Alıç çayının; kan basıncını düzenlemek, endişeyi azaltmak, kalbinizi çeşitli hastalıklardan korumak, sindirimi iyileştirmek, solunum sağlığını düzenlemek, göğüs ağrılarının şiddetini azaltmak, ruh halini geliştirmek, bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmek ve cilt sağlığını güzelleştirmek gibi etkileyici sağlık yararları vardır. Gelin birlikte bu yararlarına bir göz atalım.

Alıç Nedir?


Alıç, aynı isimdeki alıç ağacının meyvesidir. Biraz farklı meyveler veren çeşitli alıç türleri vardır, ancak en yaygın görülen çeşidinin adı Crataegus Rhipidophylla’dır. Alıç meyveleri veya yemişleri; kırmızı veya pembemsi renklerdedir. Bir ağaç türü olarak, alıç meyvesinin başta Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde olmak üzere kuzey yarımkürede yetiştirildiği bilinmektedir. Alıç meyvesi aslında çileğe çok benzemekle birlikte, erik gibi çekirdek içerir.

Tatlı ve mayhoş aromaları nedeniyle, alıç özellikle Asya kültürlerinde içecek ve şekerlerde yaygın olarak kullanılırken, Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da alıç meyvesi genellikle çiğ yenr veya reçeli yapılarak tüketilir. Bu büyüleyici alıç meyvesi; sağlığa olan faydaları sebebiyle geleneksel olarak Hindistan, Çin ve diğer pek çok ülkede sindirime yardımcı olması için kullanılıyor ve diğer geleneksel tıp sistemlerinde kardiyovasküler sağlık güçlendiricisi olarak anılıyor. Aslında baş tacı edilmesi gerekirken göz ardı edilen alıç meyvesi hakkında gerekli araştırmalar halihazırda devam etmektedir.

Alıç Çayının Besin Değeri

İnsanların alıç alımı ile elde edebilecekleri birçok sağlık faydası, esas olarak, meyvelerde bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşiklerden oluşan benzersiz karışımdan elde edilir. Alınan en değerli bileşenlerin bazıları, vücutta antioksidan bileşikler olarak işlev gören C vitamini, vitexin, rutin, kateşinler, saponinler ve çeşitli antosiyanitler gibi folik asit de dahil olmak üzere önemli miktarda B vitaminleri içerir.

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir?

Alıç çayının sağlığa olan faydaları göğüs ağrısını azaltmak, kan basıncını düzenlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirme becerisini içerir.

Alıç Çayı Göğüs Ağrılarını Azaltır

Göğüs ağrısı her zaman bir kalp krizinin göstergesi olmasa da son derece acı verici olabilir. Eğer çeşitli gündelik sebeplerden dolayı göğüs ağrılarından muzdaripseniz, bu durum genellikle bir kardiyovasküler sorunu işaret edebileceğinden öncelikle bir doktorla konuşmalısınız. Ancak, geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanıldığı şekliyle alıç çayı ve alıç tüketmek; göğüs ağrılarını önemli ölçüde azaltabilir.

Alıç Çayı Kalp Sağlığını İyileştirir

Alıç çayının ve meyvesinin öncelikle kalp üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, hem geleneksel hem de modern tıpta övgüyle söz edilmesi için çok iyi sebepleri vardır. Sağlığı ve mukavemeti artırarak, nefes darlığını azaltarak, enerji düşüklüğünü ve yorgunluğu gidermek suretiyle kardiyovasküler sorun yaşama ihtimalini azaltabilir. Bu küçük meyvelerdeki organik bileşikler; saponinler, kateşinler ve diğer yararlı antioksidanlar kalp sağlığını etkileyen tehlikeli serbest radikallere karşı çok güçlü bir silah olarak işlev görür.

