Cildimiz aslında sağlığımızın bir aynası durumunda ve parlak, canlı görünen bir cilt, kendimize iyi baktığımızın da göstergesi. Cildin beyaz ve siyah noktalarla dolu olması ve hasarlı görünmesi, oksidasyon kaynaklı hasarların, kötü beslenmenin ve hormonal dengesizliklerin bir işareti.
Dünyada milyonlarca kişi akne ve sivilceler ile uğraşıyor ancak çözüm genellikle kimyasal ilaçlar vasıtasıyla aranıyor. Lakin bu ilaçların çok sayıda yan etkilerinin bulunması ve tam olarak sonuç vermemeleri, hayal kırıklıkları yaratıyor. Fakat evde hazırlayabileceğiniz doğru bir bakım reçetesi ile aknelerden doğal ve yan etkiler olmadan kurtulmanız mümkünken, sivilce izlerinden de sakınmak mümkün oluyor.

Denemeniz Gereken 10 Akne Reçetesi

Herkesin cildi farklıdır ve bu nedenle uygulanması gereken formül de biraz değişiklik gösterir. Lakin temel olarak uyulması gereken bazı kurallar var ve bu kurallar şu şekilde:

  • Sivilceleri sıkmamalısınız
  • Kimyasallar ile aşırı temizleme yapmamalısınız
  • Sadece cilt bakımı yapmanın yeterli olduğunu düşünmemelisiniz
  • Yeni bakım formülleri için cilde vakit tanımalısınız
  • Yeterli miktarda su içmelisiniz
  • Akne ile savaşta önce iç dengenizi düzenlemeli, sonra dış bakıma geçmelisiniz

Nazikçe Temizleme

Sivilceler, siyah ve beyaz noktalardan kurtulmak için cildinizi nazikçe temizlemelisiniz. Bunun için cildinizi ılık-sıcak arası bir suyla yumuşatın ve daha sonra 1 kaşık hindistan cevizi yağı, 3 kaşık bal, 1 kaşık elma sirkesi, 20 damla hint defnesi öz yağı ile 2 kapsül canlı probiyotik karışımını yüzünüze ve boynunuza masajla güzelce yedirin. Her sabah bu uygulamayı yapın ancak çok abartmayın çünkü fazlası cildi tahriş edebilir.

Tonikler

Cilt bakımının bir diğer önemli noktası toniklerdir. Zira tonikler sayesinde ciltte kalan temizlik malzemesi artıkları ortadan kalkarlar ve cildin pH dengesi olması gereken düzeye gelir.
Bunun için saf elma sirkesini sabah ve akşamları tonik olarak cildinize pamuk ile uygulayabilişrsiniz, özellikle akne olan bölgelere biraz daha uygulama yapabilirsiniz.

İyileştirici Maskeler

Cildimizin nemlenmesi ve iyileşmesi için maskeler haftada bir kaç defa uygulanmalılar. Aşağıda hazır maske formüllerini görebilirsiniz.
Yoğurt ve Bal Maskesi: Bir kaşık balı, bir kaşık yoğurt ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Özellikle saç çizgisi ve çene çizgisi civarına ve akneli yerlere iyi uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra temiz yumuşak bir bezle temizleyin.
Tarçın ve Bal Maskesi: İki kaşık bal ile bir kaşık hindistan cevizi yağını, ayrıca yarım kaşık tarçını karıştırın, cildinize yayın ancak gözlerinizden uzak tutun. 5-10 dakika bekledikten sonra yumuşak bir bezle temizleyin. Bal ve tarçının antioksidan etkileri akneye karşı etki sağlayacaktır.

Düzenli Olarak Peeling

Cildimizin üzerindeki ölü hücreler akneye sebebiyet verebiliyorlar ve dolayısıyla onları düzenli olarak kibarca temizlemek gerekiyor. Ancak piyasada satılan pek çok peeling ürünü kimyasallar barındırıyor ve cilde rahatsızlık verebiliyor.
Deniz tuzu, esmer şeker ve yulaf ezmesi ile yapabileceğiniz peeling sizin için yeterli olacaktır. Bu ürünleri hindistan cevizi yağı, kefir veya bal ile karıştırarak peeling yapabilirsiniz.

Nokta Tedavisi

Çay ağacı yağı, akne tedavisinde oldukça aktif bir yağdır. Dünya çapında da bir antiseptik olarak kullanılmaktadır. Zira bakteri ve mantarlara karşı hindistan cevizi yağı ile süt ürünleri gibi oldukça etkilidir.
Akneler için tek yapmanız gereken bir kaşık hindistan cevizi veya jojoba yağına 4-8 damla çay ağacı yağı eklemek ve sıkıntılı bölgelere kibarca uygulamak. Taşıyıcı yağları kullanmayı kesinlikle unutmayın çünkü çay ağacı yağını doğrudan uygulamak cildi tahriş edebilir.

Bakterilerle Savaşın

Hint fesleğeni veya normal fesleğen öz yağları, aknelere sebep olan bakterileri ortadan kaldırabiliyorlar. Tek yapmanız gereken bu yağları maskelerinize, temizlik malzemelerinize ve peeling ürünlerinize katmak.

Nemlendirin

Genel kanının aksine akneli ciltleri de nemlendirmek gerekir. Pek çok kişi bu ciltlerin yağlı olması nedeniyle nemlendirme gerekmediğini düşünür ancak cildin nemi ve yağlılığı bambaşka şeylerdir. Ayrıca, kurumuş bir cilt daha fazla yağ üretir ve bu da sivilceleri arttırır.
Hindistan cevizi yağı nemlendirme anlamında oldukça etkilidir ve bakterileri de ortadan kaldırır. Onun dünya üzerindeki en etkili ve sağlıklı öz yağlardan birisi olduğunu da unutmamak gerekli.

Probiyotik Desteği Alın

Akne ile savaşta hem dış hem de iç faktörlere karşı savaşmak gerekir. Bu nedenle probiyotik ürünleri kullanarak sindirim ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Akne tedavisinde probiyotik besinlerin oldukça etkili olduklarını pek çok araştırma gösteriyor.

Guggul Alın

Guggul veya gugulsterone olarak adlandırılan destekleyici ürün, günde 25 miligram şeklinde iki defa alındığında aknelerin adedini azalttığı gibi onların tekrar etmesini de engelliyor.

Sağlıklı Beslenin

Akneyi içeriden tedavi etmenin bir diğer yolu ise kan şekerinin fırlamasına engel olan ve böylece insülini dengede tutan bir beslenme düzenidir. Yeşil sebzeler ve kaliteli proteinler bu konuda ciddi destek sağlamaktadırlar.

Hidrojene yağlardan, glutenden, buğdaydan, şekerden ve kalitesiz süt ürünlerinden uzak dururken, kefir, yoğurt, kırmızı ve beyaz et, balık, kabak çekirdeği gibi kaliteli protein kaynaklarını tüketirseniz iyi olacaktır.

Elbette alerjiye sebep olan şeylerden uzak durmayı da unutmamalısınız.