yaratacaktır.

  1. Duygusal arınma tekniği

 

Bu güçlü ve uygulaması kolay teknik, utanç, suçluluk, depresyon gibi, akneyle mücadele edenlerin fazlasıyla aşina olduğu, rahatsız edici duygularla baş etmeye yardımcı olan bir araçtır. İronik bir şekilde bu tarz duygular, vücutta strese neden olup hormonların dengesini bozarak daha çok cilt bozukluğuna sebep olur. Bu duygulardan arının, vücudunuzu rahatlatın ve sistematik iltihaplanmaları azaltın.

 

  1. Güzel sözler söylemeye alışın

 

Her gün kendinizle ilgili güzel şeyler söyleyin. Eğer bunun daha hızlı işe yaramasını istiyorsanız, aynanın karşısına geçin. Gözlerinizin içine bakın ve sahip olmak istediğiniz hayatı düzgün bir şekilde ifade edin. Örneğin “Güzel ve temiz cildimi seviyorum”, iyi bir başlangıç olabilir.

 

  1. Sorunlarınızı evrenin ellerine bırakın

 

Şaka yapmıyoruz. Gözlerinizi kapatın, içinizdeki stres ve gerilimi hissedin sonra da sizi bırakıp gitmelerine izin verin. Tek başınıza altından kalkmaya çalıştığınız stres ve kaygıyı üzerinizden atarak, hangi güce ya da tanrıya inanıyorsanız, onun ellerine bırakın. Sivilcelerinize takıntılı bir şekilde aynaya bakmaktan vazgeçin. Onlarla uğraşmayı bırakın. Bir üründen diğerine atlamayın. Basit ve tamamen doğal olan, iyileştirici malzemeler kullanın. Cilt bakımınızla ilgili bir ritüel yaratın. Bırakın, geri kalanıyla evren ilgilensin.