Akupunkturun felç tedavisinde etkisi onaylandı

Bilim, akupunkturun felç mağdurlarının daha hızlı iyileşmelerine imkan tanıdığını onaylıyor ve akut iskemik inme sonucu bozulan fonksiyonların iyileşmelerini gösteren bir çalışma mevcut.


İnme veya felç sonucu hayatta kalan milyonlarca kişi, yeterince çabuk tedavi alamıyor ve negatif koşulların hepsini deneyimliyor.

Felç sonucu rehabilitasyon alan hastaların bu rahatsızlıkta hayatta kalma ve beden fonksiyonlarında iyileşme ile bağımsızlıklarını koruma ihtimalleri daha fazla. Çin’de felç mağdurmaları için rehabilitasyon programları arasında akupunktur seansları da bulunuyor ve elektroakupunktur ve kafa derisi akupunkturunun en yaygın kullanılan iki metot olduğu görülüyor.

Felç tedavisinde akupunkturun kullanımı uzmanlar arasında tartışmalara yol açmış bir konu. Bazı çalışmalar onun verimsiz olduğunu belirtirken, bazı çalışmalarda ise onun rehabilitasyon sırasında felç hastalarında sınırlı pozitif etkiler sağladığı görülüyor. Bu çatışmalı sonuçlar, Zhejiang Çin Tıbbı Üniversitesi araştırmacılarının ciddi istatistik gücü ile yüksek kaliteli bir klinik çalışma yapmalarını tetikledi. Bu çalışmada akupunkturun akut iskemik inme kaynaklı nörolojik problemler, motor fonksiyon bozuklukları, yutkunma problemleri ve bilişsel bozuklukları iyileştirip iyileştiremeyeceği test edildi.

Bu çalışma için vücutlarının bir tarafı felce uğramış ve akut iskemik inme nedeniyle hastaneye yatmış büyük bir grup ele alınmış.

Bu 250 hastanın bir kısmına 3 hafta boyunca her hafta 6 gün olmak üzere 2 saatlik fizyoterapi ve uğraşı terapisi verilirken, bir kısmına ise klasik tedaviye ek oklarak haftada 6 gün 30 dakikalık akupunktur seansları verilmiş. Çalışmanın başlangıcında birincil ve ikincil etkiler kayıt altına alınmış, aynı işlemler üçüncü haftada ve yedinci haftada da gerçekleştirilmiş.

Birincil etki nörolojik problemlermiş ve ikincil etkiler ise üst kısımda motor fonksiyonlar, yutma fonksiyonları ve bilişsel fonksiyonlar olmuş. Hastalar tarafından verilen aksi reaksiyonlar da akupunkturun güvenliği konusunda değerlendirmeye alınmış.

Akupunktur tedavisi alan grup ciddi anlamda daha iyi nörolojik fonksiyonlar, alt beden fonksiyonları, yutkunma ve bilişsel fonksiyonlar gösterirken, üst uzuvlarda iyileşme görülmemiş ve genel motor fonksiyon skoruna bakıldığında da çok büyük iyileşme görülmemiş.

Üst uzuvlarda ince motor yetenekleri de dahil ve bunların akupunktur tarafından sağlanandan daha fazla iyileşme düzeyine ihtiyaç duyduğu düşünülüyor. Akupunkturun felce bağlı nörolojik eksiklikleri farklı alanlarda iyileştirebildiği düşünülüyor çünkü yutkunma fonksiyonlarında ciddi iyileşme sağlamış. Bazı vakalarda ters reaksiyonlar meydana gelmiş ve bunlar düşük şiddette olup hastalara bir tehlike oluşturmamışlar, bu da tedavinin rutin olarak uygulanabilecek kadar güvenli olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar bulgulara dayanarak akupunkturun felçten etkilenen farklı nörokoruyucu, mikrodolaşım ve metabolik sistemlerin tedavisine yardımcı olabilecek çoklu etkili bir seçenek olduğunu belirtiyorlar.

One thought on “Akupunkturun felç tedavisinde etkisi onaylandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aynur dedi ki:

    Merhabalar sorum olacakti babam 73 yasinda bundan 11 ay öncesi ameliyatta beyinkanamasi gecirdi ve sol tarafi felc oldu inme .ama his var .ne olur yardimci olun lütfen slm