Merkür, 14 Ekim’de Akrep burcunda gerilemeye başlıyor. Üç hafta sürecek olan Merkür’ün bu gerileme döngüsü, iyileşme ve dönüşümle ilgili olacak: Ruhumuzu keşfetme ve kendimizi daha derin bir şekilde anlama ihtiyacı hissedeceğiz.

28 Ekim’de Merkür, Akrep’ten ayrılacak ve Terazi’deki Retro hareketine geri dönecek. 3 Kasım’da ise ileri hareket etmeye başlayacak ve 11 Kasım’da ikinci kez Akrep burcuna geçerek 1 Aralık’a kadar orada kalacak.

Merkür; araştırmamız, zihnimizin nasıl çalıştığını öğrenmemiz, hem kendimizin hem de başkalarının gerçek motivasyonları ile niyetlerini sorgulamamız için bize ilham verecek. Bu geçiş kendimize, yolculuğumuza, gerçek amacımıza ve çevremizde neler olduğuna dair daha derin bir anlayış kazanmamıza imkan verme potansiyeline sahip.

Hatta Merkür, İkizler Kuzey Düğümü’nün gezegensel yöneticisidir ve uzayda, kişisel ve kolektif evrimsel yönümüzle ilgili bir noktadır: Merkür’ün rolü 2022’ye kadar bizim için daha önemli olacak ve bu gezegenin tüm geçişleri karmik sorunları yüzeye çıkaracak.

Akrep burcundaki Merkür: Bilinçdışına bir köprü

Astrolojide Merkür, zihinsel aktivitemizle, zihniyetimizle, düşünme tarzımızla, bilgiyi mantıksal olarak nasıl işlediğimiz ve paylaştığımızla ve beynimizin sol yarım küresiyle ilişkilidir. Merkür, iki burcun gezegensel yöneticisi olarak kabul edilir: İkizler ve Başak.

İkizler, Merkür’ün Yang tarafıyla, iletişimi, sözlü ifadeyi, yazmayı, bilgi toplamayı, merakı ve çevremizi keşfetmeyi yöneten, dışa doğru yönlendirilen değişken işlevi ile ilişkilidir.

Bunun tam tersi olarak Başak, Merkür’ün Yin tarafına karşılık gelir; içe doğru, kendini analiz etmeye, eleştirel düşünmeye, sahip olduğumuz bilginin organizasyonuna ve dünya algımızın iyileştirilmesine yöneliktir.

Merkür, Yunan mitolojisinde Tanrıların elçisi olan, iletişim ve ticareti yöneten, gezginlerin ve tüccarların koruyucusu olan Hermes ile ilişkilendirilir. Hermes, Yeraltı Dünyasına seyahat etmesine ve oradan geri dönmesine izin verilen tek kişiydi; çünkü ruhları, ölümden sonraki hayata yönlendirmekten sorumluydu.

Yeraltı Dünyasının Efendisi olan Hades, Akrep burcunun yöneticisi olan Plüton gezegeni ile ilişkilidir: Bu nedenle Merkür ve Akrep birbirine iyi uyum sağlar. Bu enerji kombinasyonu son derece güçlü ve dönüştürücü olabilir: Mantıklı zihin olan Merkür, bilinçdışımıza giden köprüyü temsil edebilir.

Merkür Retrosu: Evrimsel bir perspektif

Dünya’dan baktığımız zaman Merkür, yılda üç veya dört kez geriye doğru hareket ediyor gibi görünür. Merkür’ün ilerlediği yön aslında değişmemektedir: Bu sadece bir optik yanılsamadır. Diğer gezegenlerin gerilemesi daha uzun sürse de Merkür Retrosu, en sık olarak görülen gezegensel gerilemedir. Yine de, bu fenomenin ne ifade ettiği hakkında hala birçok korku ve yanlış anlama bulunmaktadır.

Pek çoğumuz, Merkür gerilediği zaman teknolojik cihazların birdenbire çalışmayı bıraktığını, yanlış anlaşılmaların çok yaygın olduğunu ve neredeyse hiçbir şeyin planlara uygun bir şekilde gitmediğini duymuşuzdur. Bazen bunlar gerçekleşse de yalnızca neyin yanlış gidebileceğine odaklanmak, bu enerjiyi kullanmamıza yardımcı olmaz ve bu geçişin gerçek amacını unutabiliriz.

Merkür Retrosu, derinlemesine düşünmeyi ve iç gözlem yapmayı davet eder: Bizi sabırlı olmaya, yavaşlamaya, harekete geçmeden veya karar vermeden önce iyi düşünmeye, anlaşma ya da sözleşme imzalıyor olmamız durumunda ayrıntılara ekstra dikkat göstermeye teşvik eder.