Alıç Çayı Anksiyete ve Kaygı Durumunu Azaltır

Alıç çayı kaygı bozukluğu tedavisinde yararlıdır. Alıç çayının etkili bir şekilde tedavi ettiği kaygı bozukluğunun ortak belirtileri; göğüs sıkışması ve kalp çarpıntısıdır. Uzmanlar alıç çayının, kalp rahatsızlıkları için olduğu gibi; vücudunuzdaki kan akışı durumunu dengeleme yolu ile anksiyete için aynı etki mekanizmasına sahip olabileceğini ve dolayısıyla kan basıncını ve gerginliği azaltabileceğini açıkladı.

Alıç Çayı Kan Basıncını Düzenler

Alıç, kan basıncını yükseltmeyen eşsiz doğal bitkilerden biridir. Aslında tam olarak kan basıncını dengeler. Kan basıncınız çok yüksek veya çok düşük oluyorsa, alıçtaki ve alıç çayındaki bileşiklerin kombinasyonu, vücudunuzda ve damarlarınızda sağlıklı bir kan basıncı oluşturabilir, bu da hipotansiyon ve hipertansiyon hastaları için çok değerlidir. Eğer tansiyon şikayetiniz varsa günde bir bardak alıç çayı tüketebilirsiniz. Sadece aç karnına tüketmemeye özen gösterin.

Alıç Çayı Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor

Alıç çayı ve meyvesindeki C vitamini, vücudunuzdaki tehlikeli toksinleri ortadan kaldıran antioksidanlardır. Bunun yanı sıra genel sağlık durumunuzu artırmak için beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de artırıyor!

Alıç Çayı Enerji Düzeylerini Artırır

Alıç çayının koroner kan damarlarını genişlettiği bilinmektedir; bu kan damarları vücuda daha fazla kan dolaşımına izin verir ve böyelece daha yüksek bir enerji veya uyanıklık düzeyine sahip olabilirsiniz. Vücudunuzun tüm bölümlerine doğru şekilde oksijen ulaştığında, bilişsel becerileriniz gelişir, enerji seviyeniz yükselir ve metabolizmanız en uygun seviyelerde çalışabilir.

Alıç Çayı Sindirimi Sağlığını Geliştirir

Alıçta bulunan lifler; bir bütün olarak sindirim sürecinizi geliştirir ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve kolon rahatsızlıkları gibi daha ciddi sorunlar için herhangi bir riski ortadan kaldırır. Aynı zamanda alıç çayında da besin sindirimini iyileştirmek için bağırsak florasıyla etkileşime giren çeşitli organik bileşikler vardır. Bu durumda alıç tüketmek; kanser veya ülser riskini azaltabiliyor.

Alıç Çayı Cildi Güzelleştirir

Alıç çayında ve alıçta bulunan antioksidan içeriği, özellikle yanıklar, yaralar veya akneler üzerinde cilde topik olarak uygulandığında yararlıdır. Alıçtaki organik bileşiklerin bazıları doğal antienflamatuvardır ve yaralar iyileşirken oluşan kaşıntıları azaltmak için veya egzama ve sedef hastalığı gibi diğer cilt koşullarının sızısını azaltmak için kullanılabilir.

Alıç Çayı Bağırsak Enfeksiyonlarını Ortadan Kaldırır

Alıç çayının, besin emilimini iyileştirerek ve kabızlığı ortadan kaldırarak sindirim sağlığını iyileştirmesinin yanı sıra, bağırsak enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde de yararlı olduğu bulunmuştur.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir çorba kaşığı taze veya kurutulmuş alıç meyvesini 2 fincan suda 10-15 dakika kaynatarak alıç çayı hazırlayabilirsiniz. Günde iki kere içebilirsiniz. Önceki günden artan alıç çayını, içindeki yararlı bileşenlerini koruması için 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyerek sıkıca kapatılmış bir şişede saklayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, en sağlıklısı taze tüketmektir. Genel olarak fazla demlemekten kaçının.

Ayrıca alıç çayı, ilaçların performansını artırabilir, bu sebeple tıbbi açıdan kontrol edilmeden kan basıncını düşüren ilaçlarla eşzamanlı olarak alıç çayı kullanmayın.