Bir gezegen gerilemeye geçtiği zaman onu ifade etme şeklimiz, artan bir evrimsel baskı altında olur: O gezegenin işlevlerine bağlı olan bireyleşme sürecimiz hızlanır. Birçok astrolog, geri giden her gezegenin Uranüsyen veya Kovasal bir enerji taşıdığına inanır. Bu ise her şeyi sorgulamaya, statükoya isyan etmeye, şartlanmadan kurtulmaya, normlara meydan okumaya, gerçeğimizi bulmaya, gezegenin ifade ettiği şeyi kendi gerçeğimiz ve kendi yolumuzla ifade etmeye bir davettir.

İlişkileri keşfetmek

Akrep burcundaki Merkür şu anda ilişkiler, evlilik ve bağlılıkla ilgili asteroid olan Juno ile kavuşum halinde. Hatta 14 Ekim’de Merkür Retrosu başlamadan sadece birkaç saat önce, Terazi burcundaki Güneş, Koç burcunda geri giden Mars ile karşıt konuma geçiyor.

Bu senkroniziteler ile 28 Ekim’de Terazi’deki geri hareketine dönen Merkür, bu döngü boyunca ilişkiler ve yakın ortaklıklar alanındaki bitmemiş işleri ve çözülmemiş sorunları ele almamız gerektiği gerçeğini güçlü bir şekilde vurguluyor.

Bugünlerde, eski konuların çözülmesi için ortaya çatışmalar ve anlaşmazlıklar çıkabilir. İhtiyaçlarımızı, değerlerimizi, önceliklerimizi ve arzularımızı başkalarına iletme yöntemlerimizi yeniden değerlendirmek ve yeniden incelemek, bu döngüyü bilinçli bir şekilde kullanmanın anahtarıdır.

Bu geçişin ilk aşamasında, yani Merkür Akrep burcunda gerilediğinde, gölgeler ve gizli konular ifşa edilebilir ve açığa çıkarılabilir. Merkür Terazi tekrar burcuna geri geçerken, nasıl eşit ve adil ilişkiler kuracağımızı ve çevremizdeki insanları nasıl aktif olarak dinleyeceğimizi düşünmeye teşvik edileceğiz. Merkür ileri hareketine başladığında, sahip olduğumuz fikirleri uygulayabileceğiz ve daha net bir anlayış ile somut değişiklikler başlatabileceğiz.

Geriye giden Merkür, Uranüs ile karşıt konumda: Sırlar açığa çıkıyor

Merkür, 7 Ekim tarihinde Boğa’daki Uranüs ile ilk kez karşıt açı oluşturdu. Gezegenlerin aralarındaki ikinci karşıtlık, 19 Ekim’de gerçekleşirken sonuncusu ise Merkür’ün ileri hareketine geçeceği 17 Kasım’da gerçekleşiyor.

Merkür ve Uranüs, hem akıl hem de düşünceler dünyasıyla çok bağlantılıdır. Merkür, sol beyne karşılık gelirken Uranüs ise Merkür’ün yüksek oktavı ya da daha yüksek titreşimli ifadesi olarak kabul edilen Yüksek Zihne karşılık gelir.

Bu geçiş, nesnelliği ve tarafsızlığı desteklerken olaylara daha tarafsız bir bakış açısı geliştirmemize olanak tanır. Uranüs’ün karşısında bulunan Merkür, son derece yaratıcı bir enerji üretir: Karşıtlığın doğal olarak getirdiği gerilim, idrak yaratan anlara, çığır açan keşiflere ilham verme potansiyeline sahiptir ve ortaya çıkabilecek mücadele ve çatışmalara yenilikçi çözümler bulmamıza yardımcı olabilir.

Akrep burcundaki Merkür Retrosu

Merkür-Uranüs karşıtlığı, aynı zamanda hem kişisel hem de küresel ölçekte şok edici keşifleri, karmaşaya yol açan haberleri ve önceden gizlenmiş gerçeklerin, olayların ve dinamiklerin ifşa edildiğini gösterebilir.

İyileşme ve Dönüşüm

Akrep gibi bir Su burcunda Retro meydana geldiğinde bunun etkileri, içsel durumumuz ve duygusal bedenimiz üzerinde daha yoğun olur. Bu süre içerisinde bilinçdışımızın derinliklerine dalmaya ve dönüşümü kucaklamaya cesaret edersek, hayat değiştirici derin farkındalıklara sahip olabiliriz.

Akrep burcundaki Merkür Retrosu, güçlü bir iyileştirme potansiyeline sahiptir: Travmalar tamamen serbest bırakılmak üzere yeniden yüzeye çıkabilir, daha önce gizli olan bir şey ortaya çıkarılabilir ve bu şey, bize geçmişimizi daha net bir şekilde anlama imkanı sunar.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde sezgimiz gelişecek. Bu Retro döngüsü, yeni iç görüler ile gerçeklik ve insan psikolojisine dair daha derin bir anlayış sağlayabilir; bize, bilinçaltımızın nasıl çalıştığına dair yeni ipuçları verebilir ve ilişkilerimizde ortaya çıkan tekrarlayan örüntüler hakkında daha fazla netlik sağlayabilir.